Možda sada i premijer postane malo pesimističan; nitko od političara mu nije ni blizu po negativnosti

Još jedan Cro Demoskop, još jedan ozbiljan pad HDZ-a i SDP-a. I da, Živi zid još uvijek raste

03.05.2017., Zagreb - Nakon nekoliko burnih dana Sabor je nastavio 3. sjednicu raspravom o zahtjevu za opozivom ministra Zdravka Marica.  Andrej Plenkovic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Da su ovih dana održani parlamentarni izbori relativni pobjednik bio bi HDZ, ali stranka i dalje konstantno pada. Prema novom istraživanju Cro Demoskop koje radi agencija Promocija plus, HDZ u ovom mjesecu ima podršku 24,8 posto građana. Drugi je SDP s 19,1 posto podrške, prenosi N1.

Ipak obje su stranke u odnosu na svibanj opet pale, zanimljivo, i HDZ i SDP za 1,6 postotnih poena. HDZ je tako prošlog mjeseca bio na 26,4 posto, a SDP na 20,7.

Živi zid i dalje raste

Živi zid i ovoga mjeseca bilježi rast, sada su na 13,1 posto, što je za 0,4 bolje nego prošlog mjeseca kad su imali 12,7. Četvrta stranka ostaje Most koji je zadnjih mjeseci redovito na oko 7 posto. Ovoga mjeseca imaju 7,8 posto, što je malo bolje od svibnja kada su imali 7,6 posto podrške građana.

Ako usporedimo rezultate stranaka s onima od prije godinu dana, vidi se znatno jačanje Živog zida. Oni su prošlog lipnja imali 7 postotnih poena manje nego ove godine. Most je također porastao u odnosu na prošlu godinu za 0,6 postotnih poena. Dvije vodeće stranke zabilježile su veći pad, HDZ je golemih 9,2 postotnih poena lošiji nego poršlog lipnja, a SDP za 5,7.

Ostale stranke ne bi prošle prag

Što se tiče rejtinga ostalih stranaka ovoga lipnja, nijedna ne bi prošla izborni prag od 5 posto. Hasanbegovićeva stranka Neovisni za Hrvatsku osvojila bi 3,2 posto, što je porast u odnosu na svibanjskih 2,6 posto, ali i dalje nedovoljan. Slijedi HSS s 3 posto, u svibnju su bili na 2,4 posto. Nakon toga ide stranka Milana Bandića BM 365 koja ima 2 posto, a onda HNS i Hrast s 1,9 posto.

Iznad jedan posto izborne podrške su: Glas (1,6 posto), Pametno (1,5 posto), IDS (1,5 posto) i HSU (1,2 posto). Dvije su stranke s izborom manjim od 1 posto: HSLS (0,7 posto) i HDSSB (0,5 posto). U ovomjesečnom je istraživanju zabilježen relativno visoki udio neodlučnih birača koji sada iznosi 13,7 posto (prema prošlomjesečnih 13,1 posto).

Najpopularniji ‘Nitko’

Što se tiče popularnosti političara, vodeći je ‘Nitko’ s podrškom od 24,9 ispitanih građana. Prošlog mjeseca je bio malo bolji s 25,1 posto. Slijedi predsjednica Kolinda Grabar Kitarović s 15,1 posto, što je također pad u odnosu na svibanj kada je imala 16 posto. Treći je premijer Andrej Plenković s 10,2 posto, prošlog mjeseca bio je na istoj poziciji s jednim postotnim poenom više (11,2 posto).

Četvrtu i petu poziciju prema Crodemoskopu uživaju čelnici Živod zida, Ivan Pernar koji ima 5,7 posto i Ivan Sinčić s 5,4 posto. Prošlog mjeseca i jedan i drugi su imali malo bolju podršku, Pernar je bio na 6,4 posto, a Sinčić na 6,1. Među top deset političara koje građani ovog mjeseca smatraju pozitivnima su i čelnica stranke Glas Anka Mrak Taritaš s 3,9 posto, čelnik Mosta s 3,6. Slijedi Tonino Picula s 2,5 posto i on je zapravo SDP-ovac koji najbolje stoji. Tek nakon njega je lider SDP-a Davor Bernardić s 2,2 posto, a onda i bivši presjednik stranke Zoran Milanović s 2,1 posto.

