Na Borasovom sveučilištu je takav kaos da je i Luki Buriloviću previše. Upravo je dao ostavku u Savjetu

Svoju je ostavku opravdao obvezama u Komori, ali i nemogućnošću normalnog funkcioniranja Savjeta

FOTO: Telegram ilustracija

Kako doznaje Telegram, na današnjoj sjednici Sveučilišnog savjeta Sveučilišta u Zagrebu – tijela koje nadzire zakonitost rada Sveučilišta – predsjednik Savjeta Luka Burilović podnio je ostavku na to mjesto. Šef HGK svoju je ostavku opravdao obavezama u Komori, ali i – kako se moglo čuti na sjednici – nemogućnošću normalnog funkcioniranja Savjeta. Kako neslužbeno doznajemo iz krugova bliskih Buriloviću, on iz zagrebačkog Sveučilišnog savjeta odlazi i nezadovoljan neprovođenjem zaključaka Savjeta od njegove reaktivacije u veljači 2021.

Na današnjoj sjednici, u čijem je finalu dao ostavku, na dnevnom se redu konačno našlo izvješće Savjeta o radu za 2019. godinu. O njegovom izrazito kritičkom sadržaju, Telegram je izvijestio krajem rujna. Naime, članovi Savjeta sastavili su svoje izvješće za 2019. osvrćući se na rad uprave rektora Damira Borasa tijekom 2019. godine i zamjerili mu cijeli niz stvari u upravljanju Sveučilištem, primarno financijsku netransparentnost. Na današnjoj sjednici Savjeta, izvješće je trebalo izglasati i dalje poslati osnivaču – državi. To se, doznajemo, nije dogodilo.

‘Opstrukcije i animozitet’

Nakon rasprave, rektor Boras dao je svoje primjedbe, a potom su – kako Telegram doznaje iz upućenih izvora – uslijedile opstrukcije oko donošenja kritičkog izvješća. Zatražila se i njegova nova forma, nakon čega se Burilović zahvalio na dosadašnjoj suradnji i prekinuo sjednicu. Osvrnuo se, kako smo doznali, na “opstrukcije i animozitet zbog kojih Savjet ne može funkcionirati u skladu sa Statutom i zakonom”.

Pasivizirani Sveučilišni savjet Sveučilišta u Zagrebu ozbiljnije se počeo sastajati od veljače ove godine usred skandala seksualnog uznemiravanja na Sveučilištu. Svoje godišnje izvješće, koje je dužan poslati osnivaču, odnosno državi, Savjet je sastavio za 2019. godinu, s obzirom na to da se od tada nisu sastajali. Kako nisu imali vlastitih aktivnosti u toj godini, osvrnuli su se na Borasovo izvješće o radu za 2019. i zamjerili mu nepotpisivanje programskih ugovora, netransparentnost u zapošljavanju na Rektoratu, način raspodjele sredstava, visoke izdatke Rektorata…

Zaključci bez efekta

Nakon što je Telegram objavio sadržaj kritičkog izvješća, nepovoljnog za upravu Sveučilišta, Sveučilišni savjet ekspresno je doživio izmjene. Na prijedlog rektora Borasa, Senat je iz Savjeta razriješio akademkinju Milenu Žic Fuchs, koja je otvoreno sporila način upravljanja Sveučilištem i tražila niz objašnjenja za višestruko krizno stanje na Sveučilištu. Osim nje, iz Savjeta su krajem listopada razriješeni i profesori Nedjeljko Perić s FER-a i Peruško Bogdanić s Akademije likovnih umjetnosti, zbog odlaska u mirovinu.

Umjesto njih, imenovani su profesori Bojan Jerbić (Fakultet strojarstva i brodogradnje) i Siniša Reberski (Akademija likovnih umjetnosti). Daljnji rad ovog tijela, koje bi trebalo biti korektiv u djelovanju uprave Sveučilišta i brinuti o racionalnosti trošenja novca, ostaje pod velikim upitnikom. Izvješće, čiji smo sadržaj ekskluzivno objavili, očito još neko vrijeme neće do Sabora. Ako i kada stigne, bit će zanimljivo njegov sadržaj usporediti sa sadržajem ovog danas stopiranog.

Podsjetimo, nakon reaktivacije u veljači, Savjet je donio niz zaključaka koji su se odnosili na problem seksualnog uznemiravanja na Sveučilištu, rad profesora nakon 70. godine života, međutim, po tim se pitanjima ništa značajno na Sveučilištu nije dogodilo.