Nekad je nužno odabrati stranu

Nakon neuspjelog mirovnog summita, Siriju vrlo vjerojatno čeka novi masovni pokolj civila

Rusija, Iran i Turska nisu se dogovorile oko primirja, pa se čeka novi napad sirijskih snaga

An image grab taken from a video released by the Syrian civil defence in Douma shows unidentified volunteers giving aid to children at a hospital following an alleged chemical attack on the rebel-held town on April 8, 2018.
A suspected chemical attack by Syria's regime sparked international outrage, after rescue workers reported dozens killed by poison gas on rebel-held parts of Eastern Ghouta near Damascus. President Bashar al-Assad's regime and its ally Russia denied the allegations of a chlorine gas attack on the town of Douma, calling them "fabrications". 
 / AFP PHOTO / AFP PHOTO AND SYRIA CIVIL DEFENCE / HO / === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / SYRIA CIVIL DEFENCE" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ===
FOTO: AFP

Turska “neće sa strane promatrati niti sudjelovati u igri” ako se svijet ogluši na ubijanja desetaka tisuća kako bi se ostvarili planovi sirijske vlade, upozorio je turski predsjednik Tayyip Erdogan u petak. U seriji tvitova nakon trlilateralnog summita s predsjednicima Rusije i Irana u Teheranu Erdogan je kazao kako pribjegavanje metodama koje će zanemariti živote civila “ide na ruku teroristima”.

“Ako svijet zažmiri na ubijanja desetaka tisuća nevinih ljudi kako bi se ispunili interesi režima niti ćemo to gledati sa strane niti sudjelovati u takvoj igri”, kazao je Erdogan. Predsjednici Turske, Irana i Rusije u petak se nisu dogovorili o primirju koje bi zasutavilo ofenzivu snaga sirijske vlade u pokrajini idlib koja je u rukama pobunjenika. Ujedinjeni narodi strahuju da će ofenziva rezultirati humanitarnom katastrofom koja će pogoditi desetke tisuća civila.

Putin protiv mirovnog rješenja

Erdogan, Vladimir Putin i Hasan Rohani na samitu u Teheranu u zajedničkoj izjavi suglasili su se da nema vojnog rješenja sukoba i da se jedino može završiti političkim procesom koji podrazumijeva pregovore. Dok su snage sirijske vlade i ruski zrakoplovi u petak izvodili zračne udare na Idlib kao mogući uvod u ofenzivu punih razmjera Putin i Rohani usprotivili su se Erdoganovu pozivu na primirje.

Turski predsjednik kazao je da strahuje od pokolja i da Turska ne može prihvatiti nove izbjeglice koji bi preplavili granicu dvije zemlje. Putin je kazao da primirje ne bi imalo smisla jer ne bi obuhvatilo islamističke militantne skupine koje smatra teroristima a Rohani je kazao kako Sirija mora uspostaviti kontrolu nad čitavim svojim teritorijem. Idlib je jedini preostali dio zemlje pod kontrolom pobunjenika.

Stotine civila već se nalaze u bijegu

Posljednje veliko pobunjeničko uporište u Siriji, pokrajina Idleb s tri milijuna stanovnika i nekoliko desetaka tisuća boraca, većinom džihadista, čeka sudbinu dan nakon neuspjeha summita u Teheranu, strahujući od nove humanitarne katastrofe. Ruski zračni napadi izvedeni su u petak na položaje Hajat Tahrir al-Šama, džihadističke organzacije koju je osnovao bivši sirijski ogranak Al Kaide koji dominira Idlebom, ili pak na Ahrar al-Šam, moćnu islamističku pobunjeničku skupinu, pri čemu je bilo pet mrtvih, izvijestilo je Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Već u četvrtak stotine civila počelo je bježati iz zone predviđajući napad vladinih postrojbi. Nakon što su ga 2015. osvojili pobunjenici, Idleb je njihovo posljednje veliko uporište. Ondje su poslani deseci tisuća pobunjenika i civila evakuiranih iz drugih uporišta oporbe koje su preuzimale lojalističke snage u zemlji.