Na listi za špijuniranje Pegasusom pronađeni brojevi predsjednika Macrona i članova francuske vlade

Na listi su i brojevi 13 drugih čelnika vlada i država

Na listi telefonskih brojeva potencijalnih meta za špijuniranje softverom Pegasus nalazi se i broj francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, članova njegove vlade, kao i 13 drugih čelnika vlada ili država, otkrio je Guardian. Britanski list je dio konzorcija 17 međunarodnih medija koji su proveli istragu oko raširenog korištenje špijunskog softvera izraelske tvrtke NSO grupe na temelju liste s više od 50.000 brojeva osoba za koje se vjeruje da su od interesa klijentima izraelske tvrtke.

Medijski konzorcij je otkrio kako je softverom Pegasus, koji instaliran na pametni telefon omogućuje pristup gotovo svim podacima, a čak i mikrofonu i kameri, špijunirano najmanje 180 novinara, 600 političara, 85 aktivista za ljudska prava i 65 šefova kompanija. Tvrtka NGO odbacuje optužbe i tvrdi da se njihov softver koristi isključivo za praćenje kriminalaca, te da ga prodaju jedino državama koje temeljito provjere. Međutim, neki ih optužuju da softver prodaju autoritativnim režimima.

Potvrđeno hakiranje telefona bivšeg ministra

Kako piše Guardian, prisustvo broja na toj listi ne znači da je bilo pokušaja ili uspješnog hakiranja tog pametnog telefona, a iz NGO grupe tvrde da Macron nije bio “meta” njihovih klijenata, te da prisustvo broja na listi ne ukazuje na odabir za špijuniranje njihovim softverom. Osim Macrona na listi su se našli i brojevi bivšeg premijera Edouarda Philippea i 14 članova francuske vlade, te da su ih izabrale državne službe sigurnosti Maroka, klijenta NGO grupe i korisnika Pegasusa, piše francuski list Le Monde, jedan od medija u međunarodnom konzorciju.

“Našli smo te brojeve telefona, ali nismo mogli provesti tehničku provjeru na telefonu Emmanuela Macrona da vidimo je li zaražen tim softverom, pa nam ne ukazuje je li predsjednik stvarno špijuniran”, objasnio je na informativnom kanalu LCI Laurent Richard, direktor Forbidden Stories, organizacije koja je konzorciju proslijedila listu brojeva. Dodao je da “bez obzira je li predsjednik bio špijuniran ili ne, za to je bilo interesa”.

Maroko negira da je klijent izraelske tvrtke, a na moguće špijuniranje Macrona reagirali su iz Elizejske palače: “Ako se to potvrdi, očito se radi o teškim prijestupima. Otkrića tiska bit će potpuno rasvijetljena.” Prisustvo Pegasusa je potvrđeno na telefonu Françoisa de Rugyja, koji je bio ministar za okoliš u vrijeme navodnog pokušaja špijuniranja francuskih dužnosnika, donosi Guardian.

Brojevi drugih čelnika

Osim francuskog predsjednika, na listi su se, između ostalih, našli i brojevi južnoafričkog predsjednika Cyrila Ramaphose, pakistanskog premijera Imrana Khana, Saada Haririja, koji je do prošlog tjedna bio premijer Libanona i bivšeg meksičkog predsjednika Felipea Calderóna.

Kako prenosi Guardian, marokanske sigurnosne službe su u 2019. navodno kao metu za špijuniranje, uz francuske političare, odabrale i brojeve vlastitog kralja Mohammeda VI i premijera Saadeddinea Othmanija. Na njihovoj listi našao se i čelnik Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus, a i sadašnji čelnik Europskog vijeća Charles Michel dok je bio premijer Belgije.

Medijski konzorcij je proveo analizu 67 pametnih telefona s liste brojeva u laboratoriju partnera u projektu i nevladine udruge Amnesty International te su otkrili prisustvo softvera Pegasus na 37 telefona.