Nakon odluke Europskog suda za ljudska prava Slovenci tvrde kako žele bilateralno rješenje za tražbine Ljubljanske banke

Reakcije nakon novosti o sporu oko Ljubljanske banke

Slovenian Democratic Party leader Janez Jansa looks on at the National Assembly prior to voting on electing the new Prime Minister in Ljubljana, Slovenia on March 3, 2020. Janez Jansa, leader of an anti-migrant party, was nominated February 26 as prime minister of Slovenia, setting him on track for a return to high office after a nearly seven-year absence. A long-time leader of the anti-migrant SDS and ally of Hungarian nationalist Prime Minister Viktor Orban, Jansa led two previous governments before being forced to step down in 2013 over a corruption scandal.,Image: 502680076, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Slovenska vlada izrazila je žaljenje što se Europski sud za ljudska prava (ESLJP) proglasio nenadležnim za tužbu Slovenije protiv Hrvatske vezanu za potraživanja Ljubljanske banke prema hrvatskim poduzećima, te najavila da će to pitanje nastojati s Hrvatskom riješiti u bilateralnima razgovorima.

“Slovenija će se unatoč ovakvoj odluci i dalje truditi da se na političkoj razini i u diplomatskim kontaktima postigne dogovor o rješenju za potraživanja Ljubljanske banke u Hrvatskoj”, navedeno je u priopćenju Ureda za komunikacije vlade Janeza Janše.

Dug od 430 milijuna eura

Slovenija je u tužbi Europskom sudu za ljudska prava tražila da joj se dosudi 430 milijuna eura, kolika je po ocjeni revizijske kuće visina tražbina Ljubljanske banke prema hrvatskim poduzećima koja je nekad kreditirala u Hrvatskoj, navodeći da su joj hrvatski sudovi pred kojima je podnosila zahtjeve do svoje imovine, ali i izvršna vlast, onemogućavali da do tih sredstava dođe.

ESLJP objavio je u svojoj odluci da nije nadležan za o predmetu u kojemu se radi o tužbi države protiv druge države na temelju 33. članka konvencije o ljudskim pravima jer Ljubljanska banka nije nevladina organizacija u smislu 34. članka te konvencije nego subjekt povezan s državom.

‘Neće narušiti odnose’

Premijer Andrej Plenković ranije je izjavio kako je odluka ESLJP-a “vrlo pozitivna i vrlo dobra” te očekuje da će dvije susjedne zemlje nastaviti rješavati sva otvorena pitanja. Kazao je i kako ne očekuje pogoršanje odnosa sa Slovenijom, već nastavak rješavanja svih otvorenih pitanja sa susjednom zemljom.

“Mislim da je prošlo ispod radara koliko smo premijer Janša i ja i naši timovi razvili jedan vrlo visoki stupanj dobrih odnosa, odnosa povjerenja, smirenog rješavanja svih pitanja”, rekao je Plenković.

Hrvatska sa Slovenijom osim “par rezidualnih pitanja” oko Ljubljanske banke, razgraničenja na moru i nuklearne elektrane Krško, nema drugih otvorenih pitanja, istaknuo je premijer pa misli da “nema ništa logičnije, nego da sa Slovenijom stvorimo izvanredne odnose”. Plenković je podsjetio da je slovenski premijer Janez Janša prošli tjedan predstavljao Hrvatsku na sastanku Europskog vijeća i misli da su time poslani “vrlo jasni, čvrsti i prijateljski” signali.