Na Akademiji su se zakotrljale prijave za zlostavljanje; od jučer ih je stiglo 9, ukupno su na 20

Šest prijava odnosi se na četiri profesora koji i dalje predaju, a ostale se odnose na tri umirovljena, jednog pokojnog profesora i jednog bivšeg vanjskog suradnika

Zaključno s jučerašnjim danom, Akademija dramske umjetnosti prikupila je sedam neanonimnih prijava i 13 anonimnih prijava o slučajevima zlostavljanja, kršenja načela ravnopravnosti spolova i povezanih oblika diskriminacije i uznemiravanja. U srijedu su imali ukupno 11 prijava pa je tijekom jednoga dana taj broj narastao za njih devet.

Od ukupno 20 prijava, njih šest odnosi se na ukupno četiri profesora koji se i dalje nalaze u radnom odnosu s Akademijom, dok se ostale prijave odnose na tri umirovljena, jednog pokojnog profesora te jednog bivšeg vanjskog suradnika Akademije. “Kao što je moguće zaključiti iz gornje računice, neke se prijave odnose na više osoba”, javljaju s Akademije.

Pozivaju studentice da prijave

Dodaju i kako neke od prijava upozoravaju na ukorijenjenost seksističkih i mizoginih metoda rada na različitim odsjecima Akademije, kao i u kasnijem profesionalnom životu akterica kulturne scene. “Iako smo dobili i brojne poruke podrške i zahvale zbog pokretanja ovog procesa, do nas dolaze i glasovi skepse i kritike zbog kašnjenja s reagiranjem, koje također razumijemo”, poručuju iz radne skupine Akademije koja se bavi prijavama.

Dodaju kako je za ovakve promjene potrebna šira društvena mobilizacija koja se, ističu, sada napokon dogodila zahvaljujući kampanji “Nisam tražila”. “Zbog toga ovim putem želimo još jednom zahvaliti svim sadašnjim i bivšim studenticama koje su nam se javile, te pozvati sve one koje su imale slična iskustva da nam se obrate, jer jedino širim uvidom u situaciju možemo stvoriti poligon za djelovanje”, kažu iz radne skupine Akademije.

Prijave se razmatraju bez imena i prezimena osobe

Nastavljaju s prikupljanjem novih prijava i u ponedjeljak će, nakon konzultacija s Uredom pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, donijeti odluke o daljnjem postupanju u vezi s prikupljenim
prijavama i pripadajućim sankcijama.

“Ovim putem još jednom ističemo da, kako bi se maksimalno zaštitio identitet prijaviteljica, prijave se i unutar same radne skupine razmatraju bez imena i prezimena osobe koja ju je podnijela – identitet žrtve ostaje tako poznat isključivo članu skupine kojem je slučaj prijavljen”, pojašnjavaju kako teče procedura.

Što ako je prijavljen član radne skupine?

Dodaju i kako prijaviteljica u svojoj prijavi može bez obrazloženja zatražiti isključivanje bilo kojeg člana radne skupine u razmatranju njene prijave. Ako se, pritom, pojavi prijava koja se odnosi na nekog od članova radne skupine, taj član automatski više neće sudjelovati u radnoj skupini Akademije; prijava protiv te osobe procesuirat će se kao i sve ostale prijave, kažu s Akademije.

Radna skupina Akademije, koja se bavi prikupljanjem prijava, radi u sastavu dekanica Franka Perković Gamulin, profesor Zvonimir Jurić, docentice Hana Jušić i Jasna Žmak te studentica Martina Marasović, predstavnica Studentskog zbora ADU.

Pravne procedure kroz desetak dana

“Želimo naglasiti kako je izrazito važno da u radnoj skupini za prikupljanje podataka o eventualnim slučajevima zlostavljanja na ADU sudjeluje i muškarac, u ovom slučaju prodekan Zvonimir Jurić”, dodaju iz radne skupine. Smatraju kako “ovu borbu ne treba getoizirati i ostaviti samo ženama” jer se, ističu, jedino inkluzijom i edukacijom sustavno i zajedno mogu boriti protiv bilo kakvih slučajeva zlostavljanja, diskriminacije i uznemiravanja.

Dekanica Perković Gamulin, koja je članica radne skupine, jučer je za Telegram rekla kako očekuje da će kroz desetak do 14 dana pokrenuti nužne pravne procedure s obzirom na zaprimljene prijave.