Možemo li vrlo skoro očekivati promjenu vodstva Islamske države?

Al-Baghdadi je teško ranjen sredinom ožujka i teško obavlja dužnost

Iračke paravojne snage su osvojile Tikrit, rodni grad Sadama Huseina
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Abu Bakr al Baghdadi, samoproglašeni halifa Islamske države, je prebačen u svoj glavni grad kako bi nastavio liječenje teških ozljeda koje je pretrpio u zračnom udaru 18. ožujka. Nakon gotovo dva mjeseca liječenja u Iraku, prebačen je u Raqqu gdje će za njega brinuti tim od 9 liječnika. Navodno je Baghdadi pretrpio teške ozljede kralježnice i sada više ne može micati jednom nogom. Ovakva teška ozljeda je potaknula raspravu o potencijalnom nasljedniku ili barem o vršitelju dužnosti koje je al Baghdadi obavljao, javlja Daily Beast.

Prema nekim prebjezima iz Islamske države, halifa je prebačen zato što iračka vojska sprema ofenzivu na Mosul i očekuje se da će zbog pomoći kurdske Pešmerge uspjeti osloboditi drugi najveći grad u Iraku. Ahmed Abdulkader, aktivist u turskom gradu Ufri je rekao da će uskoro doći do sastanka vrhovnog savjeta ili šure na kojem će se odabrati v.d. halifa.

Trojica nominiranih

Prema izvještajima koji dolaze iz Islamske države, razmatrat će se između trojice kandidata. Vodeći kandidat je Abu Ala al-Afri, koji je skoro 20 godina u al Qaidi. Al-Afri je također i karizmatičan i što je najbitnije, Iračanin. Naime, u vrhovnom vijeću je većina članova iz Iraka i zbog toga su skloni svojim sunarodnjacima.

Drugi realni kandidat je Abu Ali al-Anbari, bivši general u iračkoj vojsci koji je trenutno zadužen za nadzor sirijskog dijela teritorija Islamske države. On isto ima dugogodišnji staž u al-Qaidi, ali i mrlju u životopisu. Al-Anbari je zbog korupcije protjeran iz jedne druge islamističke skupine, Ansar al-Islam.

Treći kandidat je guverner Raqqe, Abu Lukman, koji je bio u sirijskom zatvoru te ga je al-Assad pustio na slobodu 2011. Iako članovi šure nisu skloni davanju tako bitne dužnosti nekom tko nije njihov, mogli bi dopustiti Sirijcu preuzimanje dužnosti. Na takvu odluku bi ih moglo prisiliti sve veće negodovanje sirijskih pripadnika Islamske države koje se tjera na borbe u Iraku.

Iako je Islamska država slavodobitno proglasila da ne priznaju granice između Iraka i Sirije, čini se da ljudi koji čine ISIS ipak poznaju granice i da se ne žele boriti na tuđoj zemlji.