Možemo prestigao SDP

Stigao je novi Crobarometar. Možemo je postao glavna oporbena stranka u zemlji

FOTO: Vjekoslav Skledar

Platforma Možemo prvi put je pretekla SDP i sada su druga politička opcija u zemlji, pokazuje najnoviji Crobarometar. Prema tom istraživanju o rejtingu stranaka, koje za Dnevnika Nove TV provodi agencija Ipsos, trenutno imaju 14,9 posto potpore birača čime su nastavili kontinuirani rast od travnja. Tada ih je podržavalo 8,7 posto građana, a najnoviji skok u popularnosti za više od 2 postotna boda (u lipnju su imali 12,6 posto podrške) bio je dovoljan da preskoče SDP.

Socijaldemokrati tako nisu više najjača oporbena stranka u zemlji, unatoč činjenici da su uspjeli zaustaviti svoj višemjesečni pad potpore. Mjesec tako završavaju s 14,3 posto podrške, što je ipak više nego prošli kad su imali najgori rezultat u povijesti: 13,4 posto potpore.

Na vrhu je i dalje HDZ. Vladajuća stranka se uglavnom vrti na oko 30 posto potpore. Ovaj mjesec bilježe 29,8 posto potpore, što je tek blagi pad u odnosu na prošlomjesečnih 30,7 posto.

Crobarometar Dnevnika Nove TV

Domovinski pokret prije Škorine ostavke prestigao Most

Četvrta opcija je Domovinski pokret sa 7,7 posto potpore čime su preskočili Most, koji im je blizu sa 7,6 posto. I jedni i drugi su zabilježili rast u odnosu na prošli mjesec (DP je u lipnju podržavalo 6,4 posto građana, a Most 6,8). Međutim, istraživanje je provedeno prije neočekivane ostavke Miroslava Škore i kaosa koji je uslijedio u Domovinskom pokretu, pa bi u kolovozu mogli izgubiti četvrtu poziciju.

Crobarometar Dnevnika Nove TV

Niti jedna druga stranka nije bi blizu izbornom pragu. Predvodi ih HSU s 2,8 posto, najnoviji član vladajuće koalicije ima rast u odnosu na prošli mjesec kada ih je biralo 1,5 posto građana. Slijede Živi zid s 2 posto, pa Fokus, HSS i Centar, koji imaju po 1,6 posto podrške, dok su Reformisti Radimira Čačića na 1,2 posto.

Sve su ostale stranke ispod jedan posto i zajedno ih bira 6,9 posto građana. HNS i IDS su na 0,9 posto, SDSS ima 0,4 posto podrške, a HSLS 0,2 posto. Neodlučnih birača je 8 posto što je za sedam postotna boda manje nego u lipnju, kada 15 posto građana nije znalo koga bi biralo.

Crobarometar Dnevnika Nove TV

Vlada i Plenković bolje, Milanović lošije

I ovaj mjesec Vlada ne uživa potporu građana, njih 57 posto ne odobrava njihov rad, isto koliko i prošlog mjeseca. Međutim, porastao je postotak podrške radu Banskih dvora i iznosi 37 posto u odnosu na prošlomjesečnih 34 posto. Onih koji ne znaju odobravaju li ili ne rad Vlade je 7 posto, što je manje od 9 posto u lipnju.

Topi se potpora predsjedniku Zoranu Milanoviću i njegov rad ne odobrava 54 posto građana, u lipnju ih je bilo 49 posto, a odobrava 38 posto građana, u odnosu na 42 posto u prošlom istraživanju. I dalje može računati na većinsku podršku birača svoje bivše stranke SDP-a, kao i birača platforme Možemo i Mosta, njih oko 40 posto. Podržava ga i 25 posto HDZ-ovih birača. No, u odnosu na prošli mjesec to je pad, jer je tada njegov rada odobravao svaki treći birač HDZ-a i oko 58 posto podržavatelja Mosta.

