Nakon posljednjih nekoliko istupa, nazire se ključni problem ljevice uoči izbora: nema lidera koji će je okupiti

Šef SDP-a nije uspio poentirati nakon debakla vladajućeg HDZ-a

Dan nakon velike sramote za HDZ i njegovog tadašnjeg predsjednika, odluke Povjerenstva sukobu interesa u slučaju Ina-MOL, jednom od najvažnijih strateških pitanja u Hrvatskoj, šef oporbe Zoran Milanović propustio je poentirati u hrvatskom Saboru.

Milanović se, nepotrebno i nefokusirano, zapleo u rasprave sa samim sobom, o tome što je mislio 2012. kada je rekao da je Hrvatska “slučajna država”. Ne ulazeći u meritum te nespretne primjedbe, nejasno je zašto je predsjednik Socijaldemokratske partije odabrao baš tu noseću temu za govor u Saboru.

U istaknuto začudnom dijelu tog dana, Zoran Milanović također je spomenuo kako je jedna od opcija i velika koalicija SDP-a i HDZ-a. Šef oporbe imao je pred sobom protivnika na koljenima, čijeg predsjednika su dan ranije proglasili krivim za sukob interesa i kršenje zakona. Umjesto da poentira i svoju opciju u svakom smislu – moralnom, etičkom, patriotskom – stavi iznad poniženog HDZ-a, Milanović je napravio suprotno.

Osobni sukobi, svađe i trošenje na sceni

“Trebao se pripremiti za 15 minuta govora”, kaže Telegramov izvor, upućen u događanja kod socijaldemokrata. “Trebao je pobrojati sve što je njegova Vlada uspjela napraviti, nakon osam godina Sanadera. Trebao je održati govor o demokraciji, slobodama, civilnom društvu, i poentirati na tome što je ova vlast uspjela zdrobiti i uništiti, pod rigidnim desničarenjem i zbog beskrupulozne borbe za prisluškivanje i praćenje. I zbog toga da provede Sanaderov deal s MOL-om”, kaže. “Ovako, ispao je kalkulant”.

A umjesto da poentiraju na aferi s MOL-om, ispalo je da Tomislav Karamarko s čela HDZ-a odlazi isključivo zbog političkih nesuglasica.

Osim ponekad teško razumljivih retoričkih i tematskih lutanja, uoči novih izbora problem predstavljaju i osobni odnosi predsjednika SDP-a. Nakon devet godina na čelu stranke, nekoliko teških izbornih ciklusa, sukoba i prepucavanja, Milanović naprosto više nema kvalitetne osobne odnose s dovoljnim brojem političkih aktera. Što bi mogao predstavljati problem kod slaganja sljedeće Vlade.

S Radimirom Čačićem se, pojašnjavaju Telegramovi izvori, privatno ne podnosi nakon što ga nije primio nazad u Vladu. Na Petrova se duri zbog postizbornih svađa. O HNS-ovom predjedniku Ivanu Vrdoljaku ne misli ništa dobrog, a kao ministra u vlastitoj Vladi jedva ga je tolerirao. S Prgometom, također, nema naročit odnos. S IDS-om se zakačio još kada im je, u nebuloznoj suradnji s Damirom Kajinom, pokušao umanjiti utjecaj u Istri, a već nekidan Milanović je najavio da IDS neće u predizbornu koalicju s SDP-om.

‘Mao Ce-tung na vlasti u SDP-u’

Kad je nezadovoljni Darinko Kosor preko raznih glasnika signale da bi HSLS razmotrio približavanje SDP-u, Milanović nije reagirao. Tu su, jasno, i brojni sukobi unutar SDP-a. Osim što je Milanović sklon konfliktima, ne treba zaboraviti da je postao jedan od najdugovječnijih aktivnih sudionika hrvatske politike.

Za vrijeme njegovog mandata na čelu SDP-a, Vesna Pusić otišla je s vrha HNS-a, a Ivan Jakovčić s vrha IDS-a; HDZ je prošao put od Sanadera preko Jadranke Kosor do Karamarka i tehnokrata Oreškovića; na Pantovčaku su se izmijenili Mesić, Josipović i sada Grabar Kitarović; “čovjek se”, kaže naš sugovornik, “malo potroši”.

Nakon Karamarkovog oproštajnog govora, u kojem je kazao kako on četiri godine pobjeđuje, a mora otići, za razliku od Milanovića, koji godinama gubi i još uvijek je na čelu stranke, ovu liniju napada usvojili su i drugi istaknuti HDZ-ovi. “Mao Ce-tung”, kazao je Milijan Brkić o Milanoviću mandatu na čelu SDP-a.

Tko može pregovarati s Mostom?

Zbog svega toga SDP-u neće biti biti lako sklapati postizborne saveze, posebno ako računamo na nepredvidljive faktore poput Živog zida. Kao što je profesor Dragutin Lalović nedavno kazao za Telegram: “Novi relativni izborni pobjednik bio prisiljen s Mostom stupiti u suradnju, što ne bi išlo bez smjene Milanovića, a što SDP nikako ne bi prihvatio. Tko tu koga zavitlava?”.

HDZ će tu biti u određenoj strateškoj prednosti. Bez obzira što će kostur stranke, a vjerojatno i osnovni program, ostati isti kao u vrijeme Tomislava Karamarka, na čelu će biti novi čovjek. “Što znači da će on moći pregovarati s Mostom. Most će, logično, reći kako u oni uvijek tražili odlazak samog Karamarka”, kaže Telegramov sugovornik. Od dva čovjeka koje Most optužuje za prevaru, samo jedan je još uvijek na čelu stranke.