Drava rekordno visoka i raste, voda stigla do kuća. Kritično u Drnju, poplavljene ceste i dvorišta

Mjesta uz Dravu obranjena su brzim dizanjem nasipa

FOTO: Glas Podravine i Prigorja / Pixsell

Međimurci su proveli još jednu tešku noć. Najkritičnije je u Murskom Središću, opasnost i dalje prijeti u Svetom Marinu na Muri, gdje žurne službe pokušavaju zaustaviti dotok vode u kuće budući da je Mura ponovo dosegla rekordan vodostaj. I Drava je nabujala zbog velikog dotoka vode iz Slovenije i Austrije.

Očekuje se opadanje vodostaja Save u Zagrebu i okolici, ali je stanje na Muri nepredvidivo.


Razvoj događaja pratimo uživo:


Novi vodostaji

11:15 Prema stanju vodostaja u 11 sati, Mura u Murskom Središću je na 540 centimetara, na snazi je Izvanredno stanje, a ta rijeka je u zadnjih sat vremena narasla 1 centimetar. Mura na Goričanu opala je za dva centimetra. Sava u Zagrebu opada satima, između 15 i 5 centimetara po satu. Vodostaj je značajno pao i na snazi je Pripremno stanje obrane od poplava.

Od jutra opada i vodostaj Save u Rugvici iako je tamo još uvijek Izvanredno stanje. Od ponoći dosad vodostaj je pao za 30 centimetara. Lagano pada i vodostaj Save na ustavi Prevlaka. No, rastu vodostaji drugdje nizvodno, primjerice na Lonjskom polju u koje se Sava pušta da se vodostaj rastereti.


Civilna zaštita objavila novi video

11:01 Civilna zaštita objavila je novi video koji pokazuje stanje na Stružecu Posavskom.


Vodeni val ide prema Hlebinama

10:58 Glas Podravine javlja kako vodeni val kreće prema području Hlebina. Voda se preusmjerava i prema potoku Gliboki, kojemu oko pola metra nedostaje do izlijevanja. U Hlebinama su na terenu vatrogasci, a pomažu i mještani. Božica Trnski, načelnica Općine Hlebine, kratko je rekla kako je situacija zasad pod kontrolom.


Zatvorena cesta od Botova do Drnja

10:05 Zbog izvanrednog stanja podizanja vodostaja rijeke Drave u ponedjeljak u 8:15 sati za sav promet zatvoren je dio državne ceste 41 od Botova do Drnja, te se u Gotalovu promet preusmjerava na relaciju Gola – Ždala – Repaš i obrnuto, izvijestili su iz Policijske uprave koprivničko- križevačke.

Promet iz smjera Koprivnice u smjeru Botova, u Drnju se preusmjerava na relaciju Torčec- Đelekovec i obrnuto. Također, zatvorena je lokalna cesta koja vodi kroz naselje Šoderica. Iz policije su zamolili sve sudionike u prometu da poštuju postavljenu prometnu signalizaciju i upute policijskih službenika.


Drava probila u jezero Šoderica, voda stigla do kuća

09:30 Glas Podravine javlja da je Drava u Drnju probila jezero Šoderica kod ugostiteljskog objekta Ribički dom. Osim toga, voda je stigla do kuća.

Drava probila u jezero Glas Podravine/Ivan Brkić
Zečji nasipi u Drnju Glas Podravine/Ivan Brkić
Pogled iz zraka Glas Podravine/Ivan Brkić
Voda do kuća u Drnju Glas Podravine/Ivan Brkić

Srušen rekord vodostaja Drave kod Botova

09:25 Vodostaj Drave kod Botova s 587 centimetara, koliko je izmjereno u u ponedjeljak u četiri sata, srušio je rekord iz 2014. kad je ista mjerna stanica pokazala dubinu vode od 577 centimetara, a voda je poplavila dijelove Drnja gdje su pod vodom prometnice i dvorišta.


Vodostaj u Drnju će još rasti?

09:20 Mještani Drnja prate razinu vodostaja u svom mjestu. Najnoviji podaci Državnog hidrometeorološkog zavoda pokazuju da vodostaj ne raste, no, neslužbeno se doznaje da opasnost još nije prošla jer se sa sigurnošću ne može predvidjeti kako će na dotok nove vode iz Slovenije reagirati rijeka, javlja Hina.

Podravski.hr pak piše kako mađarski prognostičarski model javlja da bi vodostaj preko dana trebao rasti za par desetaka centimetara. Za sada su kuće i ljudi na suhom jer nasipi drže vodu. Odlučeno je da će se prokopati još jedan kanal koji bi vodu vodio na polja, a moguće je i probijanje Dravske ceste na mjestu gdje sada prolazi voda, kako bi se što više vode pustilo u potok Gliboki. Vrhunac vodnog vala očekuje se tijekom dana.


