Nakon što je izvučen iz bunara, stigla je užasna vijest: maleni Rayan nije preživio

Uz sav trud, spasioci se nisu uspjeli na vrijeme probiti do petogodišnjaka iz Maroka

Petogodišnji Rayan iz Maroka konačno je u subotu navečer izvučen iz bunara, no nije preživio. Užasna vijest potvrđena je ubrzo nakon što su se spasioci probili do njega. Dječak je pao 32 metara kroz uski otvor bunara, a njegovo spašavanje je bila složena operacija, jer su spasioci morali pažljivo dolaziti do dječaka zbog straha od odrona, a pješčano i stjenovito tlo dodatno je otežavalo kopanje.

Spasioci su procijenili da je prerizično širiti otvor bunara, pa su krenuli bagerima iskopavati veliki jarak sa strane, a nakon što su došli do iste dubine na kojoj je bio mališan, počeli su kopati horizontalno te su postavili velike betonske cijevi kao tunel i zaštitu od urušavanja tla.

Posljednjih par metara spasioci su kopali rukama kako bi izbjegli da dječaka zatrpa zemlja. Kada su stigli do njega, spasiocima se pridružio liječnik, kako bi pregledao petogodišnjaka i pripremio ga za izvlačenje. Uz bunar je danima u pripravnosti bila zdravstvena ekipa, a spreman je bio i helikopter kako bi mališana što prije prebacili u bolnicu nakon što ga izvuku. No, uskoro su potvrđene najcrnje slutnje: spasioci se nisu uspjeli probiti na vrijeme.

Problem stvarao uski bunar

Koliko je operacija bila složena, komentirao je za RTL Danas iskusni speleospasitelj Teo Barišić. “Radi se o rupi dubokoj 32 metra, to je zgrada od desetak katova. Ako pomislite da je to cijev promjera 30-ak centimetara u koju je upalo dijete, onda shvatite koliko je teško ostvariti kontakt s njime, utvrditi njegovo stanje. Svaka stvar koju pustite u tu rupu, bacate na njega materijal i spasitelji su se odlučili za najlogičniju varijantu, da sa strane kopaju drugu rupu”, kazao je Barišić.

Mohamed Yassin El Quahabi, predsjednik službe za spašavanje pokrajine Chefchaouen, ranije je BBC-u rekao kako je bunar jako uzak što im je otežavalo spašavanje. Pokušaji lokalnih volontera i spasioca da do mališana dođu kroz otvor bunara nisu bili uspješni, dodao je. “Problem je što je promjer otvora jako, jako mali, oko 25 centimetara. Na dubini od 28 metara dodatno se suzi i nismo mogli doći do dječaka”, kazao je El Quahabi.

Tisuće ljudi došlo je do malog grada na sjeveru Maroka, gdje je dječak pao u bunar, kako bi pratili akciju spašavanja i iskazali podršku te su okolne ceste bile pune automobila i autobusa. Na tisuće su i preko društvenih mreža davale podršku dječaku, njegovoj obitelji i ljudima koji su sudjelovali u spasilačkoj akciji.