Premijer sve nepopularniji

Što se tiče negativnog doživljaja političara, vodeći je premijer Plenković s 27 posto, to je za 0,2 postotna poena više u odnosu na svibanj. Na drugom mjestu je kategorija ‘svi političari’ i za to se opredijelilo 12,4 posto građana. Slijedi SDP-ov lider Bernardić s 10 posto, prošlog mjeseca negativnim ga je doživljavalo nešto više građana, 10,9 posto. Na četvrtoj je poziciji Milorad Pupovac sa 7 posto, prošlog mjeseca je imao 8,3 posto u ovoj kategoriji.

Nakon njih idu redom Zlatko Hasanbegović sa 6,2 posto, Gordan Jandroković s 5,5 posto, Grabar Kitarović s 4,9 posto. Na listi se našla i bivša ministrica gospodarstva Martina Dalić s 4,3 posto, te SDP-ov zastupnik Nenad Stazić s 2,7 posto. Na desetoj je poziciji Ivan Pernar s 1,9 posto.

Dvije trećine nas misli da idemo u lošem smjeru

Više od dvije trećine građana smatra da Hrvatska ide u lošem smjeru, njih 75,3 posto. Prošlog mjeseca ih je to smatralo 74,5 posto. Da idemo u dobrom smjeru misli samo 15,9 posto građana, što je za 0,3 postotna poena manje nego prošlog mjeseca. 8,7 posto građana reklo je da ne znaju u kojem smjeru ide zemlja.

Najviše je optimista očekivano među glasačima HDZ-a, 47 posto. Ipak je to manje nego u svibnju kada je 53,1 posto glasača te stranke kazalo da država ide u dobrom smjeru. Slijedi 26,3 posto HNS-ovih glasača koji misle da država ide u dobrom smjeru. Među glasačima vodeće oporbene stranke, SDP-a udio društvenih optimista je značajno niži i iznosi svega 6,8 posto, dok je među glasačima Živog zida njih 2,2 posto, a Mosta 9,8 posto.

Sve više građana ne podržava Vladu

Politiku Vlade Andreja Plenkovića koja je na vlasti 19 mjeseci podržava 30 posto ispitanih, u svibnju ih je bilo 31,3 posto. Vladu ne podržava velikih 57,9 posto ispitanih što je za oko 5 postotnih poena više nego u svibnju kada je to mislilo 52,8 posto građana.

Vlada je tako ovog mjeseca dobila nešto nižu ocjenu nego u svibnju, 2,15. Prije mjesec dana ocjena je bila 2,20. Obzirom da se radi o HDZ-ovoj vladi, očekivano glasači te stranke daju najvišu ocjenu, 3,25. Najniža je među glasačima Živog zida i iznosi 1,65. Predsjednica je za svoj rad ovog mjeseca na ocjeni 3,0 što je mali pad u odnosu na prošlomjesečnu ocjenu 3,06. Sabor tradicionalno stoji najlošije od tri vodeće političke institucije, dobio je 1,87 dok je prošla ocjena bila 1,95.

Događaj mjeseca događanja oko Agrokora

Najviše građana, njih 25,9 posto, smatra da je ovog mjeseca obilježio Agrokor i događanja vezano za to, najviše u vezi s nagodbom vjerovnika. Slijedi ostavka ministrice Martine Dalić zbog afere Hotmail te izbor Tomislava Tolušića za potpredsjednika Vlade i Darka Horvata za ministra gospodarstva. To je bio događaj mjeseca za 24,8 posto građana. Na trećem je mjestu prikupljanje potpisa za referendum o promjeni izbornog sustava i ukidanju Istanbulske konvencije, s 14,3 posto.

A 11,2 posto građana smatra da je iseljavanje mladih iz zemlje najvažnija tema ovog lipnja. Slijedi rast cijena goriva što je najbitnije za 8,8 psoto ispitanih građana. Još je pet tema zabilježilo izbor veći od 1 posto i to su redom; sukobi u SDP-u i HDZ-u (1,9 posto), Hod za život u Zagrebu, Splitu i Rijeci; Hod za slobodu u Rijeci (1,7 posto), ospice u Hrvatskoj, problem slabe procijepljenosti (1,2 posto), sukob Plenković-Kitarović (1,2 posto), komemoracija u Bleiburgu, Austrija zabranila ustaška obilježja (1,1 posto). Svi su ostali događaji zabilježili izbor manji od 1 posto.


Redovito mjesečno istraživanje agencije Promocije plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop, provedeno je početkom lipnja (od 01. do 05. lipnja)