Srušen rekord na Muri

09:00 “Danas su rekordi Mure ponovno srušeni jer je 543 centimetra trenutno vodostaj rijeke Mure kod Murskog Središća. To je najviše ikad zabilježeno”, rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec za Hrvatski radio te dodao da su također pratili situaciju na rijeci Dravi koja je cijeli dan imala veliki dotok vode iz Austrije i Slovenije i visoke vodostaje.

Zbog toga je, kaže, ekipa stanovnika, mještana i dobrovoljnih vatrogasnih društava radila cijele noći na učvršćivanju nasipa kod naselja Pušćine i Gornji Hraščan u općini Nedelišće kako se ne bi ponovio najgori scenarij od prije 10 godina. Sinoć je bio i stanak s donjomeđimurskim načelnicima općina s obzirom na visoki vodostaj rijeke Mure kod Goričana, gdje se Mura ulijeva u Dravu.


Pod kontrolom 50 kilometara nasipa uz rijeke

08:30 “Na rijeci Muri imali smo desetak potencijalno ugroženih kuća. One su bile zaštićene zečjim nasipima, vrećama s pijeskom i to smo prevenirali na području Murskog Središća, Svetog Martina na Muri i Poturena, no, za sada nema većih problema, ali ima manjih šteta koje će se vrlo brzo sanirati”, izvijestio je.

Što se tiče općine Nedelišće i rijeke Drave, dodao je, sjećamo se svi velike katastrofe iz 2014. i činimo sve, pušemo i na hladno da se to ne dogodi.

“U međuvremenu se izgradilo dosta nasipa, a neki dijelovi sad su se učvrstili kako se velike količine vode koje sada dolaze i slijevaju ne bi probile. Sada treba kontrolirati, dokle god je visoki vodostaj, kompletnih preko 50 kilometara nasipa uz rijeku Muru i Dravu što čine volonteri i vatrogasci”, rekao je Posavec.


Habijan: Najjači vodeni val očekujemo sutra

08:00 Zapovjednik Vatrogasne zajednice Koprivničko-križevačke županije Zvonimir Habijan rekao je da još uvijek drže sve pod kontrolom.

“Još uvijek držimo sve pod kontrolom, nije se dogodilo da nam je negdje probilo u dio naseljenog mjesta, i gospodarski objekti nisu ugroženi. Trenutačno imamo na raspolaganju 118 vatrogasaca koji još uvijek utvrđuju nasipe i izgrađuju nove, pojačavaju ih, baš zbog mogućnosti dolaska vodenog vala kojeg očekujemo sutra, tijekom dana”, rekao je.

Dodao je da su dosad potrošili oko 65.000 vreća s pjesmom, a građevinska mehanizacija pojačava nasipe, u okruženju od sedam kilometara. Hrvatske vode će gradnju nasipa uz rijeke morati prilagoditi klimatskim promjenama.


Brzina dinamike procesa klimatskih promjena

07:30 Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je da su u proteklih šest godina rekonstruirali i nadogradili 225 kilometara nasipa, 75 kilometara nasipa u ovom trenutku ojačavamo gradimo ili nadvisujemo i na taj način se prilagođavamo klimatskim promjenama i rekordnim vodostajima.

“Problem je što svi vidimo da je dinamika procesa klimatskih promjena toliko brza, to se događa i u drugim državama, da rijetko koja država uspijeva tako brzo dizati sustave , a i obrane od poplava s obzirom na to koliko bilježimo ekstremne hidrološke prilike”, kazao je Đuroković. Tomislav Novosel je na Hrvatskom radiju rekao da je vodostaj Save na vodomjeru Rugvica dosegnuo je 950 centimetara noćas oko 3 sata i od onda je u laganom opadanju.


Očekuje se da će vodostaj Save krenuti opadati

07:00 Unatoč izvanrednim mjerama obrane od poplave, uvedenim u nedjelju u podne, kaže da je sadašnja situacija u Rugvici, općini 20-ak kilometara jugoistočno od Zagreba, nešto bolja od one iz 2010. kada je vodostaj rijeke dosegnuo čak 980 centimetara.

“Očekujemo da vodostaji na tom području više neće biti u porastu tijekom ponedjeljka, odnosno očekujemo opadanje od Rugvice do Dubrovčaka”, rekao je Novosel. Novosel navodi da je izvanredno stanje obrane od poplava, osim u Rugvici, uvedeno i za velikogoričko, odnosno područje općine Orle.