Može li Povjerenstvo za Agrokor nastaviti s radom? Miljenić i ustavna stručnjakinja Barić govore za Telegram

SDP želi izmijeniti odluku o osnivanju Povjerenstva kako bi iz djelokruga maknuli ono što je predmet istrage i nastavili s radom

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Nakon mjeseci otezanja, sredinom ovog mjeseca osnovano je saborsko Povjerenstvo za Agrokor. No, gotovo odmah nakon što je osnovano, počelo se pričati o njegovom ukidanju, što otvoreno zagovaraju u HDZ-u. Premijer Andrej Plenković već danima tvrdi kako bi se Povjerenstvo trebalo ukinuti odmah pokretanjem sudskog postupka, a premijer je to ponovio i jučer pozivajući se na Zakon o istražnim povjerenstvima.

S druge strane, predsjednik Povjerenstva SDP-ov Orsat Miljenić tvrdi da Povjerenstvo može nastaviti s radom s tim da ne raspravlja o onim pitanima koji su dio sudske istrage. Miljenić je u razgovoru za Telegram kazao i kako će upravo zato na sutrašnjoj sjednici predložiti da se pozove državnog odvjetnika Dinka Cvitana kako bi se utvrdilo može li i pod kojim uvjetima Povjerenstvo nastaviti s radom.

Razgovarali smo i s cijenjenom ustavnom stručnjakinjom, profesoricom Sanjom Barić koja kaže kako bi Povjerenstvo moglo nastaviti s radom. Pitanje oko kojih se ne slažu oporba i vladajući je i način na koji bi se Povjerenstvo ukinulo, a na njega nam je odgovorila i Barić.

1. HDZ želi ukinuti Povjerenstvo

HDZ smatra kako Povjerenstvo treba ukinuti. Premijer Andrej Plenković već je nekoliko puta kazao kako Povjerenstvo treba ukinuti. To je ponovio i jučer, pozivajući se na Zakon o istražnim povjerenstvima.

Ponovio je da istražno povjerenstvo za Agrokor po sili zakona odmah treba prestati s radom čim se o nekom od predmeta njegova rada povede sudbeni postupak, kao i da su Vlada i HDZ otvoreni za raspravu “u Saboru, na odborima, gdje god treba”. Osim Plenkovića, predsjednik Sabora Gordan Jandroković i HDZ-ov predsjednik Kluba zastupnika Branko Bačić jučer su se složili da Povjerenstvo treba ukinuti.

2. SDP želi, kako bi Povjerenstvo nastavilo s radom, smanjiti njegov djelokrug

Predsjednik Povjerenstva Miljenić s kojim smo razgovarali ponovio je da Povjerenstvo ne treba ukidati nego samo smanjiti djelokrug njegovog djelovanja. Smatra da se zakon pogrešno tumači. “U saborsku proceduru smo uputili prijedlog izmjene odluke o osnivanju Povjerenstva. Tako bi se iz pitanja o kojim povjerenstvo odlučuje izuzele financijske odluke i sve one koje su povezane s predmetom sudske istrage”, kaže Miljenić.

3. Sanja Barić kaže kako ne treba ukinuti povjerenstvo

Ustavna stručnjakinja Barić kaže kako Povjerenstvo ne bi trebalo ukinuti. “Istražno povjerenstvo se u trenutku pokretanja istrage više ne može baviti pitanjima koji su predmet istrage i s njima izravno povezani. To je potpuno jasna stvar”, kaže profesorica Barić. Međutim, to ne znači da bi se Povjerenstvo trebalo raspustiti.

Pitanje je da li bi se trebala izmjeniti odluka o osivanju Povjerenstva kako bi se ono sadržajno bavilo užim područjem od ovog sada jer je sadašnje, kaže nam Barić, dobilo zadaću baviti se i nekim pitanjima koja su predmet sudske istrage. Tehničko usklađivanje vjerojatno bi dovelo do novog otezanja. “Povjerenstvo se ne treba raspustiti i ne smije se baviti pitanjima koja su predmet istrage”, kaže Barić i dodaje kako Sabor, da bi sve bilo tehnički ispravno može izmjeniti odluku o osnivanju i izbrisati djelokrug koji je vezan uz istragu.

