Mrvoš analizirao, kako kaže, komediju od ugovora koji je Grad Split potpisao s Thompsonom; i stvarno, nebulozan je

Primjerice, Split nema pravo na odštetu ako Thompson otkaže koncert

FOTO: PIXSELL

Na svojem Facebook profilu, hrvatski poduzetnik Ivan Mrvoš, poznat po pametnim klupama Steora, osvrnuo se na prošlotjedni koncert Thompsona u Splitu. Točnije, Mrvošu je problematičan ugovor koji je Grad Split potpisao s glazbenikom. Ukratko, Mrvoš je ugovor opisao kao “komediju”, te nadodao da “normalni ugovori tako ne izgledaju”.

“Ne shvaćam kako nitko nema komentara na ugovor između Grada Splita i tvrtke High Level za Thompsonov koncert. Iskreno, ne zanima me ni Thompson, ni njegova glazba, ali sam odlučio pogledati ugovor, jer znam kako bi inače trebali izgledati normalni ugovori između bilo koje JLS i privatne tvrtke. Ovo nije takav ugovor. Ovo je, u najmanju ruku, komedija od ugovora”, napisao je Mrvoš.

Ne shvaćam kako nitko nema komentara na ugovor između Grada Splita i tvrtke High Level za Thompsonov koncert…

Gepostet von Ivan Mrvoš am Samstag, 10. August 2019

Katastrofalan ugovor

“Dajem si pravo da to napišem, s obzirom na to da sam pročitao tisuće stranica raznih ugovora, a od toga je barem nekoliko desetaka ugovora bilo s JLS. Zanemarimo sada nikakvu pravnu terminologiju, ali ovaj ugovor se čini napisan od strane tvrtke, a ne od strane Grada. Dapače, bilo bi katastrofalno po Grad Split da je ovo njihov službeni ugovor koji koriste inače.

Ako je to stvarno ugovor napravljen od strane tvrtke – kako je moguće da Grad Split, koji ima proračun od milijardu kuna, pristaje na propisivanje ugovora od strane tvrtke s prihodima od svega 2,3 milijuna kuna? Ok, ako čak i to stavimo po strani, puno važnije pitanje je – kako je moguće da osoba iz pravne službe Grada Splita, koja je rekla gradonačelniku da je ovo OK ugovor, još uvijek ima posao tamo? Gotovo svaka stavka ovog ugovora je štetna po Grad i ne shvaćam da su pristali potpisati nešto ovakvo?”, napisao je Mrvoš.

Ugovor između Grada Splita … by Vanja on Scribd

Grad Split je sam morao promovirati koncert

Mrvošu je posebice zanimljiv članak 4., koji Split obvezuje na plaćanje odštete do 500 tisuća kuna ako se uvjeti iz članka 3. ne osiguraju. “Krenimo s člankom 4. koji kaže da će Grad Split platiti 500 tisuća kuna HL-u ukoliko ne osigura uvjete iz članka 3., što bi bilo sasvim legitimno, da su uvjeti iz članka 3. normalni i mjerljivi – što definitivno nisu. Tako se Grad Split obavezao da će oni snositi troškove organizacije i promocije koncerta (dakle dodatni troškovi). Zatim su se obvezali da će obavještavati HL o napretku PR i marketing kampanje – LOL. Baš me zanima kako je to izgledalo”, pita se Mrvoš.

“Zatim da će platiti ZAMP (svakom normalnom je jasno koliko glupo zvuči rečenica da plaćaš koncert glazbenika 500 tisuća kuna, ali onda tog istog glazbenika još plaćaš kroz ZAMP). Zatim razne sitnice, tipa da će osigurati probu 4 h ranije ili 400kW priključak. Uglavnom, da je bilo koja glupost od svih navedenih prekršena – tipa da je proba osigurana 3 sata prije koncerta umjesto 4 ili da je osiguran 350kW priključak umjesto 400kW, HL ja mogao reći da je po članku 4. poremećeno normalno odvijanje programa, odustati od koncerta i svejedno dobiti 500 tisuća kuna.”

Ako padne kiša, Thompsonu ide 500 tisuća kuna

“Zatim imamo članak 6. koji kaže da HL ima pravo namirenja punog iznosa naknade od Grada Splita ukoliko Grad otkaže nastup zbog bilo kojeg razloga, izuzev onih u članku 7. Stvarno je realno da će se dogoditi neki od razloga iz članka 7., tipa rat ili dan nacionalne žalosti. U principu, to znači da je Grad Split otkazao nastup zbog npr. pritiska medija/javnosti ili da je bio bilo kakav ozbiljni problem s rivom – Grad bi morao platiti naknadu HL-u”, piše.

“Članak 6. kaže i da ukoliko vremenske prilike budu jako loše (stvarno mjerljivo, LOL), HL ima pravo zaustaviti koncert i potraživati iznos sukladno stvarno nastalim troškovima. Da mi je samo znati kako bi to odredili. Odnosno znam – to bi bilo, vjerovali ili ne, 500 tisuća kuna”, opisuje Mrvoš nelogičnosti u ugovoru”, ističe.

Split nema pravo na odštetu ako Thompson otkaže koncert

“Zatim članak 8. kaže da će Grad Split organizirati koncert profesionalno i primjereno izvođaču koji nastupa. HAHAHA. Valjda bi bilo normalno da HL osigura da izvođač koji nastupa bude profesionalan i primjeren stoljeću u kojemu živimo i lokaciji na kojoj nastupa, te da ne izvikuje zabranjene pozdrave, a ako iste izvikuje, da za to Grad ima pravo tražiti naknadu kao štetu za svoj ugled (ako Split uopće više ima ugleda).

Uglavnom, nigdje ni jedne jedine točke po kojoj Grad Split ima pravo na naknadu ako HL ili Thompson otkažu koncert, naprave bilo što van zakona, promoviraju zabranjene pozdrave itd. Uostalom, ugovor vrijedan 500 tisuća kuna ima četiri stanice, ako su ga pročitali oni u Gradu Splitu, sigurno ćete ga uspjeti pročitati i vi, pa će vam sve biti jasno”, napisao je u Facebook statusu Mrvoš.

Mrvoš, recimo, ne može sklopiti takav ugovor

“Kako treba izgledati jedan normalni ugovor s bilo kojom JLS je onako kako izgledaju i naši ugovori – Grad nešto kupuje, po specifikaciji se u detalj (u vijak) zna što je to nešto. Zna se točna vrijednost, točan dan i sat instalacije, zna se visina penala koju imamo ako kasnimo čak i jedan dan s instalacijom. Zna se koliki je garantni rok, moramo izvaditi bjanko zadužnicu prije isporuke, zatim bjanko zadužnicu za garanciju (nakon isporuke), a plaćanje je 60 do 90 dana od dana isporuke. Nema ni jedne jedine stavke koja štiti nas kao dobavljača proizvoda i/ili usluge. Jebi ga, nismo svi Thompson”, piše.

“I da izbjegnem glupaste komentare ljudi koji u životu nisu 5 kuna vrijednosti stvorili – je, prodajemo klupe JLS po Hrvatskoj, što je čak 5 posto od naše ukupne prodaje (vau), dok ostalih 95 posto, odnosno deseci milijuna kuna, dolaze iz izvoza. Pa se od toga plaćaju ovako glupo sklopljeni ugovori”, zaključuje Mrvoš.