Može li indijsko gospodarstvo već ove godine svrgnuti Kinu s vrha?

Indija bi ove godine mogla postati najbrže rastuća svjetska ekonomija

An Indian farmer dries unpolished wet rice following unseasonal overnight rains in Thoopran Mandal in Medak District, some 55 kms from Hyderabad on April 13, 2015. Three people were killed as heavy rains caused widespread damage to standing crops in several parts of the southern Indian state of Telangana. AFP PHOTO / Noah SEELAM
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Predviđa se će Indija prestići Kinu i postati nova najbrže rastuća svjetska ekonomija još ove godine. Dok ekonomija Indije nezaustavljivo raste i premijer Narendra Modi potiče svjetske kompanije da presele proizvodnju u Indiju zbog brojne radne snage i niskih troškova proizvodnje, ekonomija Kine prvi je put nakon 25 godina u padu. Kineski predsjednik Xi Jinping uspijeva ublažiti pad borbom protiv korupcije te jačanjem domaće potrošnje.

Koliko su predviđanja o Indiji kao novom ekonomskom čudu realna, pokušao je doznati CNN od nekih od vodećih stručnjaka. Dopisnik India Todaya Ananth Krishnan smatra da Kina neće biti tako lako svrgnuta s čelne pozicije najbrže rastućih svjetskih ekonomija.

Jaz između Kine i Indije je još prevelik

“Kina se još izvlači od Indije”, kaže Krishnan. “Ako Indija naraste 7,5% ove godine, a Kina 7,4%, to je dobar napredak, ali ljudi se ne bi trebali zanositi time što to znači u smislu jaza između Kine i Indije”, dodao je.

Rast kineskog gospodarstva možda jest usporen, ali Indija se suočava s dužim popisom ekonomskih izazova, uključujući višu nezaposlenost, kroničnu inflaciju te veliki nedostatak infrastrukture.

“Što se tiče edukacije, pristupa različitim resursima te stvaranja novih radnih mjesta, Kini dobro ide. Napredovala je puno više u odnosu na Indiju”, rekao je izvršni direktor kompanije Infosys China Rangarajan R. Vellamore. “Iako je sloboda kretanja zajamčena u cijeloj Indiji, paradoks je da postoji puno osnovnih problema povezanih s pristupom vodi i osnovnom obrazovanju”, dodao je.

Indija će trebati još 20 godina da dostigne Kinu

U nedavnom proračunu, Modijeva vlada najavila je, među ostalim inicijativama za poticanje gospodarskog rasta, i planove za poticanje ulaganja u infrastrukturu te smanjenje poreza poduzećima. No, unatoč Modijevim nastojanjima, Indija se ne može nositi sa sirovom ekonomskom moći Kine.

“Nakon 30 godina predanih nastojanja u pretvaranju Kine u proizvodnu mašineriju, Indiji će trebati duže vrijeme da dosegne tu razinu proizvodne sposobnosti”, kaže Haiyan Wang iz Instituta Kine i Indije.

“Ne radi se samo o nižim troškovima rada. Morate imati kompleksnu industriju nabavnih lanaca. Morate imati znanje. Morate imati vještine. Morate biti povezani s međunarodnim tržištem”, rekla je. “Dakle, ako me pitate može li se Indija natjecati s Kinom, ja ne mislim da će se to dogoditi u sljedećih 20 godina”, zaključila je Wang.