Najnovije o potresu u Dalmaciji; sastaje se županijski Stožer, seizmologinja: 'Ovo je izrazito aktivno područje'

Sinoć oko 22 sata jug Hrvatske pogodio je potres magnitude 4,6. Izvukli smo najvažnije

FOTO: Dalmacija Danas

Središnju Dalmaciju sinoć oko 22 sata zatresao je snažan potres. Hrvatska Seizmološka služba javlja kako je magnituda potresa dosegla 4.6 po Richteru, dok građani procjenjuju da je trajao između pet i deset sekundi. EMSC je nešto ranije javio o magnitudi 5.1 po Richteru.

Potres je pratio i niz slabijih podrhtavanja, od kojih je nekoliko bilo magnitude od 2,3 do 2,6 po Richteru, rekla je jutros za N1 seizmologinja Ines Ivančić. “Bilo je noćas takvih četiri do pet potresa, zadnji je bio u 4.31 sati jutros, bio je 2,6, to je uobičajeno”, rekla je Ivančić.

“Ovo je seizmički aktivno područje. Godine 1898. bio je najveći potres ovdje intenziteta između 8 i 9 stupnjeva, bilo je puno štete i bilo je žrtava. Ovo nije neko iznenađenje na ovom dijelu Hrvatske. Ovakav potres jačine 4,6 bio je ovdje i 2018. godine, a 2013. godine jačine 4,7. Cijela je Hrvatska seizmički aktivno područje, južni odnosno obalni dio seizmički je izrazito aktivno područje”, poručila je Ivančić naglasivši kako se očekuju i naknadni potresi.

Sastaje se stožer u Trilju

U Trilju se danas sastaje Stožer Splitsko-dalmatinske županije. Načelnik stožera Damir Gabrić za N1 je rekao kako su građani uznemireni te da je i sam dobro osjetio potres u svom stanu na petom katu. “Srećom, gradnja u Dalmaciji je dosta kvalitetna. Bilo je 65 dojava u centar 112. Nema većih oštećenja, u Varošu su pale kupe s jedne kuće. Cijelu noć sam u kontaktu s gradonačelnikom Trilja. Čuo sam se i načelnikom Dicma, Petrom Maretićem koji je rekao da je oštećeno nekoliko objekata. Zasad je dosta bolja situacija nego što smo očekivali”, rekao je.

Istaknuo je kako su pomoć i dodatne timove statičara ponudili Nacionalni stožer i premijer Andrej Plenković, a Gabrić je istaknuo da za tim trenutno nema potrebe, jer su gradonačelnik Trilja i njegov tim “obavili odličan posao”. Gabrić je naglasio da su u Županiji spremni za ovakve situacije. “4,6 nije dovoljno da u Dalmaciji napravi neku veću štetu”, rekao je.

Gradonačenik Trilja Ivan Bugarin rekao je reporteru N1 da nema značajne štete u tom mjestu te da je lokalno vatrogasno društvo stavljeno u stanje pripravnosti. “Nema dojava o većim štetama, nema oštećenja na Domu zdravlja i vrtiću”, rekao je Bugarin, naglasivši da je od osam sati jutros sve krenulo uobičajenim tijekom.

Epicentar na granici s BiH

Epicentar potresa bio je na granici s Hrvatske i BiH, kod Buškog jezera, 20 km istočno od Sinja, javljaju iz Seizmološke službe. “Magnituda potresa bila je 4.6 prema Richteru, a intenzitet u epicentru VI stupnjeva EMS ljestvice. Prema dosadašnjim podacima nisu zabilježene materijalne štete. Potres se u Hrvatskoj snažno osjetio na širem području oko Sinja, Splita, Makarske i okolice”, naveli su.

Još precizniju informaciju dao je Tomislav Fikret, dežurni seizmolog koji je za Hrvatski radio kazao kako upravo pristigli seizmološki podaci otkrivaju da je epicentar bio u Prologu, na sjevernom podnožju Kamešnice, uz sam rub Livanjskoj polja.

Popucali zidovi u Dicmu

Na mosorskom području bilo je dojava da su crijepovi s krovova padali na tlo, javila je Dalmacija Danas. Čitateljica iz Splita za Telegram je opisala što je doživjela: “Najprije se osjetio lagani potres, poput blage tutnjavine, nakon čega se počelo snažnije tresti. Taj drugi udar je trajao duže, možda i deset sekundi”, kazala nam je.

U Dicmu se dogodilo i nekoliko manjih potresa, a načelnik Dicma Petar Maretić večer je proveo na terenu s vatrogascima koji su provjeravali kuće. “Izlazimo na mjesta gdje se dogodila šteta i gledamo kakva je situacija, zasad nema većih šteta, oštećenja ima na nekim starijim kućama”, rekao je Maretić, prenosi Dnevnik.hr. “Nakon ovog velikog potresa bila su još tri manja”, naglasio je i rekao da je najgore stanje u jednoj kući u Krušvaru gdje su “zidovi popucali i odvojili se”.

“Ljudi ondje žive, zamolili smo ih da se noćas negdje sklone, a ujutro ćemo angažirati statičare. Ostalo što smo vidjeli su manja oštećenja, i to na starijim kućama, novije su prošle dobro. Na terenu je stožer Civilne zaštite i DVD Sveti Jakov Dicmo, pozivam građane da nam jave ako su primijetili još neka oštećenja”, istaknuo je Maretić.

Najviše se osjetilo u okolici Splita

Na stranici EMSC-a javili su se stanovnici pogođenog područja. “Trajalo je pet sekundi, jako se treslo staklo”, piše jedan. “Zatreslo dobro. Sve se ljuljalo. Nekih 5 sekundi trajalo”, javlja drugi svjedok s područja Sinja. “Pomislili smo da je grom, a onda je zatreslo”, piše treći.

“Potres Split, prvo lagano zatresla zgrada, pa jače. Trajanje 5-10sekundi. Dobro se osjetilo ljuljanje u neboderu”, javlja jedan Splićanin. “Strašan potres, nikad se u životu nisam više prestrašio”, dodaje drugi.

Potres se snažno osjetio i u Hercegovini. Raste broj stanovnika Livna koji javljaju o tome kako ih je podrhtavanje tla prestravilo.

Objavljene snimke

Prema dosadašnjim informacijama nisu zabilježene značajnije štete, ali je na području u blizini epicentra bilo popucalih fasada, kao i odrona zemlje. Srušio se dio zida u Liski kraj Dugopolja, pokazuje fotografija Branke Punda objavljena na Twitteru.

Dalmacija danas objavila je snimku telefonskog razgovora koji je započeo nekoliko sekundi prije potresa. Navode kako se jedan sugovornik nalazio u automobilu, a drugi u kući. Na snimci se čuje intenzivno kretanje crjepova na krovu kuće.

Iz EMSC-a su objavili prikaz gdje se sve osjetio potres u središnjoj Dalmaciji.