Nekad je nužno odabrati stranu

Može li Plenković birati samo određene isječke HDZ-ova naslijeđa, a odricati se onih koji mu se ne sviđaju

Presuda protiv HDZ-a imat će itekakav utjecaj na povijesnu definiciju, kao i na budućnost stranke

I što je onda HDZ, gledamo li ga u njegovom tridesetgodišnjem kontinuitetu? Možemo li Hrvatsku demokratsku zajednicu uopće promatrati u kontinuitetu, ili se radi o nekoliko različitih stranaka u različitim vremenskim razdobljima, koje su eto, djelovale pod istim imenom?

Presuda Vrhovnog suda protiv Hrvatske demokratske zajednice objavljena je u najpogodnije vrijeme za HDZ i Andreja Plenkovića. Svi su izborni ciklusi prošli, pa tako presuda kojom je HDZ zapravo proglašen kriminalnom organizacijom, ne može imati utjecaj na trenutni politički status najveće hrvatske stranke.

Međutim, presuda protiv HDZ-a imat će itekakav utjecaj na povijesnu definiciju, kao i na budućnost Hrvatske demokratske zajednice. Vrhovni sud ustvrdio je da je HDZ opljačkao Hrvatsku zbog čega mora vratiti 14,5 milijuna kuna i dodatno platiti kaznu malo veću od pola milijuna eura.

Plenkovićeva obrana povlači niz pitanja

Kako, dakle, sada i u budućnosti voditi stranku za koju je pravomoćno utvrđeno da je opljačkala Hrvatsku? I još važnije : kako stranka za koju je pravomoćno utvrđeno da je opljačkala Hrvatsku, uopće više može vladati Hrvatskom, a da se njena vlast doima barem malo vjerodostojno? Andrej Plenković stalno će ponavljati da sadašnji HDZ nema nikakve veze sa Sanaderovim HDZ-om. No, takva Plenkovićeva obrana sadašnjeg HDZ-a opterećena je jednim logičkim i jednim sadržajnim problemom.

Prvo, ako Sanaderov kriminalni HDZ ne predstavlja dio legitimnog političkog naslijeđa Hrvatske demokratske zajednice, predstavlja li Tuđmanov HDZ dio tog istog naslijeđa? Ili, jednostavnije rečeno, može li gospodin Plenković birati samo određene isječke HDZ-ova naslijeđa koji mu se sviđaju, a odricati se onih drugih, koji su sada i formalno osuđeni? I što je onda HDZ, gledamo li ga u njegovom tridesetgodišnjem kontinuitetu? Možemo li Hrvatsku demokratsku zajednicu uopće promatrati u kontinuitetu, ili se radi o nekoliko različitih stranaka u različitim vremenskim razdobljima, koje su eto, djelovale pod istim imenom?

Plenković definitivno ne može tvrditi da je Sanaderovo ponašanje bilo izolirano i ekscesno, jer se apsolutno nitko iz ondašnjeg stranačkog vrha nije bunio protiv Sanaderovih postupaka, koji su doveli do pravomoćne presude protiv Hrvatske demokratske zajednice. Zato, uostalom, krivnju za Sanaderov kriminal mora snositi cijela stranka, a ne samo njen tadašnji predsjednik.

Problem odricanja nasljeđa

Drugi Plenkovićev problem jest u činjenici da se sadašnji HDZ sadržajno i ideološki ne može odreći Sanaderova naslijeđa. Ivo Sanader promovirao je politiku inkluzivnosti i tolerancije prema manjinama. Sjetimo se samo njegova pozdrava Hristos se rodi na zagrebačkoj proslavi pravoslavnog Božića. Andrej Plenković promovira politiku inkluzivnosti i tolerancije prema manjinama, pa blisko surađuje s vodećom srpskom strankom u Hrvatskoj.

Ivo Sanader žestoko se suprotstavljao endehazijskom povijesnom revizionizmu i afirmaciji ustaških simbola i vrijednosti. Andrej Plenković suprotstavlja se endehazijskom povijesnom revizionizmu i afirmaciji ustaških vrijednosti. Ivo Sanader uveo je Hrvatsku u NATO i stvorio glavne pretpostavke za ulazak Hrvatske u Europsku Uniju. Andrej Plenković vjerojatno je najžešći Europejac među svim važnijim hrvatskim političarima sadašnje generacije. Andrej Plenković i njegov HDZ zapravo zastupaju niz istih, i to veoma važnih vrijednosno političkih stavova, kakve su zastupali Ivo Sanader i njegov HDZ.

To su naprosto tvrde činjenice, koje Plenkoviću onemogućuju da se u cijelosti odrekne Sanaderova naslijeđa. Andrej Plenković u narednom će razdoblju morati uložiti jako puno energije i kreativnosti, da s HDZ a pokuša uvjerljivo skinuti stigmu kriminalne organizacije. Nismo sigurni hoće li to Plenkoviću uspjeti.