MUP, iz tko zna kojeg razloga, ne dozvoljava volonterima da malim izbjeglicama pomažu s učenjem

Udruga Are You Syrious izgubila je prilično nevjerojatnu birokratsku bitku s ministarstvom

Samo malo drugačiji scenarij nije teško zamisliti. Hrvatska obitelj u, recimo, Irskoj, ima dijete (djecu) koje se muči sa školom, ili uklapanjem u vrtić. Novo okruženje, novi jezik, novo gradivo… Srećom, postoje domaći volonteri koji pomažu djeci, potpuno besplatno, učiti jezik, svladati gradivo, pisati zadaće i slično. I onda ti volonteri, mjesec i pol dana pred kraj školske godine, odjednom nestanu.

Lokalno ministarstvo ne želi produžiti ugovor o suradnji i dijete pred završne ispite ostane bez podrške na koju je već naviklo.

Kolateralne žrtve u školskim klupama

E, nešto slično se baš sad događa u Hrvatskoj. Rat koji Ministarstvo unutarnjih poslova vodi s udrugama koje se bave pomaganjem azilantima i migrantima dobio je tako nove kolateralne žrtve – djecu. I to onu koja su, za razliku od primjera s početka teksta, dodatno traumatizirana ratom i/li prolaskom migrantskih ruta.

Naime, MUP od 16. siječnja ove godine ne želi produljiti – ali ni odbiti produljiti! – ugovor o suradnji s udrugom Are You Syrious. Zbog predugog čekanja, početkom svibnja, upravitelj Prihvatilišta za tražitelje azila Porin bio je prisiljen onemogućiti daljnji rad AYS na programu obrazovne podrške djeci izbjeglicama. Od tada do danas, kad su ostala posljednja dva tjedna školske godine, s djecom dodatno praktički ne radi nitko.

Podrška Poliklinike za zaštitu djece i mladih

U međuvremenu se digla impozantna društvena potpora hitnom nastavku programa AYS za obrazovnu podršku djeci. Tijekom svibnja se podrškom i dopisima MUP-u za hitnim produženjem ugovora kojim bi se omogućilo djeci da dobiju potporu na koju su navikla oglasilo ukupno 26 organizacija – od domaćih i stranih nevladinih udruga, do zdravstvenih i obrazovnih institucija.

Ministarstvu unutarnjih poslova pisali su tako, između ostalih, dekanica Filozofskog fakulteta Vesna Vlahović-Štetić, Liječnici bez granica, Društvo za psihološku pomoć, Poliklinika za zaštitu djece i mladih…

“Kao ustanova koja se bavi mentalnim zdravljem djece i njihovih obitelji, u fokusu nam je štititi djecu te biti glas djece koja pate, koja trebaju pomoć i ruku podrške. Jedna od tih ruku je upravo udruga AYS”, stoji, primjerice, u podršci koju je ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Gordana Buljan-Flander uputila 15. svibnja radu udruge.

Međutim, ugovor se i dalje ne produžuje, ali nema ni odluke o tome da ga se neće produživati. Pa tako i zasad nema nastavka učenja hrvatskog jezika, pružanja instrukcija za savladavanje gradiva i pomoći u pisanju zadaća, kreativnih radionica i izleta za djecu smještenu u Porinu.

Božinovićeva šutnja

U dopisu ministru Davoru Božinoviću kojim mole za rješavanje situacije, iz udruge AYS naglašavaju kako je komercijalna vrijednost pet tisuća individualnih instrukcija i medijacija koje su djeci iz Porina pružili u posljednje tri godine oko 200 tisuća kuna i kako nikad za taj rad nisu tražili, niti traže, ni kune.

“Kao čelnika Ministarstva unutarnjih poslova, koje je bilo naš važan i pouzdani partner u integracijskoj i obrazovnoj podršci djeci u prihvatilištu Porin, apeliramo na žurno produženje našeg ugovora, koji bi djeci omogućio nastavak besplatnog svakodnevnog obrazovnog programa, grupnih i individualnih instrukcija i drugih oblika podrške koje proizvodi AYS”, kaže se u dopisu. Odgovora i dalje nema. Do kraja školske godine ostalo je još 11 radnih dana.