Može li se Zoran Mamić u BiH izvući bez ijednog dana zatvora? Ne bi bio prvi hrvatski osuđenik kojem je to uspjelo

Ako BiH preuzme izvršenje Mamić ima pravo tražiti preispitivanje visine kazne

FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Zoran Mamić i njegov odvjetnički tim vjeruju da će Županijski sud u Zagrebu i Ministarstvo pravosuđa RH prihvatiti njegovu molbu da kaznu služi u Bosni i Hercegovini. Naime, nakon što je prije par dana otišao iz Hrvatske Mamić je uputio ovaj zahtjev za transferom kazne.

Budući da kao i njegov brat Zdravko ima državljanstvo BiH Zoran Mamić zapravo se sklonio pred hrvatskim pravosuđem koje ga je pravomoćno proglasilo krivim za izvlačenje novca iz Dinama i osudilo ga na četiri godine i osam mjeseci zatvora. BiH, kao ni Hrvatska, ne izručuje svoje državljane.

Zoran Mamić tvrdi da nije pobjegao

Donedavni trener Dinama sada tvrdi da nije u bijegu i uvjerava kako će izvršenje kazne u BiH biti jednako učinkovito kao i u Hrvatskoj. Svoj zahtjev temelji na Sporazumu između Vlade Repub­like Hrvatske, Vlade Bosne i Hercegovine i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o međusobnom izvršavanju sudskih odluka u kaznenim stvarima, te Konvenciji o transferu osuđenih osoba Vijeća Europe.

Mamić na podnošenje ove molbe ima pravo s obzirom na to da osim državljanstva BiH ima i prebivalište u toj zemlji. Upravo su to, uz pravomoćnost presude, uvjeti na osnovu kojih se može tražiti prebacivanje kazne u drugu zemlju.

Može li se izvući na Tadićevu foru?

Međutim, ako mu molba za služenjem kazne u BiH bude prihvaćena, Zoran Mamić će, kao svojevremeno i Branimir Glavaš i pokojni dr. Ognjen Šimić, te nedavno osječki poduzetnik Drago Tadić, moći tražiti i utvrđenje visine kazne prema bosansko-hercegovačkom pravosuđu. Potvrdio je to za Telegram odvjetnik Veljko Miljević podsjećajući upravo na ranije slučajeve Glavaša, Šimića i Tadića.

Što će to točno značiti? Naime, prema vrijedećim propisima nadležni bosansko-hercegovački sudovi moći će Zoranu Mamiću izreći kaznu za koju oni misle da je primjerena kaznenom djelu što ga je počinio.

Tadić je prišao bez dana zatvora

Tako je, kako smo već pisali, Drago Tadić u Hrvatskoj najprije pravomoćno proglašen krivim za pokušaj podmićivanja sudaca Vrhovnog suda RH, te kažnjen s dvije godine zatvora. Ta kazna zatim mu je dodatno umanjena na godinu i devet mjeseci zatvora. No, tada je Tadić pobjegao u BiH.

Nakon što je Općinski sud u Livnu prihvatio preuzimanje izvršenja kazne od godinu i devet mjeseci zatvora Tadić je uložio žalbu. Na kraju je Županijski sud u Livnu, kako je potvrđeno Telegramu, preinačio kaznu zatvora s godine i devet mjeseci na godinu dana. Budući da se u BiH kazna od godinu dana može otkupiti Tadić se izvukao bez ijednog dana zatvora jer je platio 36.500 KM, odnosno 140 tisuća kuna. Hrvatska je takvo izvršenje kazne prihvatila.