Nakon prvog kruga slijedi show. Što će biti s glasovima glavnih kandidata kad jedan od njih ne prođe

Kako da, na primjer, Škoro podrži 'Plenkovićevu Kolindu' ili HDZ Škoru koji je 'sagradio kućerine'

Telegram je ovih dana razgovarao sa solidnim brojem politički utjecajnih figura bliskih trima izbornim taborima (svi naravno tvrde da će baš njihovi favoriti sigurno u drugi krug) i pokušao skicirati ponašanje i dileme između 23. prosinca i 5. siječnja onih koji će otpasti u prvom krugu.

Nekoliko stvari oko predsjedničkih izbora je posve izvjesno. Prvo, ovo su najizjednačeniji izbori ikad, s tri kandidata koji imaju opipljive šanse za pobjedu.Drugo, bit će sigurno drugog kruga. Treća stvar je gotovo izvjesna – kandidat koji ostane na trećem mjestu i bez drugog kruga, te stranke oko njega neće javno podržati niti jednog od preostalih kandidata.

Ono što je, međutim, posve neizvjesno i izrazito zanimljivo je kako će se ekipa koja će nakon 22. prosinca ispasti iz utrke ponašati – hoće li biti suptilnih migova i terenskih poguranaca prema nekom od preostalih kandidata. Za svaku od opcija postoje pritom itekako zanimljivi argumenti. Telegram je ovih dana razgovarao sa solidnim brojem politički utjecajnih figura bliskih trima izbornim taborima (svi naravno tvrde da će baš njihovi favoriti sigurno u drugi krug) i pokušao skicirati ponašanje i dileme između 23. prosinca i 5. siječnja onih koji će otpasti u prvom krugu.

Prvi scenarij: Kolinda Grabar-Kitarović protiv Zorana Milanovića

Do prije nekoliko tjedana bilo bi se vjerojatno smiješno uopće i pitati bi li Miroslav Škoro i ekipa oko njega podržala Kolindu Grabar-Kitarović u drugom krugu izbora protiv Zorana Milanovića. Jer, Milanović je SDP, SDP su crveni, SDP su globalisti, a pritom i sam Škoro na Milanovića gleda kao na nesposobnog političara, koji svoju priliku nije iskoristio dok je bio premijer.

Međutim, stvari su se promijenile. Prvo, postala je jasna ambicija barem dijela stranaka i pojedinaca koji podržavaju Miroslava Škoru da destabiliziraju Andreja Plenkovića ne samo kao predsjednika Vlade, već i kao prvog čovjeka HDZ-a. Samom Škori po svemu sudeći nije cilj posredovati u borbi među HDZ-ovim frakcijama, no nema sumnje da one s velikim zanimanjem prate rasplet predsjedničkih izbora.

No, to još ne znači da će Škoro, manje ili više otvoreno, ispadne li u prvom krugu, podržati Grabar-Kitarović. Ne više. Ne nakon višemjesečnih napada na iz krugova bliskih HDZ-u na njega, njegovu obitelj, izjave frizerki o tobožnjoj nacionalnosti njegove supruge, predsjedničinog spominjanja “kućerina” koje je Škoro sagradio i sličnog.

Uz eskalaciju predizbornog rata s Kolindom Grabar-Kitarović, ne treba zaboraviti ni da Škoro ima političkih ambicija i nakon predsjedničkih izbora – a one će se dati sažeti u okupljanje fronte protiv HDZ-a na desnici i desnom centru. Kako bi u tom kontekstu zvučala potpora predsjedničkoj kandidatkinji HDZ-a, pa čak ako je na drugoj strani i Zoran Milanović?

Drugi scenarij: Kolinda Grabar-Kitarović protiv Miroslava Škore

E sad – je li za SDP bolje da pobijedi Škoro pa se dodatno destabiliziraju HDZ i Andrej Plenković, ili je ekipa okupljena oko nezavisnog kandidata malo – previše desna. Dio utjecajnih članova SDP-a uvjereno je da nikakvog miga neće biti ako u drugi krug prođu Kolinda Grabar-Kitarović i Miroslav Škoro, a Zoran Milanović ispadne. Ni predsjednica ni Škoro za njih nisu “bar donekle prihvatljivi”. Onda – drugi krug znači ostanak kući?

Malo teže pitanje. Naime, ima i onih koji ukazuju na prvi red u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski na Škorinom skupu i na činjenicu da se oko ovog kandidata okupljaju one društvene i političke snage koje su pale u drugi plan silaskom sa scene Tomislava Karamarka.

Škoro za njih predstavlja Željku Markić, Hrvoja Zekanovića, Zlatka Hasanbegovića… “Škore i ekipe oko njega se ljudi boje, a zbog Kolinde Grabar-Kitarović ih je sram”, slikovito nam je tu situaciju predočio jedan od sugovornika.

U dijelu najjače oporbene stranke postoji i ozbiljna bojazan da bi pobjeda Miroslava Škore porodila ultradesni blok koji bi nakon parlamentarnih izbora s HDZ-om stvorio većinu i odveo Hrvatsku putem iliberalnih demokracija poput Mađarske ili Poljske.

Treći scenarij: Zoran Milanović protiv Miroslava Škore

Ako predsjednica ne uđe u drugi krug, jasni ideološki kriterij bi ukazivao da je HDZ-u manje mrska pobjeda Miroslava Škore. Neki od naših sugovornika slikovito kažu da bi prije 15-20 dana “dali ruku u vatru” da bi u ovakvom drugom krugu HDZ pozvao birače da daju glas Škori.

No, to je bilo prije 15-20 dana. Sukob Škore s Grabar-Kitarović, ali i s Andrejem Plenkovićem je u međuvremenu, pogotovo nakon Škorinog skupa u Lisinskom prešao granice “konvencionalne” predizborne utakmice. Iz HDZ-a sigurno neće biti naputka, ni miga o tome da se glasa za Milanovića, ali u toj stranci rezoniraju da im svakako ne može biti cilj ni da pobijedi čovjek kojemu je, kako to oni doživljavaju, zadatak rasturati HDZ.

Treba imati na umu i da bi, u slučaju da predsjednica ne uđe u drugi krug, stranka dva tjedna između dva kruga izbora bila u potpunom šoku i to vrijeme bi se potrošilo samo na to da se osvijesti što se dogodilo, tko je kriv i što sad. HDZ u takvoj situaciji, kao stranka, teško da bi bio u stanju išta napraviti – niti agitirati za jednog, niti protiv drugog kandidata.

Druga su stvar pojedinci i grupice unutar stranke koji i sad eventualno navijaju za Škoru i koje imaju jasnu agendu. Čak i kad bi vrh stranke neslužbeno pokušao kontrirati vlastitim pučistima i na teren odaslati naputak da se glasa za Milanovića, pitanje je bi li to imalo značajnijeg učinka.

U svakom slučaju, sve ove dileme nešto više od tjedan dana prije prvog kruga predsjedničkih izbora pokazuju i koliko mogu biti presudni posljednji dani kampanje i eventualna dodatna eskalacija žestokih riječi i niskih udaraca. Bez obzira na to tko otpadne u prvom krugu, njemu i njegovima će čekajući drugi krug jedno veliko, ključno pitanje remetiti san: Je li bolje on(a) ili oni?