Nakon što im je prošli uhićen u aferi Žalac, ključna hrvatska agencija za EU novac muči se s pronalaskom novog šefa

Za novim ravnateljem tragaju od siječnja, upravo traje treći natječaj

FOTO: Pixsell

Na prvu, radi se o prilično privlačnom poslu: važna državna institucija, sigurno radno mjesto, šefovska pozicija i mjesečna plaća gotovo 16 tisuća kuna.

Čini se, na prvu, da ne bi trebalo biti problema s nalaženjem kandidata koji će naredne četiri godine raditi ovaj posao. No, na drugu – pa i na treću, ali o tome malo kasnije – pokazat će se da stvari nisu baš tako jednostavne.

Kako je otišao stari šef

Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, poznatija pod akronimom SAFU, već šest mjeseci traga za novim ravnateljem ili ravnateljicom. Ali zasad bez uspjeha: dva su natječaja poništili, pa se sada nadaju trećoj sreći, s natječajem koji još uvijek traje.

SAFU nije tek još jedna državna agencija. Radi se o jednoj od ključnih institucija u sustavu upravljanja EU novcem, ne samo iz redovnog europskog proračuna, nego sada i iz Fonda solidarnosti – za obnovu nakon potresa – kao i plana oporavka. Ona, među ostalim, provjerava kako se novac troši; je li ono što je ugovoreno i napravljeno, i jesu li troškovi bili opravdani.

Upravo je način trošenja europskog novca na neki način i doveo do toga da SAFU već skoro sedam mjeseci nema čelnu osobu. U studenom prošle godine Vlada je s dužnosti ravnatelja razriješila Tomislava Petrica, koji je, skupa s bivšom ministricom Gabrijelom Žalac, pod istragom u aferi Softver koju je otkrio Telegram. Postupak je pokrenulo europsko tužiteljstvo.

Propala im dva natječaja

U prosincu je SAFU dobila privremenu ravnateljicu, Nikolinu Tkalčec koju je Vlada tada imenovala vršiteljicom dužnosti ravnatelja „do imenovanja ravnatelja temeljem provedenog javnog natječaja, na razdoblje od šest mjeseci“. Tada je krenula odiseja u kojoj SAFU traži novog šefa ili šeficu.

Prvi natječaj raspisan je u siječnju, ali je propao. Drugi u ožujku, završio je na isti način. Na oba su se, prema informacijama koje smo dobili, prijavila po dva kandidata koja su zadovoljila formalne uvjete, među kojima je i šest godina radnog iskustva te „istaknuti rezultati u području značajnom za rad Agencije“, dakle području koje ima veze s EU programima, javnom nabavom i slično.

Treći pokušaj upravo traje

Oba su natječaja iz istog razloga poništena: kandidati, kaže se u službenoj odluci, „nisu postigli zadovoljavajuće rezultate na provedenom razgovoru“.

Upravno vijeće od tri člana, na čijem čelu je ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, očito nije bilo zadovoljno intervjuima koje su proveli s kandidatima. Navodno nisu imali dovoljno iskustva s upravljanjem EU fondovima – što je ključni zadatak ove državne agencije.

Onda se u travnju pristupilo trećem natječaju koji još nije završen. Na njega se, kažu nam, javilo devetero kandidata, pa možda to doista bude treća sreća.

Budno oko EU istražitelja

Jer vrijeme curi – mandat v.d. ravnatelja ubrzo se bliži kraju – a zadaci pred SAFU-om sve su kompleksniji, zahvaljujući planu oporavka i novcu za sanaciju potresa, ali i novom EU proračunu iz kojeg će se uskoro početi raspodijeljivati sredstva. Bilo bi dobro da agencija konačno dobije ravnatelja ili ravnateljicu s punim mandatom.

Nekoga tko će ovu dužnost obavljati naredne četiri godine. U važnoj državnoj instituciji, na šefovskoj poziciji, nadzirući europske milijarde, za 16 tisuća kuna mjesečno.

Uz poseban uvjet rada koji se, doduše, u oglasu za radno mjesto nigdje ne spominje, ali nekako u zadnje vrijeme kao da se podrazumijeva: pod budnim okom europskih istražitelja.