Nekad je nužno odabrati stranu

Pitanje koje je Guardianov novinar postavio MUP-u zbilja je sramotno; pritom je loše i za migrante i za ugled tog medija

Mup je objavio upit koji im je prije objave teksta u Guardianu poslao novinar Lorenzo Tondo

FOTO: Guardian/Screenshot

Ministarstvo unutarnjih poslova reagiralo je danas na Guardianov tekst u kojem su pisali kako hrvatska policija premlaćuje migrante na granici Hrvatske i BiH. Osim što su još jednom kategorički odbacili bilo kakve optužbe o nasilnom ponašanju policije, u većem dijelu priopćenja odgovaraju na zbilja nevjerojatan upit novinara Lorenza Tonda koji potpisuje tekst u Guardianu.

Telegram redovito izvještava o propustima MUP-a; jučer smo na primjer objavili kako su pritišćući udrugu koja brine o migrantima napisali neistinu u službenom priopćenju. No isto tako je činjenica da je novinar Guardiana konstrukcijama u svom pitanju pokazao prilično nepoznavanje konteksta,

‘Agenti koji nose paravojne odore’

Novinar je, dakle, prije objave teksta od MUP-a tražio odgovore na nekoliko pitanja. U tom upitu tvrdi kako “ima informaciju da migrante mlate pripadnici bojnog poretka hrvatske specijalne policije koji je formiran nakon otvorenog revolta hrvatskih Srba protiv vlade u Hrvatskoj”. Piše i kako su, prema njegovim izvorima, oni možda još uvijek “aktivni kao antiteroristički odred uz bosansku granicu”. U svom upitu opisuje i kako ti agenti “nose paravojne odore sa značkom na kojoj se nalazi mač kojeg drže dvije munje što je, inače, oznaka Antiterorističke jedinice Lučko”. Novinar Guardiana dakle konstatira da u Hrvatskoj godinama postoji paravojska “nastala zbog pobunjenih Srba”.

U svom odgovoru MUP mu je odgovorio kako iz zaprepašćuje da se zaštita državne granice RH, koju obavlja isključivo hrvatska policija, pokušava diskreditirati i dovesti u svezu sa “zamišljenim paravojim agenturama koji na granici djeluju pod tajnih znakovljem i pod okriljem noći”. Kažu kako oni nemaju nikakvih spoznaja o djelovanju tih paravojnih agenata.

Objavili su i upit novinara Guardiana

MUP je objavio i upit koji im je poslao novinar Guardiana, a koji niže možete pročitati u integralnom obliku, ali i prevedenom.

To the attention of the Croatian Government and the Croatian Ministry of the Interior

My name is Lorenzo Tondo, I’m a correspondent for the Guardian covering migration and Southern Europe. We are working on a story about the alleged abuses perpetrated by the Croatian Police against the migrants at the border with Bosnia, in the area of Bihac and Velika Kladusa. According to descriptions provided to The Guardian by more than 20 migrants, some of the agents wear paramilitary uniforms with a badge depicting a sword upraised by two lightning bolts. According to our sources, some of them are members of the Croatian Special Police order of battle, created around the Ministry of the Interior’s existing airborne special forces unit following an open revolt of Croatian Serbs against the government in Croatia. According to some sources, they are perhaps still active as an antiterrorism squad along the Bosnian border. The Guardian have spoken with over 50 refugees, most of them from Pakistan. For weeks they have attempted to reach Slovenia. At least 70% of them have been attacked or abused by the Croatian police, accused to steal money and to crash mobile devices.

How do you to respond to such accusations?

Are you aware of these claims?

Thanks for your attention and looking forward to hear back from you

Lorenzo Tondo”

SLOBODNI PRIJEVOD:

Na pažnju hrvatske vlade i hrvatskog ministarstva unutarnjih poslova

Moje ime je Lorenzo Tondo, dopisnik sam Guardiana koji prati migracije i južnu Europu. Radimo na priči o navodnim zlostavljanjima koja je počinila hrvatska policija prema migrantima na granici s Bosnom, na području Bihaća i Velike Kladuše. Prema opisima koje je više od 20 migranata poslalo The Guardianu, neki od službenika nose paravojne odore sa značkom na kojoj se nalazi mač kojeg drže dvije munje. Prema našim izvorima, neki su od njih pripadnici bojnog poretka hrvatske specijalne policije koji je formiran oko već postojeće zrakoplovne jedinice specijalne policije Ministarstva unutarnjih poslova nakon otvorenog revolta hrvatskih Srba protiv vlade u Hrvatskoj. Prema nekim izvorima, oni su možda još uvijek aktivni kao antiteroristički odred uz bosansku granicu. The Guardian je razgovarao s više od 50 izbjeglica, većinom iz Pakistana. Tjednima su pokušavali doći do Slovenije. Najmanje 70% njih je napala ili zlostavljala hrvatska policija, optužila za krađu novca i razbijanje mobilnih uređaja.

Kakav je vaš odgovor na navedene optužbe?

Znate li za navedene tvrdnje?

Zahvaljujem na pažnji. U očekivanju vašeg odgovora,

Lorenzo Tondo