MORH: Hrvatski vojnici ne sudjeluju u sukobu na Kosovu niti su ozlijeđeni

'Hrvatska kontinuirano prati situaciju i u kontaktu je sa zapovjedništvom KFOR-a i saveznicima'

Kosovo riot police and KFOR (International Military Mission to Kosovo) military police, secure entrance to municipal building in Zvecan, northern Kosovo on May 29, 2023, following clashes with Serb protesters demanding the removal of recently elected Albanian mayors. NATO-led peacekeepers on Monday dispersed Serb protesters who again clashed with police in northern Kosovo to demand the removal of recently elected Albanian mayors, as ethnic tensions flared in the Balkan nation. (Photo by AFP)
FOTO: AFP

Pripadnici 39. hrvatskog kontingenta (HRVCON), koji su dio međunarodnih mirovnih snaga pod vodstvom NATO saveza u Kosovu (KFOR), nisu sudjelovali u sukobu do kojeg je u ponedjeljak došlo na sjeveru zemlje niti je itko od njih ozlijeđen, objavilo je hrvatsko ministarstvo obrane.

Najmanje dvije osobe ozlijeđene su u ponedjeljak popodne u općini Zvečan na sjeveru Kosova u sukobu snaga KFOR-a i prosvjednika koji se protive dolasku albanskih gradonačelnika izabranih na izborima koje su Srbi bojkotirali.

“Pripadnici HRVCON-a ne sudjeluju u sukobu na Kosovu. Hrvatska kontinuirano prati situaciju i u kontaktu je sa zapovjedništvom KFOR-a i saveznicima”, stoji u priopćenju ministarstva obrane.

NATO pozvao Kosovo da smiri napetosti

Šef NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je u nedjelju Kosovo da smanji napetosti sa Srbijom, nakon što je u petak izbio sukob između kosovske policije i prosvjednika koji se protive albanskim dužnosnicima u područjima s pretežito srpskim stanovništvom.

Sukobi su izazvali reakciju Srbije, koja je svoju vojsku stavila u stanje borbene pripravnosti i približila je granici. Srbi na sjeveru Kosova ne prihvaćaju proglašenje nezavisnosti od Srbije iz 2008., već i dalje smatraju Beograd svojim glavnim gradom.

Albanci čine više od 90 posto stanovništva Kosova, a Srbi su većina samo na sjeveru. HRVCON broji ukupno 151 pripadnika hrvatske vojske, a prvi hrvatski kontingent na Kosovu sastojao se 2009. godine od 20 pripadnika.