Nadbiskup Uzinić u ovogodišnjoj uskrsnoj poruci ponovno pokazao zašto nije omiljen među desnim klerom u Hrvatskoj

U svojoj poslanici spominjao je diskriminaciju LGBT osoba i stranih radnika, a dotaknuo se i Ukrajine i Izraela

FOTO: Vjekoslav Skledar

Riječi nadbiskup Mate Uzinić uputio je vjernicima uskrsnu poruku naslovljenu ‘Ženo, što plačeš? Koga tražiš? (Iv 20,15)’. Uvodno je podsjetio na svetopisamske vrtove, rajski vrt i događaje u njemu, vrt u kojem uskrsno jutro počinje susretom Isusa i Marije Magdalene, te Getsemanski vrt u kojem je Isus “prije muke i smrti molio i krvavim znojem znojio”.

U poruci Uzinić navodi da je Isus “svojom mukom, smrću i uskrsnućem svim ljudima ponovo otvorio pristup k drvu života – koje je njegov križ, i k njegovu plodu, koji je njegovo spasenje i on sam”. Nadalje navodi kako nam je u getsemanskim trenucima “Isus bio sličniji nego ikad”.

“U njegovoj tjeskobi i muci koja je uslijedila možemo prepoznati životna trpljenja i strepnje nas samih, naše braće i sestara u Palestini i Izraelu, u Ukrajini i drugim mjestima ratnih sukoba te žrtava različitih oblika nasilja i stradanja: žrtava obiteljskog i drugog nasilja, nerođenih kojima se negira pravo na život, mladih koji su bez nade, ovisnika zarobljenih u svijetu droge, alkohola i kocke, napuštenih starijih osoba, osoba s invaliditetom koje su isključene iz života Crkve i društva, LGBT osoba koje su diskriminirane i nailaze na neprihvaćanje, stranih radnika koji su prevareni i izrabljeni, beskućnika bez krova nad glavom, migranata i drugih”, navodi Uzinić.

‘Molitva može i treba pomoći’

Riječki nadbiskup u poruci nadalje navodi kako su sve te patnje “‘čaša’ koju bismo rado zaobišli ili se pravili kao da ne postoji i ne tiče nas se”. Ističe i da molitva “može i treba pomoći da se s patnjom suočimo i da je nadvladamo, kao i da se odupremo napasti okrenuti glavu od trpljenja naše braće i sestara”. “Prepoznavanje mučenog i poniženog Krista u braći i sestrama preduvjet je prepoznavanja Uskrslog. I samo prihvaćanjem u molitvi Očeve volje, a onda i konkretnim djelima ljubavi, koja se nadahnjuju na takvoj molitvi, možemo s Isusom Getsemanski vrt patnje, svoj i naše braće i sestara, preobraziti u vrt radosna susreta i zajedništva s Uskrslim”, poručuje Uzinić.

Nadbiskup podsjeća i da je papa Franjo “ovu godinu pripreme za proslavu jubilarne 2025. godine”, koju će Crkva slaviti pod geslom “Hodočasnici nade”, proglasio Godinom molitve. “Evanđelja nam svjedoče da je Isus često molio te da je živio ono što je u molitvi izmolio i spoznao. Takva je molitva potrebna i nama. Treba nam da bismo ojačali svoju vjeru, da bismo mogli prihvatiti i nositi vlastite križeve, kao i da bismo mogli izići ususret drugima i brinuti se na Kristov način za druge i svijet u vremenu u kojem živimo”, navodi u poruci.

“Neka nas u ovoj Godini molitve u našoj želji za susretom s Gospodinom nadahnjuje Marija iz Magdale, Apostola apostolorum, koja ga je tražila, vidjela i prepoznala, a on joj je obrisao suze te ju je poslao navijestiti njegovo uskrsnuće učenicima. Neka Uskrsli obriše i naše suze i potakne nas da i mi krenemo ususret drugima te se prignemo nad njihove potrebe služeći im u ljubavi i naviještajući im radosnu vijest Kristova uskrsnuća”, zaključuje Uzinić.