Može li se u Hrvatskoj uopće dobiti otkaz zbog suludih ispada u slobodno vrijeme? Profesor radnog prava kaže - da

Učiteljica Jug i dalje uredno radi u školi. To može spriječiti samo ravnateljica

Virovitička učiteljica Bernarda Jug već danima objavljuje sumanute videe na svom Facebook profilu u kojima huška na službe socijalne skrbi, djelatnike škole u Krapinskim Toplicama, novinare i, zapravo, sve neistomišljenike. U jučerašnjem, posebno uznemirujućem videu, Jug je uživo prenosila razgovor s maloljetnim učenikom iz Krapinskih Toplica koji danima nije išao u školu jer je, uz podršku roditelja, odbijao staviti zaštitnu masku.

Jug je učiteljica engleskog jezika u područnoj školi Imbriovec, u sklopu Osnovne škole Mihovil Pavlek Miškina Đelekovec i tamo predaje najmanjim učenicima, onima od 1. do 4. razreda. U skladu s time, javnost već danima postavlja pitanje kako je moguće da osoba, koja toliko ustraje na huškačkim javnim istupima, i dalje odlazi raditi u školu i predavati učenicima. Gledajući isključivo slovo relevantnih zakona i propisa, zaista proizlazi da ravnatelj škole nema uporišta sankcionirati učitelja ili nastavnika zbog upitnog, nedoličnog ponašanja izvan radnog vremena.

Resorni zakoni ne osvrću se na ponašanje u privatno vrijeme

Temeljni zakon za školstvo, Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, propisuje da se ugovor o radu može otkazati zaposleniku u školi koji je pravomoćno osuđen za neko od kaznenih djela protiv života, slobode, Republike Hrvatske, spolne slobode, mladeži, itd. Zakon propisuje i da se zaposlenika škole može udaljiti iz nastave ako je protiv njega pokrenut kazneni postupak za neko od navedenih kaznenih djela. Udaljenje važi ili do obustave kaznenog postupka ili do pravomoćne presude. U slučaju osuđujuće pravomoćne presude, slijedi otkaz.

Zakon o prosvjetnoj inspekciji propisuje da prosvjetni inspektori kontroliraju radi li škola u skladu sa zakonom i relevantnim propisima i nigdje ne propisuje da prosvjetni inspektori mogu preispitivati eventualno nedolično ponašanje učitelja u slobodno vrijeme. Zakon o Agenciji za odgoj i obrazovanje ostavlja mogućnost da Agencija provede stručno-pedagoški nadzor nad radom učitelja. To nam je još u petak spomenulo resorno Ministarstvo kada smo ih pitali što, u okviru svojih nadležnosti, mogu učiniti. Međutim, Agencija svojim nadzorom provjerava kako učitelj izvodi i organizira nastavu.

Hitrec: Ovaj slučaj otvara pitanje zakonske regulative

Suzana Hitrec, predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja, za Telegram komentira kako dosadašnja iskustva – u kojima su ravnatelji škola davali otkaze radnicima na temelju situacija eksplicitno zapisanih u zakonu – govore da je nakon dugotrajnih sudskih procesa većina radnika vraćena u školu. “To je za ravnatelje vrlo obeshrabrujuće i zapravo se sve rjeđe upuštaju u takve poteze i procese”, ističe Hitrec, inače ravnateljica Upravne škole Zagreb.

Kaže nam da joj osobno nije poznato da je neki ravnatelj radniku dao otkaz zbog spornog ponašanja izvan škole. “Ovakvo ponašanje o kojem govorimo bi spadalo pod etički kodeks škole, međutim nigdje nije propisano ponašanje izvan škole, odnosno sankcije za ponašanje izvan radnoga vremena”, kaže Hitrec i dodaje kako ovaj slučaj otvara pitanje zakonske regulative, u prvome redu regulative virtualnog prostora i gdje on pripada, u javno ili privatno.

Ravnateljica se konzultira, proučava zakon i ostale akte

Iz resornog ministarstva i jučer su nam poručili da je u slučaju učiteljice Jug sve na – ravnateljici škole. Ona je, ističu, “dužna postupati sukladno svojim ovlastima”. Ravnateljica Sonja Vuljak za Telegram kaže kako nisu imali pritužbi na rad Bernarde Jug, kao ni disciplinskih problema. Potom smo je pitali može li ona kao poslodavac na bilo koji način djelovati u slučaju kada se sporni istupi njezinih radnika događaju izvan škole, u njihovo slobodno vrijeme.

“Slijedom svih javnih objava Bernarde Jug u medijima, kao i njezinih aktivnosti izvan škole, nastojimo se konzultirati, proučavati Zakon te druge školske akte. Tek tada ćemo utvrditi mogućnost ili ograničenost u postupanju”, poručila nam je kratko Vuljak, koja je u jednoj ranijoj medijskoj izjavi kazala kako su istupi učiteljice u njenom privatnom vremenu te da nju interesira kako se učiteljica ponaša u školi.

‘Ponašanje u slobodno vrijeme može biti osnova za postupanje’

Može li (nedolično) ponašanje radnika izvan radnoga vremena utjecati na sam radni odnos, upitali smo Viktora Gotovca, izvanrednog profesora s Katedre za radno i socijalno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu. Gotovac tvrdi da nedolično ponašanje radnika izvan radnoga vremena ne eskulpira radnika. “To ne piše u zakonu, no proizlazi iz sudske prakse. Nedolično ponašanje u slobodnom vremenu može – ne kažem da mora, ali može – biti osnova za postupanje prema tom radniku”, ističe profesor.

Osim sudske prakse, Gotovac navodi i kako Zakon o radu u dijelu o izvanrednom otkazu ugovora o radu u članku 116., navodi da nastavak radnoga odnosa nije moguć u slučaju osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili, posebno podcrtava Gotovac, “zbog neke druge osobito važne činjenice”. Profesor kaže kako sustav postoji i da u nekom konkretnom slučaju sve ovisi o konkretnom ravnatelju i konkretnom zaposleniku.

Ne misli da je nužno mijenjati zakon i eksplicitno upisivati u njega odredbu o nedoličnom ponašanju radnika izvan radnoga vremena. “No ako sudska praksa stane iza toga da takvi slučajevi nisu osnova za reakciju, onda mislim da moramo mijenjati zakon”, zaključuje.