Nakon kratkog ukidanja vraćena zabrana burkinija na bazenima u Grenobleu: ‘Čuvamo francuski sekularizam’

Neki smatraju burkini simbolom puzajućeg islamizma, napadom na sekularnu tradiciju Francuske i prijetnjom vrijednostima nacije

Arabic woman with black hijab or burka headscarf at pool in luxurious tropical resort.,Image: 389656710, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Prošlo je tek nešto više od mjesec dana kako je na prijedlog gradonačelnika ekologa Grenoblea Érica Piollea, gradsko vijeće odobrilo korištenja svih vrsta kupaćih kostima u gradskim bazenima, a francusko Državno vijeće već se požurilo poništiti tu odluku. U obrazloženju se navodi “da se ne mogu dopustiti iznimke od pravila kako bi se zadovoljili vjerski zahtjevi”, dodajući da bi dopuštanje burkinija potkopalo “jednak tretman korisnika čime bi se ugrozila neutralnost javne usluge”.

Sud je zaključio kako bi dopuštenjem korištenja svih vrsta kupaćih kostima prekršila francuska laïcité pravila – strogu odvojenost religije i države – jer je donesena da zadovolji vjerske zahtjeve lokalnih aktivista. Time bi se prekršilo načelo vladine neutralnosti prema vjeri, zaključilo je vijeće.

Macron: ‘Burkini potkopava francuski sekularizam’

Odluka Državnog vijeća temelji se na zakonu usvojenom prošle godine kako bi se suprotstavio utjecaju islamističkih pokreta za koje predsjednik Emmanuel Macron kaže da potkopavaju sekularne vrijednosti Francuske. Ta je odluka donesena usred rasprave o tome kako uravnotežiti francuske vrijednosti liberalizma i sekularizma.

Do sada manje poznat pojam burkini kombinacija je riječi “burka” i “bikini”. To je kupaći kostim za cijelo tijelo koji pokriva sve osim lica, ruku i stopala. Te kostime koriste muslimanske žene kako bi se mogle kupati u javnosti, a da istovremeno zaštite svoju intimnost.

Stroga higijenska pravila za bazene

Istodobno odluka gradskog vijeća Grenoblea značila je da je ljudima dopušteno nositi sve vrste kupaćih kostima – uključujući ženama da se kupaju i sunčaju bez grudnjaka. Francuska vlada ima stroga pravila zbog higijenskih razloga o tome kakav se kupaći kostim smije nositi u javnim bazenima. Obvezne su kape za plivanje, a muškarci ne smiju nositi široke kupaće hlače. Nisu dopušteni široki kupaći kostimi, ronilačka odijela ili odijela za zaštitu od sunca.

Francuska zabrana nošenja marama i drugih vjerskih simbola odnosi se na državne službenike dok su na poslu i na učenike i profesore u školama, ali nije proširena na bazene ili mnoga druga javna mjesta. Zabranu nošenja kupaćih kostima za cijelo tijelo na francuskim plažama Državno vijeće ukinulo je 2016. godine.

Gradonačelnik kaže da bi žene trebale imati slobodu odlučivanja

Većina gradskih bazena u Francuskoj zahtijeva od muškaraca da nose kupaće gaćice, a od žena bikinije ili jednodijelne kupaće kostime, navodeći kao razlog higijenu i sigurnost. Éric Piolle, gradonačelnik Grenoblea iz Zelene stranke koja predvodi ljevičarsku koaliciju, branio je prijedlog, rekavši da bi žene trebale imati slobodu nositi što god žele u javnosti te pravo na slobodu izražavanja vjerskih uvjerenja. “Zahvaljujući burkiniju veći broj žena mogao bi sudjelovati u aktivnostima iz kojih bi inače bile isključene”, istakao je Piolle.

Protivnici te odluke međutim tvrde da je burkinija simbol puzajućeg islamizma, napad na sekularnu tradiciju Francuske i prijetnja vrijednostima nacije, dok neki ženski pokreti smatraju da je to simbol ugnjetavanja žena.

Ministar: ‘Prihvaćanje burkinija je neprihvatljiva provokacija’

Ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin ocijenio je da je prihvaćanje burkinija “neprihvatljiva provokacija” protiv vrijednosti sekularne republike. Stoga je odluku Državnog vijeća
pozdravio „pobjedu sekularizma.“ Francuska je bila prva zemlja u zapadnoj Europi koja je 2010. godine uvela zabranu nošenja islamskih velova za pokrivanje lica. Vjerska obilježja – uključujući turbane, hidžabe, kape i raspela – nisu dopuštena u francuskim školama ili uredima.

Time se čuva sekularizam i odvajanja između vjere i države. Pokušaji nekoliko gradonačelnika da 2016. zabrane burkini na plažama, nakon žestokih svađa odbačeni su s obrazloženjem da se radi o diskriminaciji. Francuski zakon o laïcité iz 1905. – koji se grubo prevodi kao sekularizam – dopušta nošenje vjerskih simbola na javnim mjestima, uključujući bazene sve dok ne ugrožavaju higijenu i sigurnost. Nekoliko mjesta i gradova, među njima i grad Rennes, dopuštaju burkinije u javnim bazenima.