Nakon napada na crkvu, za koji je ISIS preuzeo odgovornost, napetost među francuskim političarima sve je veća

Mnogi su pozvali na jedinstvo, ali neki tvrde da je vrijeme za ozbiljne akcije

French police officers and firemen arrive at the scene of a hostage-taking at a church in Saint-Etienne-du-Rouvray, northern France, on July 26, 2016 that left the priest dead.
A priest was killed on July 26 when men armed with knives seized hostages at a church near the northern French city of Rouen, a police source said. Police said they killed two hostage-takers in the attack in the Normandy town of Saint-Etienne-du-Rouvray, 125 kilometres (77 miles) north of Paris.

 / AFP PHOTO / CHARLY TRIBALLEAU
FOTO: AFP/AFP

Francuzima je jasno da su se teroristi namjerili na njihovu zemlju. Svjedočili su ubojstvima svojih sunarodnjaka u restoranima i barovima, na jednom koncertu i tijekom proslave svog nacionalnog praznika.

Jučer se nasilje okrenulo i prema katolicima nakon što su dvojica napadača upala u jednu crkvu u Normandiji. Umirovljenom 84-godišnjem svećeniku prerezali su grkljan dok su još jednog taoca teško ozlijedili prije no što ih je ubila policija. ISIS je kasnije preuzeo odgovornost za taj napad.

Hollande poziva na jedinstvo

Cilj ovog napada jasan je francuskom predsjedniku Francoisu Hollandeu. Vjeruje, naime, kako nije trebao samo dodatno zastrašiti njegove sunardonjake već podijeliti Francusku te pridonijeti međuvjerskoj netrepeljivosti. Mnogi francuski političari, piše Süddeutsche Zeitung, reagirali su stoga na ovaj napad pozivom na jedinstvo.

Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault apelirao je među prvima na svoje sugrađane da zadrže jedinstvo. Pridružio mu se i ruenski biskup Dominique Lebrun poručivši kako Katolička crkva ne smije koristiti drugo oružje do li molitve i bratstva. Lokalni imam, Mohammed Karabila, rekao je pak kako cijela njegova vjerska zajednica moli za ubijenog svećenika i sve kršćane.

Sarkozy ne želi gubiti vrijeme na ‘pravno cjepidlačenje’

No, nisu svi reagirali toliko pomirbeno. Nicolas Sarkozy, šef konzervativnih republikanaca, zatražio je danas temeljitu reformu borbe protiv terorizma. Kaže da se vlasti u toj borbi ne bi trebale dati smetati pravnim cjepidlačenjem.

Oglasila se i Marine Le Pen, predvodnica ekstremne desnice. “Odgovornost ljudi koji nas posljednjih 30 godina vode je golema. Šokantno je kako sad bezveze blebeću”, napisala je na svom Twitteru.

Izgledno je da će aktualnu vlast napadati i zbog grešaka u koracima koje su se dogodile u slučaju dvojice napadača. Jedan od njih bio je, naime, policiji poznat od ranije, a francuski mediji javljaju kako je čak nosio elektroničku narukvicu za praćenje na nozi.