Nekad je nužno odabrati stranu

Je li izborni debakl HDSSB-a označio početak političkog kraja Branimira Glavaša? Sve više gubi utjecaj

Za Telegram govore sugovornici iz vrha stranke

14.10.2016., Zagreb - Prvo zasjedanje Hrvatskoga sabora u 9. sazivu. Branimir Glavas. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Branimir Glavaš, utemeljitelj HDSSB-a i njen jedini zastupnika u Hrvatskom saboru po prvi put od njenog osnivanja 2005. neće govoriti na skorom saboru te stranke. To je jasna poruka, rečeno je Telegramu iz vrha te stranke, da je Glavaš – nakon izbornog debakla HDSSB-a na prošlim parlamentarnim izborim – shvatio kako je postao teret oko vrata stranci koja je donedavno u Hrvatskom saboru imala sedam zastupnika, a sada pala na jednoga.

Ostane li Glavaš pri svojoj odluci, njegova šutnja na izvanrednom izbornom saboru HDSSB-a, bit će više od presedana: Glavaš je naime, i dok je bio u zatvoru izdržavajući kaznu za ratne zločine, pronašao načina da se obrati članovima i simpatizerima HDSSB-a. Činio je to ili putem video linka, ili snimljenim video porukama.

Radi se onako kako Glavaš kaže

Datum izvanrednog izbornog stranačkog sabora HDSSB-a još nije određen (spominje se konac listopada ili početak studenoga), ali u stranci su svjesni da to mora biti što prije. ”Svima nam je jasno da, kad je sudbina stranke u pitanju, ovo nije pet do dvanaest, već 30 sekundi do dvanaest”, kaže za Telegram sugovornik iz vrha HDSSB-a.

Ivan Drmić, bivši saborski zastupnik i jedan od najbližih Glavaševih suradnika prije nekog vremena, u razgovoru s vodstvom stranke, rekao je kako stara pravila ponašanja više ne važe. Iako Drmić nije elaborirao što pod tim misli, poznato je kako je temeljno pravilo u HDSSB-u bilo: radi se onako kako Glavaš kaže. ”Ako stalno radiš isto, ne možeš očekivati drugačiji rezultat”, pojašnjava naš sugovornik i dodaje kako su u HDSSB-u svjesni da moraju napraviti odlučan zaokret.

Imperativ na funkciji gradonačelnika Osijeka

Šansa su skori lokalni izbori. Ne poluči li HDSSB na njima zadovoljavajući rezultat, stranka bi mogla nestati s političke scene. HDSSB trenutno obnaša vlast u Osječko-baranjskoj županiji, ali ne i u gradu Osijeku. Imati gradonačelnika iz redova HDSSB-a zato je imperativ za tu stranku, pa su odlučili da iz stare garde u vodstvu stranke i nakon skorih unutarstranačkih izbora ostane aktualni župan Vladimir Šišljagić, koga stranka vidi kao najboljeg izazivača Ivici Vrkiću.

”Ankete koje su rađene pokazuju da Šišljagić ima bolje izglede od predsjednika HDSSB-a Dragana Vulina, pa je zato odlučeno da Šišljagić bude naš kandidat za gradonačelnika”, kaže Telegramov sugovornik. No, u stranci su svjesni kako je Vulinu, aktualnom dužupanu u Osječko-baranjskoj županiji, nanesena ogromna šteta odlukom da na parlamentarnim izborima nosi stranačku listu u petoj, a ne četvrtoj izbornoj jedinici, gdje je HDSSB najjači.

Predsjednik stranke nije ušao u Sabor

Tako predsjednik HDSSB-a, Dragan Vulin, ni u studenom prošle, ni u rujnu ove godine, nije uspio ući u Hrvatski sabor i jedini je predsjednik neke parlamentarne stanke koji nije i zastupnik. U četvrtoj izbornoj jedinici prvi na listi bio je Glavaš i to mu je omogućilo ulazak u Sabor.

”Bila je to loša odluka koja je naškodila Vulinu i poljuljala njegov položaj. Bilo bi mnogo mudrije da je Vulin bio prvi na listi HDSSB-a u četvrtoj izbornoj jedinici, a Glavaš drugi. Vulin ionako ne bi mogao u Sabor, budući da obnaša funkciju dožupana. Da se tako postupilo bio bi među pobjednicima, a Glavaš bi ionako otišao u Sabor, što je njemu bilo iznimno važno”, objašnjava naš izvor iz vrha te stranke.

Ozbiljni rebranding stranke

Očito, stvar je bila u taštini, jer da su Vulin i Glavaš bili u istoj izbornoj jedinici, postojala je velika mogućnost da Vulin dobije više preferencijalnih glasova od Glavaša. Sklanjanjem Vulina u petu izbornu jedinicu gdje HDSSB ima značajno manju popularnost, ta je mogućnost izbjegnuta. HDSSB, očito, razmišlja o ozbiljnom rebrandingu koji se neće očitovati samo u promjeni logotipa stranke, već i u izmjeni statuta. Među ostalim, jedna od promjena trebala bi biti da se unutarstranački izbori održavaju nakon parlamentarnih.

Također, dio članova HDSSB-a iz najužeg dijela stranka zalaže se za drugačije donošenje odluka, tako da predsjednik stranke nema glavnu riječ, već da se odluke donesu na način da svatko iz vodstva može iznijeti svoj stav, te da se kroz raspravu donese najbolje rješenje. Ta grupacija unutar vodstva HDSSB-a ne misli pri tom da je Vulin bio taj koji je nametao svoje stavove, već da je on zastupao ono što bi tražio Glavaš.

Percepcija javnosti prema Glavašu se promijenila

Sugovornik Telegrama smatra kako je dobro za stranku što je Glavaš odlučio povući se u drugi, sporedni plan. Ocjenjuje kako bi za stranku bilo loše da Glavaš tijekom izborne kampanje za lokalne izbore sredinom sljedeće godine, bude u prvom planu, jer će u to vrijeme, gotovo je sigurno, u tijeku biti ponovljeno suđenje za ratne zločine, s obzirom da je Vrhovni sud njegov slučaj vratio zagrebačkom županijskom sudu.

“Vremena su se promijenila i sigurno je da percepcija javnosti prema suđenju Glavašu neće biti ista kao što je to bilo prije desetak godina, kada je u dobrom dijelu javnosti, koja je smatrala kako je on žrtva politički montiranog procesa, uživao određenu empatiju”, zaključuje sugovornik Telegrama iz vrha HDSSB-a.