Može li odluka britanskog suda zaustaviti Brexit i što se zapravo dogodilo? Ovo su ključne činjenice

Što točno za Brexit znači današnja odluka Visokog suda

Britain's Queen Elizabeth II greets British Prime Minister Theresa May during a ceremonial welcome at Horse Guards Parade for Colombia's President Juan Manuel Santos and his wife Maria Clemencia de Santos in central London, on November 1, 2016.
Colombian President Juan Manuel Santos, who won this year's Nobel Peace Prize for his efforts to implement a peace deal with FARC rebels, begins a state visit to Britain that includes a trip to once conflict-ridden Northern Ireland. / AFP PHOTO / POOL / Gareth Fuller
FOTO: AFP/AFP

Današnja odluka Visokog suda u Londonu da će se o izlasku Velike Britanije iz Europske unije odlučivati glasanjem u parlamentu potaknula je burne reakcije sa svih strana, skok funte i žestoke polemike što ovakva odluka suda zapravo znači za Brexit.

U svakom slučaju, odluka je dovela u pitanje realizaciju plana premijerke Therese May da Velika Britanija već u proljeće 2019. dovrši proces izlaska iz Europske unije. Ovdje smo izvukli nekoliko najvažnijih stvari o tome.

1. Što se zapravo dogodilo?

Nakon referenduma održanog u lipnju na kojem je većina Britanaca, s 51,9 posto “za” i 48,1 posto “protiv”, glasalo za izlazak iz Europske unije, premijerka Theresa May je najavila da će njezina vlada do kraja ožujka sljedeće godine aktivirati članak 50 Lisabonskog sporazuma i time započeti službeni proces izlaska iz EU. May se pritom pozvala na pravo prema kojoj se ta odluka o vanjskoj politici ili međunarodnim sporazumima može donijeti mimo parlamenta.

Ipak, visoki sud danas je odlučio drugačije. Sud naime smatra kako je članstvo u Europskoj uniji regulirano zakonom koji se zove 1972 European Communities Act te da kao takav spada u područje domaćeg zakona a ne vanjske politike. Vlada je već najavila žalbu na odluku, pa će o tome na kraju odlučivati Vrhovni sud.

2. Može li ovo zaustaviti Brexit?

Gotovo sigurno ne. Ipak, odluka suda je, piše Guardian, situaciju učinila zbunjujućom i pridonijela podjeli između pristaša i protivnika Brexita, osobito jer bi pristaše izlaska uz Europske unije ovo mogli interpretirati kao očajnički pokušaj pripadnika liberalne elite da se suprotstave volji naroda, iskazanoj na referendumu.

Vlada je već najavila da će se na odluku žaliti Vrhovnom sudu, a zasjedanje je zakazano za 7. i 8. prosinca. No ostaje sasvim neizvjesno hoće li se vrhovno sudsko tijelo složiti s odlukom koju je donio Visoki sud. Konkretno, piše Guardian, smatra se da će Vrhovni sud biti izrazito osjetljiv na javno mnijenje o ulozi suda u ovoj situaciji, odnosno treba li ova odluka biti politička ili pravna.

3. Reakcije financijskih tržišta

Financijska tržišta pomno su pratila kakvu će odluku donijeti Visoki sud, pa je odmah po objavi vrijednost funte skočila na svoju najvišu razinu od kolovoza ove godine. Funta je narasla za 1,1 posto na 1.2440 dolara, najvišu razinu od 16. kolovoza. U odnosu na euro, funta je ojačala za 1,3 posto na 89,04 penija.

Funta je u listopadu pala za 5,6 posto, nakon spekulacija kako će za britansku vladu u pregovorima o izlasku iz Europske unije veći prioritet biti na kontroli ulaska imigranata nego pristup slobodnom tržištu. “Odluka povećava izglede da će proces biti odgođen, a s obzirom da je Brexit najveće opterećenje za performanse funte, ovo predstavlja svojevrsno olakšanje”, kometirao je John Hardy, analitičar Saxo Bank za Bloomberg.

4. Guverner upozorio na volatilnost

Engleska središnja banka je danas, nekoliko sati nakon odluke, Visokog suda, objavila kvartalno izvješće o inflaciji te najavila kako kamatne stope u nadolazećem razdoblju ostaju nepromijenjene, na 0,25 posto, piše Guardian.

Na press konferenciji povodom objave izvješća, guverner Engleske središnje banke Mark Carney upozorio je da “odluka suda o članku 50 doprinosi nesigurnosti koja visi nad britanskom ekonomijom”. Na press konferenciji je izjavio kako je ovo samo “primjer nesigurnosti koja će karakterizirati proces”. “Pregovori još nisu ni počeli. Kada krenu, doći će do porasta volatilnosti”, upozorio je.

5. Službena reakcija vlade

Britanska je vlada ostala prilično iznenađena ovakvom odlukom suda. U službenom priopćenju stoji sljedeće: “Vlada je razočarana ovakvom odlukom suda. Zemlja je glasala za napuštanje Europske unije u referendumu koji je odobrio parlament. A vlada je odlučna u namjeri da se rezultat tog referenduma ispoštuje. Žalit ćemo se na odluku.”