Mrtvo more smanjuje se ogromnom brzinom, a posljedica su rupe u tlu veličine košarkaškog igrališta

Nekada su ovakve rupe bile rijetkost, a sada su ozbiljna prijetnja okolišu

A sinkhole caused by the opening of cavernous is seen near the Ein Gedi Spa on the shores of the Dead Sea on September 10, 2008. As Israeli holidaymakers watch the Dead Sea retreating, leaving massive sinkholes in its wake, Palestinian farmers farther up the valley pry crops from increasingly parched soil. The Jordan Valley is in the grip of a severe water crisis, exacerbated by the region's various conflicts, that threatens the livelihoods of its Israeli and Arab residents. And it is transforming the landscape before their eyes. AFP PHOTO/JONATHAN NACKSTRAND
FOTO: AFP

Mrtvo more smanjuje se nevjerojatnom brzinom. I dok se razina vode smanjuje za više od jednog metra godišnje, stotine rupa u tlu, neke veličine košarkaškog igrališta, proždiru zemlju na mjestu nekadašnje obale. Dio pustinjske ceste s dvije trake, koja je bila glavna poveznica sjevera i juga i koja prolazi kroz Izrael i palestinsku Zapadnu Obalu, zatvorena je prije šest mjeseci kad se ogromna rupa otvorila ispod asfalta.

Nekada su ovakve rupe bile prava rijetkost, a sad se godišnje pojavi na stotine novih rupa, a očekuje se da će ih biti još i više. Još se nije procijenio opseg štete, ali dalekovodi su oboreni, a karavane i bungalovi progutani. U najmanje jednoj situaciji planinari su ozlijeđeni prilikom pada u jednu od rupa, piše Reuters.

Problem će nestati kad se obnove vode Mrtvog mora

https://www.youtube.com/watch?v=Y8AE6rmSVsM

“Ovo nije problem s kojim se možemo nositi sami”, rekao je Dov Litvinoff, čelnik regije Tamar koja obuhvaća južnu polovicu Mrtvog mora u Izraelu.

More nestaje uglavnom zbog toga što su njegovi prirodni izvori vode, koji teku na jug kroz dolinu rijeke Jordan iz Sirije i Libanona, preusmjereni za potrebe poljoprivrede i opskrbe pitkom vodom. Preseljenje infrastrukture samo je privremeno rješenje, kaže Litvinoff. Rupe će se prestati pojavljivati samo kad se obnovi voda u Mrtvom moru, a to zahtijeva međunarodnu inicijativu, s obzirom na to da izlaz na more imaju i Jordan i Zapadna Obala.

Strahuje se od ozbiljnijeg utjecaja na turizam

https://www.youtube.com/watch?v=42-n30fB-6g

Čak i sa zajedničkim naporima, kaže Litvinoff, bit će potrebna desetljeća da bi se popravila ekološka šteta nanesena drevnom slanom jezeru. Svjetska banka promovira dosta raspravljan projekt desalinizacije vode iz Crvenog mora i pumpanja nusprodukta u Mrtvo more. Mrtvo more omiljeno je turističko mjesto, ali dvije plaže popularne zatvorene su zbog spuštanja razine vode i dužnosnici strahuju da bi turizam mogao biti i ozbiljnije pogođen.

Duboko ispod nedavno ogoljenog tla nalazi se sloj soli od 30 metara koji se formirao tijekom tisuća godina. Bez vode iz Mrtvog mora koja bi ga zaštitila, kiša ili pustinjske poplave dospijevaju izravno ispod zemlje i otapaju taj slani sloj, stvarajući tako šupljinu koja na kraju propada i uvlači se u zemlju.