Nakon ovotjednog potresa magnitude 4,3 na Baniji se popisuju nove štete

Konzervatori ponovno obilaze Sisačko-moslavačku županiju

Petrinja
FOTO: Edina Zuko/PIXSELL

Konzervatori Ministarstva kulture i medija sa suradnicima rade na popisu novih šteta nakon posljednjeg jačeg potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji i nastavljaju s radovima zaštite stradalih kulturnih dobara u županiji, priopćilo je u četvrtak Ministarstvo.

“Istodobno nastavljaju raditi na mjerama zaštite kulturnih dobara upravo na tom području. Jedna od njih je crkva svetih Nikole i Vida u Žažini, koja je teško stradala u potresu, a pod njenim ruševinama, 29. prosinca 2021. život je izgubio orguljaš Stanko Zec“, navodi se u priopćenju.

Sredstvima Ministarstva kulture i medija popravljen je pokrov nad svetištem, provode se mjere stabilizacije, radovi na uklanjanju nestabilnih dijelova crkve te uklanjanje urušenih dijelova u samoj crkvi. Radovi se izvode uz stalni nadzor kako bi se arheološkom metodologijom pronašli, dokumentirali i pohranili dijelovi zatrpanog crkvenog inventara, ističu iz Ministarstva.

Baniju ovog tjedna pogodio potres magnitude 4,3

Nakon završetka radova na osiguranju crkve, u suradnji sa Sisačkom biskupijom tim mađarskih i hrvatskih stručnjaka pristupit će evakuaciji preostalog očuvanog inventara i izradi projekta rekonstrukcije iznimno vrijedne crkve svetih Nikole i Vida u Žažini.

Baniju je u noći s ponedjeljka na utorak pogodio potres magnitude 4,3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru bio je V-VI stupnja EMS ljestvice, izvijestila je Seizmološka služba. Potres se osjetio u široj okolici Petrinje i Siska te okolici Zagreba. Voditeljica Seizmološke službe Ines Ivančić je dan kasnije u Dnevniku HRT-a rekla kako naknadna podrhtavanja nakon potresa magnitude 6,2, koji se dogodio krajem prošle godine, mogu trajati dvije godine, a možda i dulje.

Rekla je kako je nakon potresa u Stonu do kojeg je došlo 1996. i koji je bio magnitude šest, serija naknadnih potresa trajala dvije godine. Tada ih je ukupno zabilježeno više od tisuću. Dodala je da su od 28. prosinca kada je došlo do prvog potresa u Petrinji pa do sad, zabilježili više od 1220 naknadnih potresa s magnitudom većom od dva.