Za subotu proglašen Dan žalosti, Vlada je odobrila 120 milijuna kuna za pogođene potresima

Počela je sjednica Vlade na kojoj će se raspravljati o pružanju pomoći krajevima stradalim u potresu

U 10 sati počela je 33. sjednica Vlade RH. Premijer i ministri razgovarat će o tome kako pomoći krajevima stradalim u potresu koji je jučer pogodio središnju Hrvatsku. Sjednicu je otvorio premijer Andrej Plenković.

“Molim vas da minutom šutnje odamo počast poginulim sugrađanima u potresu koji je jučer pogodio Hrvatsku a posebno Sisačko-moslavačku županiju”, kazao je premijer na početku, nakon čega je održana minuta šutnje.

Dan žalosti 2. siječnja

Plenković je najavio da će Vlada 2. siječnja proglasiti Danom žalosti. Građane je zamolio da budu oprezni i ne nasjedaju na prijevare kada uplaćuju pomoć. “Budite oprezni, navodno se pojavljuju lažni računi”, upozorio je.

“Izražavamo suosjećanje s obiteljima poginulih i ranjenih. Poginula je djevojčica u Petrinji, petero naših sugrađana iz Majskih poljana, i jedan gospodin u Lekeniku. Ozlijeđeno je 26 osoba. Ruševine se i dalje pretražuju”, kazao je premijer.

“Apeliramo na sve da se pridržavaju epidemioloških mjera. I dalje se borimo protiv Covida i ne bi bilo dobro da nam popusti fokus”, naglasio je.

Ukupno 120 milijuna kuna pomoći

Riječ je potom preuzeo ministar financija Zdravko Marić. “Ministarstvo financija predlaže Vladi da se SMŽ-u odobri 100 milijuna kuna za ublažavanje i otklanjanje šteta od posljedica potresa. Ovo je samo prvi korak, računamo i na sredstva europski fondova, kao i na pomoć brojnih međunarodnih financijskih institucija koje su se javile i iskazale spremnost da pomognu”, kazao je ministar. Prijedlog je prihvaćen.

Glasalo se i o tome da se Zagrebačkoj županiji iz proračuna dodjeli 10 milijuna kuna za sanaciju štete od potresa. Fond za energetsku učinkovitost zadužen je da Zagrebačkoj i Karlovačkoj županiji doznači po pet milijuna kuna za otklanjanje posljedica potresa 28. i 29. prosinca. I ta odluka je prihvaćena.

Niz ministara danas će se uputiti u SMŽ, kazao je premijer. “Bit ćemo angažirani svakog trenutka da pomognemo župani, gradonačelnicima i načelnicima. Popodne ćemo imati još jednu telefonsku sjednicu vlade na kojoj ćemo preraspodijeliti 600 milijuna kuna nepotrošenih sredstava”, kazao je premijer, nakon čega je Vlada prešla na dnevni red.

Račun za pomoć

Otvoren je račun za uplate donacija za pomoć stradalima u potresu. “To je račun državne riznice”, kazao je ministar Marić. “Jutros su i mene i kolegu Božinovića i premijera novinari pitali za navodne lažne račune koji su se pojavili. Ovo je službeni račun, a tu je i poznati račun Crvenog križa na koje se mogu uplatiti donacije. Ako netko ima saznanja o lažnim računima molim da ih se prijavi nadležnim institucijama”, kazao je Marić. Odluka je usvojena.

Na teret proračunske zalih ide i pomoć poplavama stradalom Vrgorcu. “Kiše su počinile značajnu štetu. Iz sredstava proračunske zalihe predlažemo da se Splitsko-dalmatinskoj županiji odobri 3,7 milijuna kuna za otklanjanje štete nastale u poplavi”, kazao je Marić.

Beroš o Covidu i cijepljenju

Ministar zdravstva Vili Beroš potom je iznio detalje o kretanju epidemije Covida u Hrvatskoj i o naporima da se pomogne zdravstvenim ustanovama pogođenim potresom. “Evakuirano je 335 bolesnika iz pogođenog područja uz poštivanje svih mjera. Obišli smo bolnice, trenutno se odlučuje se o daljnjim koracima”, kazao je.

Izvijestio je o kampanji cijepljenja protiv Covida, kazavši da je počela i promotivno-edukativna kampanja kojom će se građane poticati da se cijepe. “U prva tri dana cijepljeno je 7.864 osoba”, kazao je Beroš. “Jučer je primljena druga doza koja je otpremljena u pet županija”, dodao je ministar.

Noćas na terenu više od tisuću spasilaca

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović podsjetio je da je jučer ukinuta zabrana kretanje među županijama. “Međutim, virus je i dalje tu, pa odluku treba shvatiti samo u kontekstu olakšavanja rada žurnih službi, a ne dovoditi u vezu s razvojem epidemije.

Kao što je rečeno, 28. prosinca aktiviran je sustav Civilne zaštite. Na teren su otišle sve raspoložive snage, a mobilizirano je i 48 inženjera statičara koji su obilazili Sisak, Petrinju i Glinu. Nakon još razornijeg jučerašnjeg potresa na teren su upućene dodatne službe, više od tisuću pripadnika koji su radili cijelu noć”, kazao je ministar.

“Stigla je pomoć iz Slovenije u vidu četiri kontejnera, tijekom dana stiže pomoć iz još nekoliko zemalja u susjedstvu. Zamolili bismo građane da ne idu u područja pogođena potresom da se ne bi stvarale gužve. onaj tko želi pomoći može donirati financijska sredstva ili potrepštine. Upute o doniranju nalaze se na stranicama Hrvatskog križa”, dodao je ministar unutarnjih poslova.