Može li Britanija zbilja otkazati Brexit? O, da

Zašto bi novi referendum o Brexitu bio najbolji božićni poklon Europskoj uniji

Prime Minister of the United Kingdom Theresa May holds a press conference at the end of a EU summit meeting on the proposed Brexit agreement, Sunday 25 November 2018, at the European Union headquarters in Brussels. BELGA PHOTO THIERRY ROGE, Image: 400189528, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, ddp images
FOTO: Profimedia, ddp images

Kakav bi to poklon pod bor bio! Ako bi Velika Britanija odlučila raspisati novi referendum o Brexitu, za čelnike Europske unije (barem one koji ne dovode u pitanje europsku zajednicu) bio bi to najbolji poklon. Ikad.

Britanci su prije više od dvije godine, u lipnju 2016., tijesnom većinom izglasali izlazak iz Europske unije. Koštalo je to političke karijere tadašnjeg premijera Davida Camerona koji je svoju budućnost u Downing Streetu vezao uz ishod referenduma. Vjerujući, naravno, da će Britanci (kao i 1975.), odlučiti ostati u EU. To se, sjećate se, ipak nije dogodilo. Tridesetak mjeseci kasnije britanska politika je, budimo dobronamjerni, u kaosu.

May putuje, zastupnici bjesne

Nakon što je odgodila ključno glasovanje parlamenta o sporazumu o Brexitu, Theresa May krenula je obilaziti europske čelnike, u – čini se – posljednjem, gotovo očajničkom pokušaju da spasi sporazum, a skupa s njime vjerojatno i svoju premijersku poziciju. Dok ona putuje po kontinentu, zastupnici u britanskom parlamentu bjesne: tri dana su, pokazalo se uzalud, raspravljali o osporavanom sporazumu o Brexitu, samo da bi May, suočena s izglednim porazom, odgodila glasovanje.

Što britanska premijerka uopće u ovom trenutku može dobiti od EU-a? Ako je suditi prema riječima predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska i predsjednika Europske komisije Jean-Claude Junckera ne mnogo. Pregovori o sporazumu se neće ponovno otvarati, uvjeravaju dvojica čelnika EU institucija, ali se može razgovarati o načinu da se olakša ratifikacija sporazuma o britanskom parlamentu. Hoće li nekakva gesta dobre političke volje sa strane EU-a biti dovoljna da promijeni raspoloženje britanskih zastupnika? Teško.

Izlaz iz trenutne kaotične slijepe ulice dio političke javnosti u Britaniji vidi u – novom referendumu.

Koliko je izgledan novi referendum?

Nakon (ne)očekivanog parlamentarnog raspleta – ili zapleta, kako hoćete – u ponedjeljak i odluke Europskog suda da Britanija (ipak) može jednostrano povući svoju odluku o izlasku iz EU-a (da joj, dakle, za to ne treba suglasnost svih članica), protivnici Brexita i zagovornici novog referenduma ponadali su se da je došao i njihov čas.

No, koliko je novi referendum u ovom trenutku izgledan?

Direktor Centra za europsku reformu, proeuropskog think-thanka, Charles Grant smatra da od svih mogućih scenarija – a scenarija doista ne nedostaje – referendum možda ima i najveće šanse. Grant je na Twitteru procijenio da, primjerice, izlazak iz Europske unije bez dogovora ima 15 posto šanse; iste su tolike, smatra, šanse za nove izbore, dok referendumu daje 30 posto.

Presudan stav laburista

Dvije su glavne političke prepreke za održavanje novog referenduma. Theresa May, koja još uvijek vodi vladu, kategorički odbija takvu mogućnost (tvrdila je, doduše, i da neće biti izvanrednih izbora, a onda ih je ipak lani raspisala). Britanska premijerka, dakle, inzistira da novog izjašnjavanja birača neće biti – barem ne pod njezinim vodstvom – jer su se Britanci već jednom izjasnili i sada je na vladi i parlamentu da provedu volju naroda. No, čelnici stranaka i vlada se mijenjaju, zar ne?

Drugo je pitanje kako će se postaviti laburisti. Laburističkoj stranci referendum je tek druga poželjna opcija. Prva je, naravno, srušiti vladu, izazvati izbore i preuzeti vlast. Međutim, ako u tome ne uspiju narednih tjedana, mogli bi se pridružiti sve većem broju zahtjeva za novim referendumom.

A ako ga Britanija doista raspiše – i ako na njemu jedna od opcija bude ostanak u EU (što još uvijek nije sigurno) – bila bi to doista nevjerojatno dobra vijest za Europsku uniju. Zamislite, zemlja koja je htjela napustiti zajednicu ipak se predomislila. Što bi više EU mogla poželjeti ovog Božića?