Rusija od 1. siječnja opet vraća vize za državljane Turske, kaže Lavrov

Rusija traži ispriku za rušenje zrakoplova, a Ankara to odbija

Russian President Vladimir Putin (L) meets with Turkish President Recep Tayyip Erdogan on the sidelines of the G20 summit in Antalya early on November 16 2015. Leaders of the world's top economies vowed to seek a deal to stave off catastrophic global warming at an upcoming UN conference in Paris, according to a draft statement drawn up at a summit in Turkey. AFP PHOTO/POOL /HAKAN GOKTEPE / AFP / POOL / Hakan Goktepe
FOTO: AFP

Rusija vraća vize državljanima Turske, javljaju agencije u petak o rastu napetosti između dviju zemalja koje razmjenjuju optužbe i prijetnje pri čemu Moskva odbija svaki kontakt s Ankarom jer se ona odbija ispričati za rušenje ruskog zrakoplova.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov objavio je u petak da je Moskva odlučila ponovno uspostaviti vizni režim za turske državljane, čime ukida izuzeće koje je bilo na snazi između dviju zemalja.
“Ta će se odluka početi primjenjivati 1. siječnja”, rekao je Lavrov i dodao “To nije osveta (…) prijetnja je stvarna” i upozorio na “val boraca preko Turske u raznim smjerovima”.

Neprijateljska politika

Ankara je ove godine izgnala iz zemlje više od 200 ruskih državljana i provodi “neprijateljsku politiku prema Rusiji”, rekao je Lavrov i upozorio da uglavnom Ankara o tome uopće ne upozorava Moskvu.

Ruski premijer Dimitrij Medvedev naložio je svojoj vladi da izrade mjere koje će uključivati zamrzavanje nekih zajedničkih investicijskih projekata i ograničiti uvoz hrane iz Turske.

Strateški partneri?

Ruski ministar gospodarstva Aleksej Uljukajev rekao je kako bi Mosvka mogla uvesti ograničenje na letove prema i iz Turske, zaustaviti zonu slobodne trgovine i ograničiti velike projekte, uključujući i plinovod Turski dog, te 20 milijardi dolara vrijednu izgradnju nuklearne elektrane koju Rusija gradi u Turskoj.

Erdogan je rekao kako bi se političari i čelnici vojske trebali sjesti i vidjeti gdje su pogreške, a zatim se usredotočiti na njihovo rješavanje. “Mi smo strateški partneri… Zajednički projekti se mogu zaustaviti, veze se mogu prekinuti. Je li takav pristup dolikuje političarima?”, rekao je Erdogan u svom govoru u Ankari.

Duboka kriza

Odnosi Rusije i Turske su u dubokoj krizi
Odnosi Rusije i Turske su u dubokoj krizi AFP/AFP

Odnosi dviju zemalja zapali su duboku krizu otkako je turska vojska u utorak srušila ruski bombarder Suhoj 24 na granici sa Sirijom. Srdita Rusija optužila je zato Tursku da je povezana s terorističkom skupinom Islamskom državom (IS), zaprijetila ekonomskim sankcijama i zahtijeva ispriku koju turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan odbija dati.

“Rusiji iskreno preporučujem neka se ne igra s vatrom”, rekao je Erdogan i dodao da “ni na koji način ne želi naštetiti odnosima s Moskvom”, piše agencija Reuters.

Očito je kako Rusija želi Tursku kazniti ekonomski. Čelnik ruske turističke agencije Rostourism rekao je kako će suradnja s Turskom “očito” biti zaustavljena. Najmanje dvije velike ruske turističke agencije rekle su kako će prestati prodavati putovanja u Tursku, nakon što su ruski dužnosnici savjetovali građane protiv putovanja u Tursku.

Turistički embargo

Rusi su drugi iza Nijemaca u smislu ljudi koji posjećuju Tursku, te se procjenjuje kako Turskoj donose oko 4 milijarde dolara godišnje od turizma.

Ruski premijer Dimitrij Medvedev rekao je kako Rusija može nametnuti ograničenja na uvoz hrane za nekoliko dana, nakon što je već povećala provjere turskih poljoprivrednih proizvoda, što je prvi javni potez u trgovinskom sukobu.

Moskva je zabranila većinu uvoza zapadne hrane u 2014. godini, nakon što je Zapad nametnuo sankcije Rusiji zbog uloge u ukrajinskoj krizi, što je trgovce navelo da traže nove dobavljače.

Trgovina pšenicom

Ovaj incident predstavljat će kočnicu između trgovine pšenicom – Rusija je jedan od najvećih svjetskih izvoznika pšenice, a Turska je najveći kupac ruske pšenice.

Rusko ministarstvo obrane priopćilo je kako su suspendirali svu suradnju s turskom vojskom, uključujući telefonsku liniju kojoj dijele informacije o zračnim napadima u Siriji, izvjestila je ruska novinska agencija TASS.

Dodaje kako je moguć susret Erdogana s ruskim kolegom Vladimirom Putinom na summitu o klimi idući tjedan, no Putin odbija kontakt jer se Ankara odbija ispričati. “Vidimo da se Turska jednostavno ne želi ispričati za izgred sa zrakoplovom”, rekao je Putinov pomoćnik Jurij Ušakov.

Ankara traži sastanak

Kremlj je potvrdio da je iz Ankare primio zahtjev za sastanak dvojice lidera na konferenciji o klimi u Parizu 30. studenoga, ali nije naznačio hoće li se ostvariti.

https://twitter.com/todayszamancom/status/669915975370858500

O zaoštravanju stajališta govori i izjava predsjednika donjeg doma ruskog parlamenta koji je rekao da Rusija imao pravo vojno uzvratiti Turskoj.
“To je svjesno ubojstvo naših vojnika i taj čin zaslužuje kaznu”, rekao je Sergej Nariškin u petak za rumunjsku tv Digi24.

Ubijeni pilot i marinac

Pri rušenju ruskog zrakoplova ubijen je ruski pilot i ruski marinac koji je sudjelovao u spašavanju. Rusija “zna tko su počinitelji i oni moraju biti kažnjeni”, rekao je Nariškin i obećao odgovor u skladu s međunarodnim pravom jer “Rusija ima pravo na vojni odgovor” .
Izgred je usložio odnose između Rusije i Turske, koja je članica NATO-a, a našetito je međunarodnim naporima u borbi protiv IS-a.

Svjetski lideri pozvali su obje strane na smirivanje napetosti.Nariškin je rekao da je Rusija izdvojila dodatna vojna sredstva kako bi ojačala sigurnost ruskih vojnih zrakoplova.