Nakon preokreta u Pennsylvaniji, Trumpu je ostalo samo: 'Doviđenja i hvala na suradnji'

Trumpu za povratak treba čudo, pa onda još nekoliko čuda. Ukratko, gotovo je.

United States President Donald J. Trump makes a statement to the nation as his supporters look on in the East Room of the White House in Washington, DC on Election Night.

BACKGRID USA 4 NOVEMBER 2020,Image: 567310558, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: MPNC

Biden još uvijek vodi i u Arizoni, Nevadi i Georgiji, što bi njegov zbroj elektorskih glasova moglo podići na preko 300 i tako pobjedu učiniti prilično uvjerljivom i mnogo teže sudski osporivom - nije isto pobijediš li glasovima 270, 273 ili 306 elektora

Donaldu Trumpu sad već teško mogu pomoći i afrički&južnoamerički duhovi. Preokret u Pennsylvaniji u kojoj je Joe Biden preuzeo vodstvo oko 15 sati po hrvatskom vremenu znači da je priča na samom kraju. Najneizvjesniji izbori u američkoj povijesti završit će porazom njenog najkontroverznijeg predsjednika.

Ili, kako je to objavio na svom portalu Fivethirtyeight.com poznati američki novinar i statističar, Nate Silver u četiri minute prije 15 sati: “Trump u Pennsylvaniji više nema puta za povratak. Konačan rezultat nije upitan”.

Kako se cijedio Trump

S Pennsylvanijom je, ako netko slučajno još ne zna, gotova cijela priča o tome koga su Amerikanci izabrali za predsjednika – Biden s 20 elektora iz te države ide na 273, tri više od nužne većine. Sve ostale utrke u državama u kojima pobjednik još nije siguran, a u kojima inače također uglavnom vodi Biden, time postaju bitne samo za konačnu razliku.

Preokret u Pennsylvaniji bio je “u kartama”, zapravo, još od same izborne noći. Golemo vodstvo koje je u početku imao Trump počelo se topiti kako je prebrojavanje glasova odmicalo i kako su se počele otvarati kuverte s glasovima poslanim poštom. Petnaestak posto prednosti za Trumpa cijedilo se sa svakim postotkom nakon prebrojanih 70-ak posto glasova. Na 77 posto prebrojanih Trumpova prednost je, recimo, pala na deset posto, na 85 posto prebrojanih je već bila na samo tri posto.

Pennsylvania – treća preoteta država

Konačno “plavljenje” Pennsylvanije dogodilo se kad je prebrojana 31 tisuća glasova koji su stigli s biračkog mjesta u Philadelphiji. Biden je, nimalo iznenađujuće, jer su dopisno glasali mahom demokrati, tu imao 87 posto svojih glasova, što je značilo da je izbio ispred Trumpa za nekih pet tisuća glasova.

Iako je do kraja prebrojavanja u Pennsylvaniji preostalo još oko 130 tisuća listića, dakle, teoretski je moguće da Trump opet dođe u vodstvo, većina njih se očekuje iz krajeva tradicionalno naklonjenih demokratima. Stoga će sadašnja prednost od sitnih 0,1 postotnih bodova za Bidena vjerojatno značajno narasti, daleko više i od 0,72 posto koliko je Trump imao u odnosu na Hillary Clinton (samo za vrijeme pisanja ovog pasusa, razlika je s pet porasla na skoro sedam tisuća glasova za Bidena).

Time će Pennsylvanija, nakon Wisconsina i Michigana, postati treća savezna država koju je Biden preoteo Trumpu u odnosu na izbore 2016. godine i jedna od ključnih bojišnica na kojima je aktualni američki predsjednik ispustio konačnu pobjedu i novi mandat u Bijeloj kući.

Razlika – cijela Hrvatska

Biden, pritom, još uvijek vodi i u Arizoni, Nevadi i Georgiji, što bi njegov zbroj elektorskih glasova moglo podići na preko 300 i tako pobjedu učiniti prilično uvjerljivom i mnogo teže sudski osporivom – nije isto pobijediš li glasovima 270, 273 ili 306 elektora. Inače, u ukupnom broju glasova, Biden je ispred Trumpa za cijelu jednu Hrvatsku, za kandidata demokrata glasalo je (po dosad prebrojenim glasovima) 73,8, a za Trumpa 69,7 milijuna Amerikanaca.

Trumpu, bi, pak, uz afričke&južnoameričke duhove i preokret u Pennsylvaniji, za čudesni povratak trebalo još da sustigne Bidenovih 0,1 posto prednosti u Georgiji (prebrojano više od 98 posto glasova), zatim 0,9 posto u Nevadi (89 posto) i 1,5 posto u Arizoni (prebrojano 90 posto) pa da izbori još četiri predsjedničke godine. S obzirom na trendove u prebrojavanju glasova koji su stigli poštom, čini se kako je došlo vrijeme da se u Bijeloj kući uvježbava kod nas poznata rečenica: “Doviđenja i hvala na suradnji”.