Nakon poraza u Siriji i Iraku svi se pitaju je li ovo početak kraja za ISIS

Uspjeh vojnih operacija potkopavaju nestabilnosti u Iraku i Siriji

A member of Iraq's counter-terrorism forces monitors his surrounding in a street in Ramadi's Dhubbat neighberhood, adjacent to Hoz neighbourhood, on December 25, 2015. Elite forces from the counter-terrorism service (CTS) faced limited resistance when they punched into central Ramadi four days earlier, in a final push to retake the city they lost to the Islamic State (IS) group in May. 
 / AFP / STR
FOTO: AFP

Američka koalicija za borbu protiv Islamske države počela ostvarivati je značajan napredak na terenu, no politički kaos u Iraku mogao bi potkopati vojne uspjehe, piše The Fiscal Times.

Politička kriza u Iraku uzela je novi zamah. Ovoga je tjedna nekoliko ministarstava izloženo opsadi prosvjednika koji su pokušavali ući u strogo čuvanu Zelenu Zonu, u kojoj su smejšteni američka ambasada i iračka vlada. Parlament je podijeljen – jedan dio podržavaju šijitski prosvjednici, a drugi suniti i Kurdi.

Veliki gubici u posljednjih godinu dana

Sjedinjene Američke države su u posljednjih godinu dana na financiranje zračnih napada protiv ISIS-a potrošile oko 7 milijardi dolara. U tom razdoblju tzv. Islamska država je izgubila gotovo svaku važniju bitku u Siriji i Iraku.

Prema izvještaju IHS-a, oko 25.000 ISIL-ovih boraca je ubijeno od početka američke vojne kampanje. Američka centralna obavještajna agencija (CIA) procjenjuje da tzv. Islamska država trenutno raspolaže s između 20.000 do 25.000 boraca, odnosno s najmanje vojnika od kraja 2014. godine. Gubici u ljudstvu, teritoriju i nafti rezultirali su padom prihoda Islamske države s 80 milijuna dolara na 56 milijuna dolara.

Ukupno gledajući, ISIS je izgubio više od četvrtine teritorija koji je kontrolirao prije godinu dana, a stanovništvo se smanjilo za oko tri milijuna ljudi. Prema nekim izvještajima, ISIS ima sve većih problema s nabavkom hrane. Navodno je zabilježen i porast slučajeva dezertiranja ISIS-ovih boraca, no naravno, ako ih uhvati, Islamska država će ih dati pogubiti. No mit o ISIS-ovcima koji se bore do smrti sve se više rasplinje. Nekad je snagama koji su se borile protiv ISIS-a trebali mjseseci da slome volju ISIS-ovih boraca. Sada im treba tek nekoliko tjedana.

Promjene u zapovjedništvu američke vojske pridonijele su dobrim rezultatima vojnih akcija protiv Islamske države. Na čelu američkog centralnog zapovjedništva sada je general Joseph Votel, koji je prije toga bio šef jedinice za specijalne operacije. Na toj je funkciji sada general Raymond A. Thomas, koji je bio šef zapovjedništva zajedničkih specijalnih operacija u Fort Braggu u Sjevernoj Karolini. Votel i Thomas obojica dolaze iz svijeta specijalnih operacija, iz redova zaduženih za borbu i lov američkih neprijatelja, poput Saddama Husseina i Osame Bin Ladena.

Novo vodstvo znatno je podignulo učinkovitost američkih vojnih akcija. Zračni napadi su znatnije fokusiraniji nego do sada, osobito o pogledu naftnih operacija Islamske države. Američke zračne snage uništile su 1200 meta povezanih s naftnim operacijama, tvrdi državni tajnik John Kerry. Druga vojna operacija za cilj je imala uništavanje financijskih centara i banaka Islamske države, sada su na redu komunikacijski centri.

Usprkos nedavno postignutim vojnim napretkom, zabrinjavajući razvoj događaja u Siriji u Iraku predstavlja ozbiljnu prijetnju svemu što je do sada postignuto. U Iraku, slaba vlada i premijer Hiadar al Abadi su pod ogromnim pritiskom zbog rasta otpora na više fronti. Na jednoj su šijiti organizirani od strane iračkih članova parlamenta, a drugu čine liberalni i lijevi aktivisti koji već mjeseci organiziraju demonstracije zbog korupcije. Ako Irak dublje upadne u politički kaos, sigurnosni aparat će biti bespomoćan protiv ISIS-ovih napada.

U Siriji, primirje postignuto posredovanjem Sjedinjenih Američkih Država i Rusije je gotovo pred raspadom. Ako se krhki sporazum o obustavi neprijateljstava – koji je omogućio da se snage umjesto na međusobne borbe koncentriraju na borbu protiv Islamske države raspadne do kraja, ISIS bi mogao ponovno uzeti teritorij koji je izgubio. U slučaju da do toga dođe, Obamina administracija pripremila je rezervni plan koji podrazumijeva aktivno naoružavanje sirijskih pobunjenika.

Sudbina ISIS-a

Ako Irak uspije prevladati trenutnu političku krizu, i uspije se održati primirje u Siriji, a koalicija za borbu protiv Islamske države nastavi s uspješnim vojnim operacijama, u sljedećih godinu dana moglo bi doći do preuzimanja kontrole nad velikim dijelovima Sirije i Iraka koji su sada pod ISIS-om, uključujući i gradove Mosul, Fallujah i Raqqa.

Kakva će biti sudbina ISIS-a? Nakon gubljenja strateški važnih pozicija u Iraku i Siriji, kako će to ujecati na njihove operacije u Libiji, što će se dogoditi s njihovim arsenalom kemijskog oružja, europskim terorističkim ćelijama, sljedbenicima u SAD-u i Europi? ISIS je već pokazao da kada god počne gubiti na terenu, počne slati bombaše samoubojice preko Bliskog istoka i Europe, kako bi održavao svoju smrtonosnu prisutnost.
Ako izgubi u Iraku i Siriji, Libija bi mogla postati središte kalifata, moglo bi doći do eksalacije terorističkih napada u SAD po uzoru na onaj u San Berardinu, a kemijsko oružje bi se moglo koristiti sve češće. U svakom slučaju, zaključuje Fiscal Times, vrlo je moguće kako je upravo počelo novo poglavlje borbe protiv ISIS-a.