Smanjio se postotak onih koji misle da zemlja ide u krivom smjeru. Međutim, to je i dalje visokih 62 posto iako ih je za jedan posto manje u odnosu na lipanj. Uz pesimizam smanjio se i optimizam, pa 26 posto građana vjeruje da Hrvatska ide u dobrom smjeru, također za jedan posto manje nego prošlog mjeseca. Ne zna 12 posto građana, u usporedbi s prošlomjesečnih 10 posto.

Crobarometar Dnevnika Nove TV

Tomašević opet najpopularniji

Najpopularniji političar u zemlji je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, koji je zadržao prošlomjesečni pozitivni dojam s 56 posto, ali i negativni s 23 posto. Drugi je Zoran Milanović o kojem i dalje više građana misli pozitivno nego negativno. Uživa potporu njih 47 posto, za dva posto manje nego u lipnju, a negativno o njemu misli 45 posto u odnosu na 42 posto prošlog mjeseca.

Treći je premijer Andrej Plenković o kojem i ovaj mjesec više građana misli negativno, nego pozitivno. Ne podupire ga 49 posto, što je za 2 postotna boda manje nego u lipnju, a više ljudi misli pozitivno o njemu, njih 43 posto dok je ta brojka bila 41 u prošlom istraživanju. Slijedi čelnik Mosta Božo Petrov na kojeg pozitivno gleda 39 posto građana, a negativno 44 posto i dok je pozitivni dojam ostao isti kao u lipnju, negativni je skočio za 4 postotna boda.

Miroslav Škoro je prije svoje neočekivane ostavke uživao potporu 31 posto birača, dok ga nije odobravalo 59 posto. S obzirom na ostavku na čelnu funkciju u Domovinskom pokretu treba vidjeti kako će mu se rejting kretati u kolovozu.

Crobarometar Dnevnika Nove TV

Tomašević u top tri i kod birača HDZ-a, SDP-a i Možemo

Biračima HDZ-a je i dalje uvjerljivo prvi izbor Andrej Plenković s podrškom od 92 posto. Iza njega je predsjednik Sabora Gordan Jandroković s 67 posto, a slijedi Tomislav Tomašević s 58 posto.

Njega pak uvjerljivo podražavaju birači platforme Možemo, njih 93 posto. Za njih drugo mjesto dijele Zoran Milanović i supredsjednica Centra Dalija Orešković sa 64 posto, a zatim predsjednik SDP-a Peđa Grbin s 52 posto.

Nije sve tako jasno kod birača SDP-a. Za njih 75 posto prvi odabir je Zoran Milanović, a slijedi Tomislav Tomašević s 3 posto manje. Šef stranke Grbin je na trećem mjestu sa 66 posto potpore.

Nezaposlenost najveći problem za građane

I ovaj mjesec građani vide nezaposlenost kao najveći problem. Tako smatra 17,9 posto, dok je tako u lipnju mislilo 24 posto građana. Za 16,7 posto građana gospodarska situacija najveći je problem, a treća je pandemija koronavirusa i s 12,2 posto preskočila je korupciju, koja je prošlog mjeseca bila treći problem za građane. Trenutno je najvećim problemom vidi 11,6 posto građana. Slijedi životni standard i niske plaće s 8,2 posto.

Crobarometar Dnevnika Nove TV

Građani su ocijenili i rad institucija, pa je tako Ured predsjednika dobio trojku s prosjekom 2,65. Istu ocjenu, ali s manjim prosjekom, 2,51, dobila je Vlada, a Hrvatski sabor je dobio dvojku, s prosjekom od 2,13.


Istraživanje je za Dnevnik Nove TV provela agencija IPSOS između 1. i 20. u mjesecu na uzorku od 984 punoljetnih građana iz cijele Hrvatske. Maksimalna pogreška uzorka iznosi +/- 3,3%, a za rejtinge stranaka +/-3,6%.