Na Madagaskaru pokušali svrgnuti predsjednika jer se previše zbližio s crkvom

Tamošnji parlament izglasao je opoziv, koji je danas poništen

(FILES)-- A file photo taken on May 24, 2014 shows President of Madagascar Hery Rajaonarimampianina arriving for the inauguration ceremony of the South African president in his final term at the Union Buildings in Pretoria. The High Constitutional Court of Madagascar on June 13, 2015 rejected as "unfounded" the impeachment request of President of Madagascar Hery Rajaonarimampianina passed by the National Assembly on May 26, 2015. AFP PHOTO / POOL / SIPHIWE SIBEKO
FOTO: AFP

Madagaskarski sud odbacio je u subotu kao nevažeću odluku parlamenta o opozivu predsjednika Heryja Rajaonarimampianina, piše BBC. Ustavni sud je odluku o svrgavanju proglasio nevažećom te istaknuo kako nema nikakvu pravnu osnovu. Jer “predsjednik nije prekršio ustav”.

Oporba je krajem svibnja Rajaonarimampianina optužila za kršenje Ustava nepoštivanjem sekularnog ustroja države jer je, kako navode, uključivao crkvene vođe s kojima je blizak u politička pitanja države, te u rad parlamenta. Predsjednika su proglasili nesposobnim i zbog toga što nije ispunio nijedno predizborno obećanje.

Predsjednik je osporio valjanost opoziva naglašavajući kako mnogo zastupnika za koje se smatra da su glasali za njegov opoziv u vrijeme glasanja uopće nisu bili u parlamentu. Optužio je oporbu za kupovinu glasova, piše Yahoo. Inače, za ovakve odluke potrebna je dvotrećinska većina od ukupno 151 zastupnika koliko ih je u madagaskarskom parlamentu.

Prozivaju ga za koketiranje s crkvom

Rajaonarimampianina, koji je preuzeo dužnost prošle godine nakon prvih predsjedničkih izbora od državnog udara 2009., doveo je u pitanje zakonitost prošlomjesečne odluke parlamenta, ističući da je tijekom glasovanja o njegovu opozivu bilo nepravilnosti. Ostao je na vlasti dok sud ne donese odluku.

Njegovi kritičari u parlamentu optužuju ga da nije ispunio predizborna obećanja i da miješa religiju i politiku držeći govore u crkvama. Predsjednik je također pod pritiskom zbog ekonomske politike i stanja u javnim službama.

Bivši predsjednik Marc Ravalomanana, svrgnut 2009., također je bio kritiziran zbog korištenja crkvi za prikupljanje potpore dok je bio na vlasti.