Nekad je nužno odabrati stranu

Nakon povijesnog dogovora o Brexitu, Johnson i Juncker upravo su dali prve izjave. Izvukli smo najvažnije detalje

Juncker je sretan zbog sporazuma, ali žalostan zbog Brexita

MANCHESTER, ENGLAND - SEPTEMBER 30: Prime Minister Boris Johnson listens to Sajid Javid, Chancellor of the Exchequer as he delivers his speech on the second day of the Conservative Party Conference at Manchester Central on September 30, 2019 in Manchester, England. Despite Parliament voting against a government motion to award a recess, Conservative Party Conference still goes ahead. Parliament will continue with its business for the duration. (Photo by Ian Forsyth/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Nakon što su Europska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo postigli novi načelni dogovor o uvjetima razlaza, britanski premijer Boris Johnson i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker upravo su u Bruxellesu dali kratke izjave, ocijenivši da je postignuti sporazum uravnotežen, fer i razuman.

„To je dokaz naše posvećenosti pronalaženju rješenja. Pruža sigurnost tamo gdje Brexit stvara neizvjesnost”, poručio je Juncker koji je, kaže, „sretan zbog sporazuma, ali žalostan zbog Brexita”.

Pravi Brexit

Johnson je uvjeren da je sporazum dobar za obje strane, britansku i europsku, i da je riječ o „razumnom i poštenom ishodu” koji će, među ostalim, zaštititi mirovni proces na irskom otoku. „Za nas u Ujedinjenom Kraljevstvu dogovor znači da možemo provesti pravi Brexit koji ostvaruje naše ciljeve”, kazao je još britanski premijer koji je ranije obećao da će Britanija napustiti EU 31. listopada.

Sporazum znači da „zajednički, kao jedinstveno Ujedinjeno Kraljevstvo, možemo donositi odluke o našoj budućnosti – našim zakonima, granicama, novcu, o tome kako želimo upravljati državom”, istaknuo je Johnson. No, iz izjava britanskog premijera i predsjednika Komisije jasno je da se sada pozornost usmjerava na parlamente, Europski i prije svega britanski, koji moraju ratificirati sporazum. Podržati ga moraju i čelnici 27 zemalja članica EU-a.

Subotnji rasplet

U parlamentu, kako je pokazalo niz glasovanja, Johnson ne upravlja većinom. Ipak, nada se da će zastupnici podržati novi sporazum. „Nadam se da će se moji kolege zastupnici u Westminsteru ujediniti kako bismo odradili Brexit”, kazao je Johnson. To je jasna poruka britanskom parlamentu koji je tri puta odbacio sporazum bivše premijerke Therese May s EU-om, zbog čega je ona u konačnici podnijela ostavku na premijersku dužnost.

Izvanredno zasjedanje britanskog parlamenta najavljeno je za subotu. Vođa oporbe Jeremy Corbyn već se izjasnio protiv Johnsonovog sporazuma. „Prema onome što znamo, Johnson je ispregovarao lošiji sporazum od onog Therese May”, poručio je čelnik laburista, dodavši da sporazum treba odbaciti.

Što donosi sporazum?

Prema novom dogovoru, Sjeverna Irska ostat će usklađena s nekim europskim pravilima – primjerice sanitarnim, veterinarskim, o državnim potporama – kako ne bi bilo potrebe za uvođenje čvrste granice na otoku. No, na zahtjev Johnsonove vlade, nema odredbe o tzv. zajedničkom carinskom teritoriju, što je bilo u starom sporazumu.

Carinske kontrole obavljale bi se u lukama. Europske carine neće se primjenjivati na robu koja ide iz Britanije u Sjevernu Irsku, ako je Sjeverna Irska krajnje odredište. Isto tako, za robu koja dolazi iz trećih zemalja u Sjevernu Irsku, ali ne ide dalje u Irsku (dakle, u EU), primjenjivat će se britanske tarife.

Uvedena je i odredba po kojoj članovi sjevernoirske zakonodavne skupštine imaju pravo odlučivati o primjeni europskih regula u Sjevernoj Irskoj. Skupština će odlučivati običnom većinom glasova, četiri godine nakon što sporazum stupi na snagu. No, sjevernoirska Demokratska unionistička stranka, čijih deset zastupnika u britanskom parlamentu podržava Johnsonovu vladu, već se izjasnila protiv sporazuma.