Možda je zgodno podsjetiti da je ministrica Divjak na Vladi podržala Zakon o braniteljima od kojeg se sad ograđuje

Divjak tvrdi da se samo pridržava Zakona, a mi smo detaljno iščitali polemične odredbe i izvukli bitno

Ministrica Blaženka Divjak školama je, dakle, poslala uputu da nezaposleni branitelji imaju prednost kod zapošljavanja na poziciju ravnatelja škola i učeničkih domova, i pokrenula novu polemiku. Iako se danas pokušala od svega ograditi, rekavši kako to nije njena odluka već da se radi tek o pojašnjavanju postupka koji je propisan Zakonom o braniteljima, možda je zanimljivo podsjetiti kako mu se ministrica Divjak ni u jednom trenu nije usprotivila.

Radi se, inače, o zakonu koji je stupio na snagu krajem prošle godine, a o kojem je Telegram detaljno pisao. Isti Zakon je na sjednici koja je uoči obljetnice Oluje održana u Kninu usvojen jednoglasno. U Saboru ga je podržao HNS iz čije kvote je i ministrica Divjak. Ministrica Divjak se, dakle, mogla ograditi od zakona ili ga ne podržati ukoliko je neke njegove dijelove smatrala spornima. U zakonu, kako je ministrica Divjak i poručila, postoje odredbe o prednosti zapošljavanja nezaposlenih branitelja. Detaljno smo ih iščitali i izvukli bitno.

1. Tko ostvaruje prednost?

Jedna od intencija pri donošenju zakona bila je olakšavanje zapošljavanja nezaposlenim braniteljima i širenje tog prava na članove njihove obitelji. Zakon tako propisuje da osim nezaposlenih branitelja, pravo prednosti imaju i djeca smrtno stradalog ili nestalog branitelja, članovi njegove uže i šire obitelji, dragovoljci Domovinskog rada, djeca nezaposlenih branitelja.

2. Kako se ostvaruje prednost?

Prema zakonu, na koji se Divjak i pozvala, da bi ostavili prednost, branitelji moraju ispunjavati uvjete natječaja. U konkretnom slučaju, da bi neki nezaposleni branitelj postao ravnatelj škole ili učeničkog doma, on kao i ostali kandidati mora ispuniti sve uvjete propisanog natječaja. Ukoliko branitel ispunjava sve uvjete natječaja, kao i drugi kandidati, on će pred njima ostvariti prednost.

3. Postoji još jedna caka u vezi internih natječaja

Zakon o braniteljima koji je, osim prednosti pri zapošljavanju, donio i niz novih beneficija braniteljskoj populaciji, predviđa i prednost pri internim natječajima. Branitelj koji ispunjava uvjete, dakle, imat će prednost pri premještaju na drugo radno mjesto unutar fime, pred svojim kolegom koji pretendira na isto mjesto.

4. U slučaju nepoštivanja zakona idu sankcije

U slučaju nepoštivanja prava prednosti branitelja i njihove obitelji slijede sankcije. Prema odredbama Zakona o pravima branitelja, osoba koja nije dobila prednost pri zapošljavanu u javnoj službi, a imala je na to pravo, može se žaliti. Nadležnoj inspekciji za provedbu nadzora taj zahtjev može podnijeti u roku od 30 dana od primanja obavijesti da nije primljena na radno mjesto ili od saznanja da je s drugim kandidatom sklopljen ugovor o radu.

Ako inspekcija donese rješenje da je povrijeđeno pravo prednosti, to je opravdan razlog za otkazivanje ugovora o radu s drugim kandidatom. Isto tako, državno tijelo ili tijelo lokalne samouprave dužno je onda u roku od 8 dana sklopiti ugovor o radu s oštećenim braniteljem.

5. Poslodavci moraju biti vrlo oprezni kada daju otkaze braniteljima

Osim prednosti pri zapošljavanju, braniteljska populacija zakonom ostvaruje prednost i kada su u pitanju otkazi. Točnije, ako poslodavac zbog gospodarskih, tehnočoških ili organizacijskih razloga namjerava dati otkaze određenim radnicima, prvo mora otkazati ugovor drugim radnicima koji rade na istim ili sličnim poslovima pa tek onda branitelju ili djetetu smrtno stradalog ili nestalog branitelja.

6. Zakon pogoduje poslodavcima koji zaposle branitelje

Novi zakon donio je braniteljskoj populaciji još jedno pravo vezano za zapošljavanje; fiskalne olakšice poslodavcu koji ih zaposli. Zakon, naime, propisuje da ako poslodavac na neodređeno vrijeme zaposli dijete stradalog ili nestalog branitelja koje je starije od 29 godina, pet godina ne mora plaćati doprinos za zdravstveno osiguranje.

7. Što je sada ministrica rekla?

Divjak je dakle, pojašnjavajući svoju uputu o prednosti zapošljavanja nezaposlenih branitelja za ravnatelje, rekla kako je to propisano Zakonom o braniteljima. “S obzirom da se spominje Ustavni sud kao tijelo koje treba utvrditi ustavnost Zakona o braniteljima – ukoliko taj Zakon sud ocijeni neustavnim, istog trenutka mijenjamo naputak školama”, dodala je ministrica.

8. Medved kaže da je odluka uskađena sa Zakonom

I ministar branitelja Tomo Medved danas je, uoči sjednice Vlade, komentirao ministričinu uputu školama. Kaže kako je usklađena sa Zakonom o braniteljima. “Izmjena u odnosu na bivši zakon je ta da je ovdje omogućeno pravo prvenstva i na rukovodeća mjesta. Zakon svakako treba promatrati u cijelosti”, rekao je Medved.

Naglasio je da se tu izričito govori o izboru pod jednakim uvjetima pa u konačnici i za one zaposlene u obrazovnom sustavu koji nisu raspoređeni na odgovarajuća radna mjesta.

9. No, već je najavljena i ustavna tužba

Iz Udruge srednjoškolskih ravnatelja već su sinoć, kada su mediji počeli pisao o uputi koju je poslala Divjak, najavili tužbu Ustavnom sudu. Zabrinjava ih što u uputama jasno piše da isključivu prednost pri natječaju i izboru za mjesta ravnatelja škole imaju nezaposleni branitelji s osam godina staža u školi.

“Problem je što oni automatski preskaču izbornu proceduru i time nemaju jednake uvjete sa svim ostalima. Samo nezaposleni branitelji mogu ostvariti tu prednost. Svi ostali branitelji, uključivši i branitelje nastavnike i ravnatelje, to nemaju” , upozorila je za HRT Suzana Hitrec iz Udruge srednjoškolskih ravnatelja. Medved je jutros poručio da svatko ima ustavo pravo podnositi tužbe.