Nadbiskupija: 'Uzinić je pronašao fascikl s mučnim iskazima, na njemu je pisalo - Za državne organe ako budu tražili'

Uzinić je pogledao pronađene spise, a onda je sve prijavio državnom tužiteljstvu. Oni kažu da istražuju zataškavanje

Riječka nadbiskupija, koju potresa niz pedofilskih skandala, nije prijavila zlodjela koja je počinio svećenik Milan Špehar, iako je sve priznao 2016. i 2018. godine, piše 24sata.

Prijava protiv Špehara podnesena je Županijskom državnom odvjetništvu u veljači 2021. godine, a podnio ju je nadbiskup Mate Uzinić, četiri mjeseca nakon što je imenovan riječkim nadbiskupskim koadjuturom.

Nisu ga prijavili

Na pitanje zašto prije 2021. godine nisu prijavili zlodjela koja je Špehar priznao par godina ranije, iz Riječke nadbiskupije za 24sata odgovaraju kako je, prema dokumentaciji u spisu, zlostavljanje od strane M.Šp. nadbiskupiji prijavljeno prvi put u rujnu 2016. godine, kad je i optuženi svjedočio i priznao seksualno zlostavljanje djeteta u vremenu između 1992. i 1993. godine.

“Iako su imali dužnost i prema civilnim i crkvenim zakonima to odmah prijaviti policiji, u spisu ne postoje dokumenti da je to i učinjeno. Zašto po priznanju M. Šp. nadbiskupija nije prijavila ovaj mučni slučaj policiji ili DORH-u, na to pitanje nadbiskup Uzinić ne zna odgovoriti, jer u to vrijeme nije bio u Riječkoj nadbiskupiji”, odgovaraju.

Fascikl s detaljima

Komentirajući Špeharovo priznanje 2018. godine, iz Nadbiskupije kažu kako je, prema dokumentaciji, nova optužba stigla u lipnju te godine, a Špehar je svoja zlodjela priznao mjesec dana kasnije te se sam prijavio policiji.

Na pitanje je li ih policija posjetila 2018, nakon što joj se Špehar sam obratio, odnosno je li kod njih bilo istrage, i što je, eventualno, ona pokazala, iz Nadbiskupije kažu kako “u dokumentaciji koju posjeduju to nije evidentirano”.

“Jedino što je nadbiskup Uzinić pronašao je jedan fascikl sa svim spisima na kojoj je pisalo ‘Za državne organe ako budu tražili’. Nadbiskup je pregledao i dopunio te spise i sve predao DORH-u u svojoj prijavi 22. veljače 2021. godine”, odgovaraju iz Rijeke.

Je li bilo zataškavanja?

Policijska uprava Primorsko-goranska nije komentirala je li provedena istraga nakon što se Špehar sam prijavio 2018. Za 24sata su odgovorili da “sukladno Zakonu o zaštiti osobnih podataka nisu u mogućnosti davati podatke o konkretnim osobama”.

Iz Županijskog državnog odvjetništva u Rijeci ističu kako će povodom svih zaprimljenih prijava “provesti zakonom propisane radnje u cilju utvrđenja postoje li osnove sumnja na učin kaznenih djela za koja se progon poduzima po službenoj dužnosti”.

“Navedeno se odnosi na prijave u kojima je u tijeku istraga i novozaprimljenu prijavu, a ako se tijekom tog postupanja dođe do dokaza da bi bilo počinjeno neko drugo kazneno djelo (“zataškavanje”), bit će donesena odgovarajuća državnoodvjetnička odluka”, odgovorili su za 24sata iz ŽDO-a u Rijeci.