Možda je trenutak da se prisjetimo čuvene izjave ministra o tome kako 'jedan svećenik nekad vrijedi više od 20 liječnika'

Hrvatsku je potresla priča o dječaku koji je umro u Metkoviću, nakon što su ga iz Hitne uporno vraćali kući

23.08.2018.., Zagreb - Svecani prijem u Banskim dvorima za sudionike Konferencije veleposlanika i generalnih konzula Republike Hrvatske organizirali su predsjednik Vlade Andrej Plenkovic i potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejcinovic Buric. Milan Kujundzic. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U trenutku dok mediji prenose jezive priče iz Metkovića, o smrti dječaka kojeg su roditelji tri puta doveli na tamošnju Hitnu prije nego što je umro, te o smrti petogodišnje djevojčice koju navodno nisu htjeli primiti, možda je važno sjetiti se jedne rečenice ministra zdravstva Milana Kujundžića: “Jedan svećenik nekad vrijedi više od 20 liječnika”. To je ministar izjavio u ožujku prošle godine, dok je govorio na tribini u dominikanskom samostanu u Zagrebu.

Iako je kasnije tvrdio da su njegove riječi izvađene iz konteksta, svejedno ga je tada napala Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL), ali i golemi dio javnosti. Nikome, naprosto, nije bilo jasno kako ministar zdravstva jedne države može poručiti da jedan svećenik može vrijediti, u bilo kojem slučaju, više od 20 liječnika.

Tvrdi da sve ovo nema veze s lošim sustavom

Inače, Kujundžić je danas komentirao slučaj dječaka koji je preminuo u Metkoviću. Najavio je inspekciju, ustvrdio kako je “propusta vjerojatno bilo”, ali je pritom i sugerirao da su oni bili “na razini osobne pogreške”, a ne sustava. Naime, upitan hoće li, pokaže li se da je bilo propusta, dati ostavku, a s obzirom i na slučaj iz kolovoza u Zaprešiću kad je preminuo mladi dečko, Kujundžić je odgovorio:

“Mi smo i bez tih tužnih slučajeva u Zaprešiću i u Metkoviću reagirali na način da smo novim zakonom pripremili promjene u sustavu hitne službe. Zzapravo idemo u integraciju županijske i državne hitne službe s domovima zdravlja i bolnicom gdje se onda sigurno podiže kvaliteta i sigurnost i smanjuje rizik za propuste. Premda propusti koji se događaju na razini osobne pogreške, što se ovdje sluti, ali ne želim prejudicirati, su nešto drugo, to nema veze sa sustavom”.