MUP se službeno oglasio o incidentu sa studentima iz Nigerije; tvrde da lažu i da ih nisu protjerali iz Hrvatske

Iz priopćenja MUP-a ne može se iščitati kako su dvojica nigerijskih studenata završili u BiH

FOTO: Žurnal

Nakon što je priča dvojice nigerijskih studenata, Abie Uchenna Alexandra i Eboha Kennetha Chinedua, o tome da su ih hrvatski policajci uz prijetnju oružjem protjerali u BiH izazvala lavinu reakcija, napokon se nešto detaljnije o svemu oglasilo i Ministarstvo unutarnjih poslova. Kažu kako odlučno odbacuju tvrdnje da hrvatska policija postupa i osuđuje pojedince zbog boje njihove kože. Tvrde kako su provjerili navode studenata i utvrdili da su se isti iz zagrebačkog hostela odjavili 18. studenog, dakle dan kasnije nego što su oni tvrdili. Naime, prema priči studenata policajci su ih priveli 17. studenog u večernjim satima dok su šetali gradom te ih potom odvezli do granice i natjerali da prijeđu granicu s BiH.

Platili su hostel i otišli

Iz MUP-a tvrde da su se dvojica nigerijskih državljana nakon natjecanja u Puli, dan ranije od ostatka grupe, uputili u Zagreb. Dalje navode da su se Nigerijci 16. studenog prijavili u hostel u Zagrebu iz kojeg su se odjavili dva dana kasnije uredno plativši račune pri čemu su uzeli i svoje stvari i putne isprave. Nakon toga su se, tvrde iz MUP-a, udaljili u nepoznatom smjeru.

“Dakle, kao potpuno netočnu odbacujemo iznijetu tvrdnju da su im dokumenti ostali u hostelu i da su policijski službenici PU zagrebačke postupali prema njima. Ističemo kontradiktornost u iznijetim izjavama prema kojima su policijski službenici 17. studenog ove godine navodno postupali prema njima, a činjenica je da su se 18. studenog uredno odjavili iz hostela u Zagrebu. Policija nije evidentirala njihov legalan izlazak iz RH, niti su policijski službenici koji rade na poslovima suzbijanja nezakonitih migracija, postupali prema osobama s tim imenom i prezimenom”, tvrdi MUP.

Jedan član grupe pokušao ući u Sloveniju

Dodaju i kako je peti sudionik grupe 17. studenog napustio smještaj u Puli te pokušao u dva navrata preko graničnih prijelaza napustiti Hrvatsku, odnosno ući u Sloveniju. Slovenski granični policajci u oba su mu navrata odbili ulazak zbog neposjedovanja schengenske vize. Nakon tih pokušaja prelaska granice, nigerijski je državljanin 18. studenog došao do I. Policijske postaje Zagreb-Centar te prijavio gubitak putne isprave.

“Nigerijskom državljaninu je ponuđeno kontaktirati njegovo veleposlanstvo, ali je on to odbio. Obzirom na to da mu je viza istekla 17. studenog ove godine, nakon provedenog upravnog postupka, izdano mu je Rješenje o protjerivanju s rokom napuštanja Europskog gospodarskog prostora (EGP) od 14 dana. Međutim, navedeni nigerijski državljanin nije napustio Hrvatsku već se 27. studenog vratio u I. Policijsku postaju u Zagrebu te tamo izrazio namjeru za traženjem međunarodne zaštite u RH.”

Kažu kako su mu to omogućili te da se isti trenutno nalazi u Prihvatilištu za tražitelje međunarodne zaštite u Zagrebu u statusu tražitelja azila. Iz MUP-a napominju i da je Nigerijac tom prilikom predočio putnu ispravu za koju je ranije prijavio gubitak, sugerirajući kasnije da su i druga dvojica možda imala slične namjere.

MUP sumnja na zloupotrebu sportskog natjecanja

“Naime, policijski su se službenici, tijekom pojačanog postupanja u suzbijanju nezakonitih migracija, i ranije susretali s pokušajima, ali i zlouporabama sudjelovanja ili navodnog sudjelovanja na sportskim natjecanjima u Republici Hrvatskoj. Jedan je to od načina kako strani državljani trećih zemalja, nakon legalnog ulaska u RH i nakon sudjelovanja u aktivnosti za koju je ishodovana dozvola, potom nezakonito nastavljaju svoj put prema zemljama odredišta u Europi”, brane se iz MUP-a.

Nakon svega i dalje ostaje upitno kako su se onda Nigerijci našli u BiH jer to MUP-ovo priopćenje niti malo ne objašnjava.

Novinari Telegrama nekoliko su se puta telefonski čuli s Abiom Uchennom Alexandrom koji je svaki put tvrdio da su njega i kolegu hrvatski policajci priveli bez da su ih išta pitali te su im pritom i oduzeli mobitele pa se nisu mogli javiti prijateljima i rodbini. Cijelo vrijeme tvrde da su prošli pakao i da se žele što prije maknuti iz kampa za migrante Miral u Velikoj Kladuši.

Iz MUP-a su pak na kraju priopćenja poručili da će policijski službenici i nadalje nastaviti s provjerama svih navoda i dostupnih činjenica vezanih za ovaj slučaj kako bi se utvrdilo radi li se o još jednom slučaju zlouporabe sportskih natjecanja s ciljem nezakonitih migracija.