Na Hvaru su ljudima godinama nezakonito naplaćivali odvoz smeća pa slali ovrhe. Ovaj gospodin to je dokazao

Nepravomoćnu presudu protiv gradske komunalne tvrtke donio je Općinski sud u Splitu

Gospodin Tonči Knezović s Hvara na sudu je pobijedio gradsku tvrtku Komunalno Hvar zaduženu za odvoz smeća i tako dokazao da se zbrinjavanje otpada godinama naplaćuje nezakonito. Ako ova presuda koju je donio Općinski sud u Splitu postane pravomoćna komunalci, ali i lokalne vlasti na Hvaru, mogle bi se naći u ozbiljnom pravnom i financijskom problemu.

Naime, iznosi koje Komunalno Hvar naplaćuje mještanima za odvoz smeća u pojedinim ljetnim mjesecima prelaze i tisuću kuna. Razlog tome je posve nevjerojatna činjenica da se cijena odvoza smeća obračunava po količini utrošene vode. To pravilo na snazi je još od 2010., a obnovljeno je i u Cjeniku sakupljanja i zbrinjavanja komunalnog otpada i odvodnje za područje Grada Hvara iz siječnja 2014. godine. Tadašnji gradonačelnik Rino Budrović dao je suglasnost za ovaj cjenik. Brojni mještani nisu željeli plaćati račune pa su završili pod ovrhama, a sudovi su redovno odbijali njihove prigovore.

Računica Grada Hvara za naplatu odvoza smeća

Iako je u srpnju 2013. donijet Zakon o održivom gospodarenju otpadom, s kojim su se morali uskladiti cjenici odvoza otpada prema načelu “onečišćivač plaća”, što znači razmjerno količini predanog otpada i broju pražnjenja spremnika u obračunskom razdoblju, hvarsko komunalno poduzeće to očito nije učinilo. Naprosto je nastavilo građanima naplaćivati odvoz otpada prema količini potrošene vode.

Računica izgleda ovako: usluga odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada mjesečno se naplaćuje fiksno u iznosu od 12 kuna (bez PDV-a), a odvoz i zbrinjavanje otpada naplaćuje se i varijabilno po potrošnji vode i to 0,29 kuna (bez PDV-a) po potrošenoj litri vode.

Mještani ne plaćaju račune, pa dobivaju ovrhe

Majka gospodina Knezovića, koja na otoku Hvaru ima kuću, nije htjela plaćati odvoz otpada čija je cijena obračunata na taj način. No, iz Komunalnog Hvar uredno su joj stizala rješenja o ovrsi, kao i ostalima koji su im bili dužni za račune u iznosu od nekoliko tisuća kuna. Splitski sudovi, na kojima su postupci završavali zbog prigovora potrošača, potvrđivali su ovršna rješenja. Tako je Komunalno Hvar uz dugove naplaćivalo i sudske troškove u iznosu od nekoliko stotina kuna.

Iako je majka gospodina Tončija Knezovića već morala podmiriti dug prema sudskoj presudi, gospodin Knezović bio je uporan. Osporio je i račune od siječnja do prosinca 2016., u ukupnom iznosu 3.936,27 kuna, te sada konačno na sudu dokazao da su nezakoniti. Budući da je presuda još nepravomoćna Komunalno Hvar može na nju uložiti žalbu.

I snimka s Hvara bila je dokaz u ovom postupku

Tijekom postupka, osim spornih računa, splitski sud je pregledao i cjenik hvarskog komunalnog poduzeća, ali i snimke koje je napravio gospodin Knezović na Hvaru. Osim što je u tužbi tvrdio da se cijena odvoza obračunava nezakonito, napomenuo je da građani pred kućama uopće nemaju kante za smeće. U slučaju njegove majke najbliži kontejner udaljen je oko tri i pol kilometra. Sve je to i snimio te predao sudu snimke na uvid kao dokaze.

Analiziravši račune, sud je utvrdio da je za naplatu dva računa nastupila zastara pa je ukupan iznos bio nešto manji, 3.895,32 kune. No, sud je tada provjerio jesu li izdani u skladu sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom. I utvrdio da nisu.

Što kaže Zakon o održivom gospodarenju otpadom?

Naime, kriterij prikupljanja i obračuna cijene odvoza mora biti takav da se osigurava primjena načela “onečišćivač plaća”. Sasvim precizno u Zakonu piše da je davatelj usluge, u ovom slučaju Komunalno Hvar, dužan korisniku usluge, dakle majci gospodina Knezovića, obračunati cijenu javne usluge, odnosno prikupljanja otpada, razmjerno količini predanog otpada u obračunskom razdoblju. Unatoč tome, Komunalno Hvar u siječnju 2014. je donijelo taj cjenik u kojem odvoz smeća obračunava prema potrošenoj litri vode.

Sud je pribavio i očitovanje Uprave za inspekcijske poslove u gospodarstvu Ministarstva gospodarstva od 7. studenog 2014. godine. Iz njega je bilo razvidno da je ta inspekcija obavila nadzor na Hvaru te utvrdila da Komunalno Hvar uslugu odvoza komunalnog otpada ne obračunava i ne naplaćuje sukladno zakonu. Osim što nije bilo primijenjeno načelo “onečišćivač plaća”, na računima nije bila istaknuta obavijest o načinu podnošenja prigovora potrošača, a nije bilo osnovano ni povjerenstvo za reklamacije. Zbog toga je tvrtka prijavljena Prekršajnom sudu te joj je naloženo da otkloni ove nepravilnosti.

Sud je u presudi bio prilično eksplicitan

To evidentno nije učinjeno, budući da je majka gospodina Knezovića i kroz cijelu 2016. dobivala jednako nezakonite račune. Zato ju sada Komunalno Hvar, prema ovoj presudi, ne može ovršiti. “Komunalno Hvar ne može naplaćivati svoje usluge protivno zakonskom načelu “onečišćivač plaća”, jer Cjenik mora biti u skladu sa zakonom. Osim toga, očito je kako tvrtka nije postupila po nalogu inspekcijskog nadzora iz 2014., odnosno nije ispravila nepravilnosti koje su utvrđene.

U postupku je nesporno utvrđeno da je najbliži kontejner udaljen oko tri i pol kilometra nekretnine gospođe Knezović pa se može reći da joj Komunalno Hvar nepostavljanjem kontejnera u neposrednoj blizini njezine kuće nije omogućilo korištenje usluge odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada. “Zato gospođa Knezović nije dužna Komunalnom Hvar platiti uslugu koju joj ova tvrtka nije ni pružila”, zaključeno je u presudi.

Za kraj je još bitno napomenuti kako je jedini vlasnik tvrtke Komunalno Hvar, upravo Grad Hvar. U ožujku prošle godine, kako nam je potvrdio i direktor Komunalnog Hvar Ivan Novak, obračun je konačno usklađen sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom te se naplaćuje ili po količini preuzetog smeća ili veličini zaduženog spremnika, kao i broju odvoza.