Nadrealan mail dekana kojeg je Boras postavio na Filozofski. Traži da mu se jave svi koji su potpisali pismo o krizi na faksu

Privremeni dekan Filozofskog Miljenko Šimpraga šalje pojedinačne mailove svim potpisnicima dopisa o krizi na fakultetu

13.12.2017. Zagreb - U Rektoratu Sveucilista u Zagrebu odrzana tribina Inovacija i transfer tehnologije - poticaj gospodarskog razvoja Hrvatske. Tvrtka ALTPRO predstavila je suradnju sa sveucilistem. Miljenko Simpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije. 
Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Ukupno 59 članova i zamjenika članova Fakultetskog vijeća Filozofskog fakulteta jučer je uputilo dopis Sveučilišnom savjetu i Senatu Sveučilišta u Zagrebu o krizi upravljanja i akademske samouprave na njihovom fakultetu. Između ostalih, dopis su poslali premijeru Andreju Plenkoviću, resornom ministru Radovanu Fuchsu i predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću.

U dopisu u kojem problematiziraju niz, kako smatraju, spornih točaka upravljanja privremenog dekana Miljenka Šimprage (inače prorektora u timu rektora Damira Borasa), tvrde da Šimpraga “sustavno i duže vrijeme” ne provodi prethodno donesene odluke Vijeća Fakulteta, krovnog tijela koje upravlja Fakultetom.

‘Još jednom pažljivo pročitajte dopis’

Potpisnici tog dopisa, među kojima su profesori i predstavnici studenata, danas pak dobivaju e-mail privremenog dekana Šimprage u kojem piše kako njihov dopis sadrži niz kleveta i neistina. “S obzirom da ste navedeni kao potpisnik dopisa, molim Vas da još jednom pažljivo pročitate dopis i ako niste suglasni sa sadržajem da me žurno, a najkasnije do kraja današnjeg radnog dana o tome obavijestite”, stoji u Šimpraginu mailu.

U dopisu sveučilišnim tijelima, premijeru, ministru i predsjedniku, članovi Fakultetskog vijeća navode kako Šimpraga, između ostalog, nije pokrenuo novi postupak izbora dekana nakon što su rektor i Senat odbili dekanske programe profesora Nevena Jovanovića i Renate Geld. Podsjećaju i da su na Vijeću odbili financijski izvještaj i financijski plan privremenog dekana Šimprage; time, tvrde, “prestaje mandat čelniku Filozofskog fakulteta”. Pravno mišljenje u tom je smjeru dalo i Ministarstvo znanosti.

S Filozofskog očekuju da Šimpraga ode

Potpisnici dopisa s Filozofskog tvrde i da Šimpraga “nije niti pravovremeno niti pravovaljano organizirao podršku u slučaju seksualnih zlostavljanja”, kao i da se njegovim odlukama, pišu, zaposlenici Fakulteta kažnjavaju pisanim opomenama zbog obraćanja kolegama i zbog istupa u javnosti.

“Zaposlenici Filozofskog fakulteta od prorektora Miljenka Šimprage, kojem su iskazali nepovjerenje, očekuju da se povuče s dužnosti na koju je imenovan i da prestane prisvajati ovlasti obnašatelja dužnosti dekana. Od Savjeta i Senata Sveučilišta u Zagrebu očekujemo da Filozofskom fakultetu omoguće da samostalno, sukladno akademskoj samoupravi, izabere obnašatelja dužnosti dekana koji će čim prije provesti izbor za dekana Fakulteta”, zaključuje 59 potpisnika dopisa s Filozofskog.

Telegram se upitom javio prorektoru Šimpragi, koji je od prošloga ljeta privremeno na čelu Filozofskog fakulteta. Zamolili smo ga da nam pojasni o kojim se konkretnim klevetama i neistinama radi u dopisu profesora i studenata. Upitali smo ga i zašto od potpisnika dopisa traži da mu se jave ako su, u međuvremenu, shvatili da se ne slažu s dopisom kojeg su potpisali. Također, zanimalo nas je što će biti s onima koji mu se ne jave. Odgovor prorektora Šimprage objavit ćemo čim ga zaprimimo.