Mučni zločin u selu Poljanak istraživali su još '92. Zbilja, zašto je tek danas prijavljen čovjek koji je sve vodio?

Taj ratni zločin istraživan je još 1992. godine, a optužbe za ubojstva civila u Poljanku bile su i dio procesa protiv Milana Martića

FOTO: screenshot

Policija je u suradnji sa Županijskim državnim odvjetništvom u Rijeci prijavila 76-godišnjeg državljana Srbije za ratni zločin u selu Poljanak. Riječ je o tadašnjem komandantu štaba Teritorijalne obrane koji je, kako stoji u prijavi, bio odgovoran za postupke pripadnika Teritorijalne obrane, ali i drugih paravojnih postrojbi. Međutim, iako je morao skrbiti o sigurnosti civila tijekom oružanih sukoba, on je dopustio da se zločin u Poljanku ipak dogodi.

Zato su pripadnici paravojnih postrojbi 8. listopada 1991. godine ustrijelili tada 56-godišnjeg nenaoružanog civila Tomu Vukovića ispred njegove kuće. Nekoliko dana kasnije, 24. listopada 1991. su kraj njihove kuće na stablo objesili 46-godišnjeg Milana i njegovog 83-godišnjeg oca Ivicu Lončara.

Najmasovniji pokolj nedužnog stanovništva uslijedio je 7. studenog 1991. godine. Tog dana u Poljanku su ubijeni 57-godišnji Ivana i 53-godišnji Nikola Vukovića, 68-godišnja Lucija Vuković, 80-godišnji Dane Vuković, 52-godišnji Vjekoslav Vuković, 74-godišnji Dane Vuković, 65-godišnja Milka Vuković, 51-godišnji Josip Matovina i 79-godišnji Nikola Matovina. Ubili su i 65-godišnjeg Nikolu Vukovića koji je nepokretan ležao u krevetu, a pripadnici srpske paravojske ubacili su ručnu bombu u njegovu kuću. “Osumnjičeni 76-godišnji državljanin Srbije, osim što ovo nije spriječio, kao komandant štaba Teritorijalne obrane, nije poduzeo ništa da se otkriju i kazne počinitelji ovih zločina”, stoji u prijavi.

Za zločin u Poljanku već je vođen sudski proces

Ova kaznena prijava, na osnovu koje bi Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci trebalo otvoriti istragu, dolazi tek sada, dakle, nakon opetovanih kritika o neučinkovitom rasvjetljavanju ratnih zločina počinjenih u Hrvatskoj. Zanimljivo je, međutim, da se za pokolj u Poljanku već sudilo skupini pripadnika srpske paravojske. Njih osmorica bili su još 1992. optuženi, a već 1994. i pravomoćno osuđeni na po 15 godina zatvora zbog ratnog zločina u Poljanku.

U presudi je pisalo da su 7. studenog 1991. nakon ulaska u ovo selo u tadašnjoj općini Titova Korenica, u kojem je živjelo isključivo stanovništvo hrvatske nacionalnosti, sve mještane izveli iz kuća i pucali po njima. Ubili su tada Josipa Matovinu, Nikolu Matovinu, Danu Vuković, Nikolu Vukovića, Milku Vuković, Luciju Vuković, Nikolu Vukovića i Vjekoslava Vukovića, a potom i Ivana i Nikolu Vukovića. Nakon toga su iz kuća pokupili sve vrjednije stvari i novac, a kuće zapalili.

Jedan od osuđenih tražio obnovu postupka

U obrazloženju presude bili su navedeni i iskazi svjedoka. No niti jedan svjedok nije naveo da je prepoznao optuženike među počiniteljima zločina u Poljanku. Objasnili su da su počinitelji bili maskirani i da ih se nije moglo prepoznati.

Nakon što se jedan od osuđenih po završetku rata vratio u rodni kraj, tražio je obnovu postupka. Županijski sud u Gospiću to je i dopustio. Tada su ponovno analizirani iskazi svjedoka koji su potvrdili samo da su okrivljenici pripadali tzv. Plitvičkoj četi. Ipak, obnova je dozvoljena. U ponovljenom procesu ova skupina nije osuđena za ratni zločin, već samo za sudjelovanje u oružanoj pobuni. S obzirom na takav rasplet suđenja na kraju su svi amnestirani na osnovu Zakona o općem oprostu.

I Milan Martić osuđen je zbog ubojstava ovih civila

Zločin u selu Poljanak bio je i dio optužbi protiv Milana Martića, ratnog ministra unutarnjih poslova samoproglašene SAO Krajine. U haškom procesu protiv Martića još 2006. godine iskaz je dala Marica Vuković čiji su suprug, otac i rođak ubijeni 7. studenog 1991. godine. Ona je opisala kako je zbog straha od granatiranja sela te ubojstava i zlostavljanja hrvatskih civila od kraja kolovoza 1991. noći provodila u šumi. Prilikom jednog od rijetkih dolazaka kući, 7. studenog, srpski vojnici su ih zarobili i vezali oko drveta u dvorištu obiteljskog imanja. S njima su bili i Maričin otac, rođak i jedna susjeda.

Nakon što su ih pretukli i izvrijeđali, vojnici su odvezali žene i naredili im da “u vidu magle nestanu”, a trojicu muškaraca su zadržali, govoreći da “s njima trebaju obaviti razgovor”. Marica Vuković tada je s kćerkom i susjedom pobjegla u šumu. Par sati kasnije u obližnjem kukuruzištu pronašla je unakažene leševe trojice muškaraca – muža sa smrskanom glavom, a oca bez očiju. Bili su civili, rekla je, i nisu se imali čime braniti. Nakon toga je čula da je u susjednom selu Vukovići ubijeno još sedam hrvatskih civila.

Zašto sve nije istraženo puno ranije?

Svjedočeći protiv Milana Martića opisala je kako su ti vojnici imali odore bivše JNA. Neki su imali marame i čarape na glavi. Jedan od njih rekao je da mora nositi rukavice kako ne bi okrvavio ruke kad kolje ustaše. Martić je u Haagu dobio 35 godina zatvora.

Evidentno je, dakle, da je zločin u selu Poljanak istraživan. Bio je dio istrage što su ju vodili i haški istražitelji koji su sve svoje informacije proslijedili i kolegama u Hrvatskoj. Međutim, jedini koji je u ovom trenutku službeno pod sumnjom za taj pokolj je danas prijavljeni zapovjednik štaba Teritorijalne obrane. Osumnjičeni 76-godišnjak je u ovom trenutku nedostupan hrvatskom pravosuđu. Ako je suditi prema dosadašnjem tempu procesuiranja ratnih zločina izvjesno je da optužnica protiv njega neće stići do suda u idućih godinu dana. A onda još treba provesti postupak i donijeti presudu.