MUP u Srbiji definitivno zabranio šetnju na Prideu. Kažu da je preopasno jer svoj skup organiziraju i homofobi

'Beograd Pride će iskoristiti sve raspoložive pravne mehanizme da opovrgne ovu odluku'

People hold a huge rainbow flag in front of the National Assembly building, during the Belgrade Pride march, on September 18, 2021. (Photo by Andrej ISAKOVIC / AFP)
FOTO: AFP

Srbijansko ministarstvo unutarnjih poslova zabranilo je održavanje mimohoda povodom Europridea, koji je bio najavljen za subotu, priopćili su u utorak organizatori, predstavnici LGBTI+ zajednice. Oni su na Instagram profilu te manifestacije objavili da im je tijekom dana službeno uručeno rješenje o zabrani šetnje, a zabranu je potom potvrdio i MUP, prenijela je srbijanska agencija Beta.

“Beograd Pride će iskoristiti sve raspoložive pravne mehanizme da opovrgne ovu odluku. Očekujte više informacija uskoro”, navodi se u objavi. Razlog za zabranu navodno je sigurnost, s obzirom da je za taj dan zakazan skup protivnika tog okupljanja te postoji opasnost od sukoba te dvije skupine.

Organizatori ne odustaju

Organizatori Europridea u više navrata su isticali da inzistiraju na održavanju mimohoda, i ako dođe do zabrane policije, a to je potvrdio i jedan od organizatora ovogodišnje manifestacije, Goran Miletić.

Izvijestivši o primitku rješenja i najavivši pravne korake i ulaganje žalbe, Miletić je rekao da organizatori ne odustaju od šetnje “bez obzira na sve”. Ustvrdio je da ne postoji nijedan razlog za zabranu te da je zapravo zabranjena ruta kojom je šetnja planirana, a ne njezino održavanje. Podizanjem zastave ispred Palače Srbija u Beogradu je u ponedjeljak službeno otvoren prvi Europride u jugoistočnoj Europi.

Danima je napeto

U Srbiji već danima vlada atmosfera napetosti i osporavanja održavanja povorke ponosa, u čemu prednjače desničarski aktivisti i Srpska pravoslavna crkva. Do 2010. nijedan pokušaj organiziranja parade ponosa u Beogradu nije uspješno okončan.

Prva parada organizirana je 2001., nakon demokratskih promjena u Srbiji, ali je završena nasiljem nad sudionicima koje su izveli navijači i desničarske skupine. Parada ponosa prvi je put uspješno održana 2010. te potom 2014. kada je sve prošlo bez većih incidenata.

Godinu kasnije ponovno je održana, a 2016. Beograd je dobio još jedan pride događaj “Ponos Srbije”.