Najavom da će preseliti ambasadu SAD-a u Jeruzalem, Trump provocira ozbiljan kaos u Izraelu i Palestini

Najavljivali su i njegovi prethodnici, ali nitko to nije napravio

(FILES) This file photo taken on March 21, 2016 shows 
US Republican presidential hopeful Donald Trump addressing the American Israel Public Affairs Committee (AIPAC) 2016 Policy Conference in Washington, DC,.
US President-elect Donald Trump called on December 21, 2016, for the United States to veto an Egyptian-drafted UN resolution demanding that Israel immediately halt its settlement activities in the Palestinian territories and east Jerusalem. / AFP PHOTO / SAUL LOEB
FOTO: AFP

Od mnogih alarmantnih načina na koje izabarani predsjednik Donald Trump može izokrenuti tradicionalnu američku vanjsku politiku, najviše zabrinjava njegovo obećanje da će veleposlanstvo SAD-a u Izraelu preseliti u Jeruzalem, piše Foreign Policy. Neki drugi uspješni predsjednički kandidati, konkretno Bill Clinton i George W. Bush, obećavali su isto, no kad su bili izabrani, izbjegli su to napraviti.

Za razliku od njih, čini se da Trump neće odustati od te ideje. Ono što će uslijediti je kolosalno stupidna pogreška – ne samo za Palestince, već i za američku dimplomatsku reputaciju, ali za izraelsku nacionalnu sigurnost, piše FP. Trumpova upornost u ostavljanju dojma da zaista namjerava preseliti veleposlanstvo kada zasjedne u predsjednički ured čini se da je dio šireg pomaka koje se njegova administracija sprema napraviti prema izraelskoj ekstremnoj desnici.

Bez ikakvog garantiranja prava Palestincima

Njegov kandidat za veleposlanika, odvjetnik David Friedman, koji je savjetovao Trumpa u njegovim prošlim postupcima bakrota, ima dugu povijest ekstremnih izjava vezanih uz palenstinsko-izraelski sukob te su njegovi pogledi u suprotnosti i s međunarodnim pravom i s dugotrajnom politikom koju su SAD provodile spram Izraela i Palestine.

Friedman snažno podržava agresivne aktivnosti zadržavanja teritorija i kategorično se protivi soluciji od dvije države, iako, kao i većina takvih zagovaratelja, vrlo brižno izbjegava izreći koja bi to vrsta političkog rješenja bila prikladna. To je vjerojatno zato što njegova vizija u sebi sadrži nešto što je neizgovorivo u uljuđenoj diplomaciji – neprekinuti apartheid sistem zajedno sa “samo-vladajućim” palestinskim Bantustancima u velikom Izraelu koji kontrolira najveći dio okupiranih teritorija zemlje bez da preuzima odgovornost za njihovu populaciju.

Uznemirujuća vijest o veleposlaniku

Sve Friedmanove javne izjave izražavaju poziciju maksimalnog židovskog nacionalizma, bez ikakvog garantiranja prava Palestincima, što humanih, što nacionalnih prava, ili pak međunarodnog prava. Sama pomisao da bi Friedman mogao biti veleposlanik je dovoljno uznemirujuća, no više od toga je uznemirujuća ideja premještanja američkog veleposlanstva u Jeruzalem. Zbog jednoglasnog internacionalnog konsenzusa vezano uz posebni status Jeruzalema, niti jedno veleposlanstvo u Izraelu nije smještena u Jeruzalemu, i gotovo sva se nalaze u Tel Avivu.

To pravilo je uvijek vrijedilo za SAD i ostale glavne međunarodne sile, iako su 24 države su jednom imale veleposlanstva blizu i u zapadnom Jeruzalemu. No, nakon što je Izrael izveo aneksiju ovog okupiranog teritorija, a Vijeće sigurnosti UN-a istaknulo kako je to “neprihvatljivo zauzimanje teritorija ratom”, ambasade tih država su relocirane.

Prekršili bi formalni međunarodni dogovor

Ukoliko SAD premjeste svoje veleposlanstvo iz Tel Aviva u Jeruzalem, prvi bi prekršili formalni međunarodni dogovor koji se održao gotovo 70 godina. Ne samo da bi Washington napustio, već bi potpuno uništio međunarodni konsenzus koji se održao desetljećima, kao što bi time odbacio i ideju da se teritorij ne može preuzeti vojnim putem kao što je naznačeno u povelji UN-a.

Povrh toga, SAD bi time, također, napustile svaku nadu da će ostati vješt i pošten pregovarač između Izraela i Palestine u daljnjoj budućnosti. Kombinirajući to s imenovanjem Friedmana, poslali bi snažnu poruku Palestincima da Washington više nije zainteresiran za osiguravanje realističnog rješenja o dvije države.

Opasnost od nove intifade

Palestinski odgovor na terenu teško je predvidjeti. Ali, potencijal za ekspoloziju bijesa i nasilja je ogroman. Jeruzalem je najosjetljivije pitanje između Palestinaca i Izraelaca nakon izbijanja druge intifade. Jeruzalem okuplja zajedno religijske, nacionalne, simbolične i etničke osjetljivosti u jednu moćnu i opasnu kombinaciju. Ako Palestinci zaključe da je njihova budućnost u gradu kojeg smatraju svojim narušena zbog američke politike, može uslijediti nasilan odgovor, prvo spontan, a kasnije organiziran koji će najvjerojatnije odvesti do ustanka.

Za Izrael, koristi od američke ambasade u Jeruzalemu bile bi simbolične, dok bi trošak i posljedice mogle biti dramatične i značajne. Ne samo da bi se morali nositi s novim valom nasilja; to bi oštro moglo narušiti izraelsku regionalnu ulogu u diplomatskim pokušajima pregovora s ključnim arapskim zemljama.

Postoje alternativna rješenja problema

Establishment izraelske nacionanalne sigurnosti jako dobro razumije ovu problematiku i jasno je da će potiho savjetovati protiv dramatičnog poteza premještanja američke ambasade. Neke napola mjere su moguće: zgrada može biti na mjestu buduće američke ambasade, ali bez urgentnosti i bez stvarnog premještanja diplomata. Druga gesta, koja se savjetuje je ponavljanje onoga što su amrički predsjednici činili u prošlosti, a to je da su napustili predizborno obećanje o premještanju američke ambasade u Jeruzalem jer je loše za američku politiku, jako opasno za izraelsku nacionalnu sigurnost, devastirajuće za daljnje napore mira te poklon Iranu.

Trump je možda predan tome da stvarno premjesti ambasadu u Izraelu, no s obzirom na to da se pokazao fleksibilnim na mnogim različitim temama koje je zastupao tijekom svoje kampanje, pretpostavlja se da bi i ovdje mogao promijeniti mišljenje. Ali, to zahtijeva da ga netko najprije pažljivo informira što sve riskira. Tužno je to što njegov kandidat za ambasadora u Izraelu nije osoba koja bi ga mogla informirati o tome.