Na slobodu pušten poduzetnik iz afere Janaf. Sutra odluka od Draganu Kovačeviću

Edo Seifried bio je uhićen prije nešto manje od mjesec dana u novom kraku USKOK-ove istrage protiv Kovačevića

Poduzenik Edo Seifried, šef M. G. S. Grupe kojeg USKOK istražuje s Dragom Kovačevićem u aferi Janaf, pušten je danas da se brani sa slobode. Iz istražnog zatvora izašao je nakon što je ispitana većina svjedoka o inkriminacijama što su njemu stavljene na teret. Kovačević je još uvijek u Remetincu, a hoće li mu istražni zatvor biti produljen bit će poznato sutra.

Javljali smo već kako se sumnja da je Kovačević u rujnu 2018. obećao Seifriedu 15,5 milijuna kuna vrijedan posao nabave dva specijalna vatrogasna vozila, ali pod uvjetom da kao podizvođača angažira njegovog prijatelja Ivana Širića i njegovu tvrtku Cefis. Širićev dio posla trebao je biti vrijedan 4.126.000 kuna.

Optužbe na račun šefa MGS Grupe

USKOK tvrdi da je Seifried na to i pristao, a trećeosumnjičeni ondašnji direktor sigurnosti u JANAF-u Vlado Zorić mu je navodno pomogao kod namještanja uvjeta natječaja baš za Cefis.

Doduše, prvi natječaj je poništen, pa, kako navode istražitelji, u srpnju 2019. Kovačević od Zorića traži da pokrene novi postupak javne nabave. Sugerira mu da idu na izravnu pogodbu. Na natječaj tada stiže samo ponuda M.G.S. Grupe, a Zorić, navodi USKOK, objašnjava da je samo ta ponuda prihvatljiva.

Konačno Kovačević 26. srpnja 2019. odobrava sklapanje ugovora vrijednog 15.494.295,34 kune bez PDV-a i potpisuje ga sa Seifriedom. On, pak dio posla ustupa Širiću, što je, prema sumnjama istražitelja, bila posljedica njihovog međusobnog dogovora.

Koliko je mita dobio Kovačević?

Ukupno se, drugim krakom istrage, Kovačevića tereti za namještanje ukupno 37,2 milijuna kuna vrijednih poslova, od kojih je dio ustupljen Širićevom Cefisu. Za uzvrat je, sumnja se, Kovačević kao mito dobio dva stana i dva automobila vrijedne nešto manje od tri milijuna kuna.

Seifriedov odvjetnik Željko Žuža potvrdio je za Telegram da protiv njegovog klijenta nije traženo produljenje istražnog zatvora, te da nije priznao krivnju nakon uhićenja. “Moj klijent iznio je samo kratku obranu u kojoj je negirao optužbe”, pojasnio je.

Inače, MGS Grupa poznati je dobavljač vatrogasnih vozila u Hrvatskoj. Za njih ima ugovore i s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom odnosno MUP-om. Upravo su dva vatrogasna vozila bila temelj ugovora s Janafom koji je po stavu istražitelja sporan, odnosno posljedica je koruptivnog dogovora s Kovačevićem.