UN upozorio na užase u Južnom Sudanu. Borci umjesto plaće siluju žene, a one koji se ne slažu s vlasti žive spaljuju

Iz UN-a poručili da je tamo 'jedna od najstrašnijih situacija na svijetu'

Kan Chol, 5, from Bentiu walks on crutches as he recovers from a leg amputation at the Physical Rehabilitation Reference Centre (PRRC) in Juba on February 22, 2016. 
Kan lost his leg while fleeing his village due to the conflict. Both his parents were killed and he only has his grandmother to take care of him. The PRRC, run by the Government of South Sudan and the International Committee of the Red Cross (ICRC) is the only one that attends victims of amputations in the country and provides prothesis. The more than two decades of armed conflict between North and South Sudan which ended in 2005 left a deadly legacy, not least the menace posed by the explosive remnants of war, especially mines. The civil war that started in December 2013 has increased the number of victims of amputations.  
 / AFP / Albert Gonzalez Farran
FOTO: AFP

Na užase koji se događaju u Južnom Sudanu upozorio je UN. Naime, tamo se borcima dozvoljava da siluju žene u zamjenu za plaće, a brojni ljudi, među kojima su i djeca živi se spaljuju. Kako navode iz UN-a, tamo je trenutno ‘jedna od najstrašnijih situacija na svijetu kada je riječ o ljudskim pravima. javlja AFP.

Žive ih spaljuju, vješaju i guše u kontejnerima

UN navodi da postoje dokazi da su borci iz provladine milicije koji se bore zajedno s Sudanskom narodnom oslobodilačkom vojskom (SPLA) izveli zločine pod dogovorom ‘učinite što želite i odnesite što želite“. “Većina mladih tako krade stoku, osobnu imovinu, siluje i otima žene i djevojke kao oblik plaćanja”, navodi se u izvješću.

Južni Sudan prema izvješću UN-a, ljude koji podržavaju opoziciju, među kojima su i djeca, spaljuje žive, zatvara u kontejnere da bi se ugušili, te ih vješaju na drveća i raskasapljuju. Vladine snage namjerno su ubile više od 60 muškaraca i dječaka tako da ih spaljuju u kontejnerima.

Instrument terora i oružje rata

“Ovo je jedan od najstrašnijih situacija u svijetu što se tiče ljudskih prava “, rekao je dužnosnik UN-a Zeid Ra’ad Al Hussein u priopćenju. Također se u izvješću navodi da se brutalna silovanja koriste sistematično „kao instrument terora i oružje rata“.

Amnesty je izvijestio o incidentu iz listopada kada je u središnjem gradu Leeru, razgovarao s 23 očevidaca koji su vidjeli muškarce i dječake svezane i bačene u kontejnere, a kasnije su tijela odvučena i bačena.