Možda se sjećate Telegramove priče o šefu slavonskog suda koji unosi kaos; sad ga je predsjednik Vrhovnog odlučio zaustaviti

Predsjednik Županijskog suda u Slavonskom Brodu, Mirko Svirčević, kočio je postupak rješavanja ovrha

Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa morao je intervenirati kako bi zaustavio nevjerojatni inat predsjednika Županijskog suda u Slavonskom Brodu Mirka Svirčevića, koji je dva puta, svojom pisanom odlukom, zaustavio napore nove v. d. predsjednice Općinskog suda u Sl. Brodu, Jasne Krnić da riješi ogroman broj nagomilanih ovršnih predmeta, te da izabere svoje najbliže suradnike.

Telegram je nedavno pisao kako je Općinski sud u Slavonskom Brodu zatrpan neriješenim ovršnim predmetima i kako po toj neslavnoj statistici prednjači u Hrvatskoj. Prema službenim podacima tog suda ondje je neriješeno 3906 ovršnih predmeta i još 2364 ovršna predmeta koji su se vodili kao riješeni, a nisu to bili.

Svirčević zavlačio rješavanje ovrha

Kad je odlukom ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića, 10. travnja ove godine, sutkinja Općinskog suda u Slavonskom Brodu, Jasna Krnić ovlaštena obavljati poslove sudske uprave, ona se uhvatila u koštac sa zastrašujućim brojem neriješenih ovrha. Izabrala je svoje najbliže suradnike i godišnjim rasporedom poslova ukinula ovršni odjel, namjeravajući neriješene predmete dati u rad sucima građanskog odjela. Mada ovršne predmete u svim sudovima u Hrvatskoj rješavaju i suci građanskih odjela, u Slavonskom Brodu tamošnji su se suci pobunili, odbijajući se prihvatiti tog posla, mada su imali vrlo malo predmeta na kojima su radili.

Nezadovoljni suci Biserka Trstenjak Opačak, Jasna Bratek, Lidija Klašnja, Željka Paunović, Josip Petričević, Ivanka Kovačević, Slaven Vidmar, Ivanka Šaravanja, Draženka Ilak i Vedran Pavelić, začudo, dobili su Svirčevićevu podršku, koji je ukidanjem godišnjeg raspored poslova za 2018. kako ga je sastavila v. d. predsjednica Općinskog suda Jasna Krnić, podržao njihovo odbijanje da rade na ovršnim predmetima, kao i miješanje u izbor najbližih suradnika v.d. predsjednice općinskog suda u Slavonskom Brodu.

I ne samo to: Svirčević je tražio da prije nego što se eventualno rješavanje nagomilanih ovršnih predmeta dâ u rad i sucima građanskog odjela, sačini detaljan analiza razloga zašto ti predmeti nisu riješeni, a koja bi uključivala ”popis svih starih predmeta (zaprimljenih od 2014. godine) po referadama sudaca i savjetnika, utvrdila točan datum kada je koji zaprimljen u sudu, koji sudac ga je zadužio i koje je radnje obavio do obavljanja analize, posebno u onim predmetima u kojima je došlo do presignacije odnosno zaduženja premeta drugim sucem”.

Intervenirao predsjednik Vrhovnog suda

Takvom nevjerojatnom odlukom predsjednik Županijskog suda u Slavonskom Brodu, Mirko Svirčević, praktično je svezao ruke Jasni Krnić, v. d. predsjednici općinskog suda i posve osujetio njemu namjeru da riješi ogroman broj ovršnih predmeta čije je odugovlačenje išlo na štetu građana i ostalih stranaka u postupku. Cijeli taj pravosudni skandal, kako smo rekli, presjekao je predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa. U uputi koju je 2. srpnja ove godine poslao sutkinji Jasni Krnić, Sessa joj nalaže da provede svoj godišnji raspored poslova za 2018. onako kako ga je sastavila i stavlja izvan snage Svirčevićeve odluke.

”S obzirom na stanje zaostataka u radu na ovršnim predmetima”, stoji u Sessinoj uputi, ”i trenutnim brojem parničnih predmeta po sucu, a što slijedi iz statističkih izvješća Općinskog suda u Slavonskom Brodu, smatram korisnim i pravičnim rješenje kojim predmete iz građanske grane sudovanja, što podrazumijeva i ovršne predmete, rješavaju svi suci i sudski savjetnici građanskog odjela, jer je ultimativni interes suda da se građanima pruži bolja, kvalitetnija i brža pravna zašita”. Ovaj hladni tuš za Mirka Svirčevića, kojim Sessa kao predsjednik Vrhovnog suda izvan snage stavlja njegove krajnje problematične odluke, dodatno pojačava i dio koji se odnosi na izbor najbližih suradnika Jasne Krnić, a što je Svirčević također doveo u pitanje.

”U odnosu na imenovanje predsjednika i zamjenika Građanskog i Kaznenog odjela”, piše Sessa, ”smatram da sudac ovlašten za obavljanje poslova sudske uprave, kao čelnik suda, ima autonomno pravo izabrati sebi kolege s kojim smatra da će ostvariti najbolju suradnju na dobrobit suda, sudaca i stranka”. Problem neriješenih ovrha u Slavenskom Brodu tako će se napokon, čini se, početi rješavati, no u cijeloj je priči potpuno nevjerojatno da je za to morao intervenirati predsjednik Vrhovnog suda i zaustaviti neobjašnjivi inat predsjednika Županijskog suda u Slavonskom Brodu, Mirka Svirčevića.