Na bizarnom skupu potpore smijenjenom dekanu neka žena vrijeđala djecu s teškoćama u razvoju

Pravobraniteljica Anka Slonjšak o bizarnom ispadu obavijestila je DORH

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak osudila je govor mlađe žene na skupu u organizaciji Inicijative za prava i slobode u Puli 4. srpnja te će, navodi, “u skladu sa zakonskim ovlastima o tome izvijestiti mjerodavno državno odvjetništvo”.

Skup je održan kao potpora profesoru Krešimiru Paveliću, sada već bivšem dekanu Medicinskog fakulteta u Puli, koji je nedavno ostao bez funkcije zbog posljednjih istupa u kojima se protivi cijepljenju, o čemu je pisao i Telegram.

Na skupu potpore mlađa je žena održala “krajnje neprimjeren govor kojim je vrijeđala i djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom”, stoji u priopćenju pravobraniteljice Slonjšak. Snimka tog govora bila je objavljena na Facebook stranici Inicijative za prava i slobode u postu od 4. srpnja, no u međuvremenu je izbrisana.

‘Bolje da takvi umru odmah’

Prema navodima pravobraniteljice, mlađa žena na skupu je vrijeđala djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom ovim riječima: “Oni što kažu od nečeg se mora umrijeti, pa bi onda bilo bolje da takvi umru odmah, nego da naprave problem svojoj obitelji, odnosno bolje umri, nego mi ostani invalid do kraja života i time napravi problem cijeloj obitelji. Nitko ne želi ni da njegovo dijete ide u školu s kljakavom djecom i kojekakvim invalidima, razumijete.”

“Vrijeđanje i omalovažavanje djece s teškoćama i osoba s invaliditetom na skupu Inicijative za prava i slobode je krajnje cinično, dok je korištenje društveno najosjetljivije kategorije stanovništva u negativnom kontekstu radi argumentiranja osobnog stava o cjepivu protiv bolesti covida-19 nedopustivo i zaslužuje snažnu moralnu osudu”, istaknula je u priopćenju za javnost Anka Slonjšak.

Kaže kako će događaju u skladu sa zakonskim ovlastima izvijestiti mjerodavno državno odvjetništvo, a javnost želi ponovno upozoriti na “nedopustivost stigmatizacije i omalovažavanja osoba s invaliditetom” za bilo kakvu svrhu i neovisno o kontekstu te ponovno uputiti poruku o važnosti poštovanja, uvažavanja i priznavanja djece i odraslih osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.