4. Što se uopće želi postići Povjerenstvom?

Saborsko Povjerenstvo može postojati najviše 6 mjeseci što je kratak period za rasvjetljavanje cijele situacije oko kompleksnog pitanja kao što je Agrokor. Pitali smo Miljenića što želi postići ovim Povjerenstvom. “Bio bih zadovoljan da javnost vidi i rasvijetli razmjere političke sprege politike i Agrokora i odgovori na pitanje je li politika bilo koje stranke odgovorna za to.” Miljenić kaže i da u slučaju da Povjerenstvo u svom radu dođe do sumnje u počinjenje kaznenog djela, to će prijaviti. “Ako se ukaže nešto takvo to šaljemo DORH-u, to nije naš posao”, kazao je.

5. Kako se može ukinuti Povjerenstvo?

Premijer i HDZ smatraju da se Povjerenstvom treba ukinut samo ex lege, po sili zakon, te da za to ne treba nikakva odluka Sabora. Međutim, Miljenić za Telegram pojašnjava kako mu je logično da, ako je Sabor osnovao jedno tijelo, onda ga treba i ukinut. “To ex lege mi nije logično, ali zakon je zaista napisan da se različito može tumačiti”, kaže.

Profesorica Barić smatra da su doslovna gramatička tumačenja zakona dovela do ovakvih nesporazuma. “Zakon o istražnim povjerenstvima propisuje da Povjerenstvo ex lege prestaje s radom u vezi pitanja kojima se bavi sudska istraga. Radi se samo o tim pitanjima direktno vezanima za istragu”, kaže Barić. “Smisao istražnih povjerenstava nije da se bave kaznenim progonom, oni utvrđuju političku, a ne pravnu odgovornost. Cijela ideja tog instituta je da utvrdi činjenice koje mogu dovesti isključivo do političke odgovornosti, a ne da bude kvazisudsko tijelo”, poručuje Barić.

6. Žele da im Cvitan kaže što mogu raditi

Miljenić je otkrio kako će na sjednici Povjerenstva predložiti da se pozove državnog odvjetnika Dinka Cvitana. “Ja ću to predložiti pa ćemo vidjeti hoće li Povjerenstvo to usvojiti. Obzirom na dvojbe koje postoje oko Povjerenstva on može doći i reći kako se kreće sudska istraga i od kojeg vremenskog intervala i mi na Povjerenstvu se onda nećemo tim baviti. Radit ćemo sve drugo”, kaže Miljenić. Osim Cvitana, predložit će da se na Povjerenstvo pozovu bivši premijeri, ministri, ali i sadašnji premijer.

7. Ako se ne pojavi, Miljenić će protiv Todorića podnijeti kaznenu prijavu

Miljenić je ranije najavio kako će kao svjedoka pozvati Ivicu Todorića. Teško je zamisliti će Todorić zaista i svjedočiti na Povjerenstvu u skorije vrijeme s obzirom na to da do njega ne mogu doći ni DORH ni policija, a za njim je raspisana i crvena Interpolova tjeralica.

No, ako Todorić zaista dođe, Miljenić kaže da će ga pitati s kojim je političarima surađivao i koje stranke financirao. “Postoji čitav niz stvari o kojima mu pripremamo pitanja, o pojedinim sastancima, transakcijama”, kaže Miljenić. S obzirom da je najavio da će kazneno prijaviti sve one koji se ne odazovu pozivu Povjerenstva, pitamo ga hoće li to napraviti i u Todorićevom slučaju. “Ako je uredno primio poziv, a ne pojavi se, onda ću ga prijaviti”, kaže Miljenić.